bugün

entry'ler (144)

karanlık şiir

(bkz: dark poem)
Karanlık, ürkütücü ve depresif temalı şiir.

pekka eric auvinen

2007 yılında school shooting yapıp bir manifesto yayınlayan çocuk.

real estate fractional ownership

Bir gayrimenkulun birden fazla kişi tarafından ortaklaşa sahiplenilmesi.

troglodyte

Mağarada yaşadığı düşünülen yamyam kabileler.

coprolalia

Küfür etme hastalığı.

beyaz kurt

insanların düşüncesine son derece saygılı olan, öyle ki hakaret bile içerse hiçbir yorumu kanalından kaldırmayan, son derece soğukkanlı bir youtube eleştiri kanalı. itiraf ediyorum ki ben bile onun karşılaştığı çoğu durumda sakinliğimi bu denli koruyamıyorum. yaptığı şey gerçekten çok cesaret isteyen bir şey, iktidarı bile korkusuzca eleştirebiliyor ki bu yüzden 15 kere ifadesi alınmış (ifade özgürlüğü bu ülkede evet). fonlanan tiktokerları ifşaladığı ve deepfake videolarının sahte olanlarını gösterdiği için kendisine teşekkür ediyorum. ama şu da bir gerçek ki kendisi son zamanlarda pek de objektif olamayabiliyor.

36 yaşında kadın çıtır mıdır sorunsalı

cinsel pazar değeri kavramından habersiz olan birisinin soracağı sorudur. redpill camiasındaki herkes bilir ki bir kadının çekiciliği 23'te maksimum iken 25-26'dan sonra çekiciliği yokuş aşağı düşmeye başlar. Erkeğin çekiciliği ise 38 yaşında maksimuma ulaşır. çünkü kadınların çekiciliği ağırlıklı olarak fiziksel görünüşlerine bağlıyken, dominant olan erkekte bu sosyal statü, hayat tecrübesi, finansal durum gibi konulara bağlıdır.

cinsel pazar değeri

(bkz: sexual market value)

lgbt tehlikesi

para için yapılmayan kalmadı, yeter artık. cinsiyet değiştirme operasyonlarından elde edilecek para için çocukların beyinlerini yıkadınız, lgbt'nin ulusal anlamda kabul görmesi hiçbir şekilde söz konusu olamaz. propagandasını yapanlar asıl problem. övdüğünüz kapitalizmin meyvesi bunlar övmeye devam.

black metal kitlesi

7 seneye yakın black metal dinledim. Black metal (özellikle DSBM) dinlenen ortamlara da aşinayım. Aralarında bolca kaliteli insan olmakla beraber kendini diğerlerinden ayrı koyan, Mayhem-Burzum fanı görünce poser etiketi yapıştıran, popüler band'leri kötüleyip kendisini kvlt ilan eden artist tipler de az değil.

Genelde Allah'a kitaba sövmeyi entelektüel ve ilericilik olarak lanse ederler. inanmıyorsan çekil köşene kapa çeneni, bunu tarz haline getirme komik görünüyorsun. Ben de Müslüman değilim ama Allah'a sövüp şov yapmıyorum.

Suicidal euphoria, decalius, nihilistium dinleyene bile poser derler. Ne kaldı geriye? Youtube'da "4" abonesi olan Saakrhar var yeterince kvlt mı senin için?

Satanizmle müziğin ne ilgisi var derseniz tarzdan başka bir şey değil. Black metalin kendisinin dinlerle alakası olmamakla birlikte bir sürü şarlatan satanist ayakları yapıp corpsepaint içinde hail satan diye bağırıp black metal dinliyor. Black metalin ilk çıktığı mayhem dönemlerinde gerçekleştirilen kilise yakma olayları yüzünden de medyaya böyle yansıtıldı. Olay bu.

Uzun lafı kısası kitlesi bazen kanser, ona buna poser diyen tiplerden oluşuyor. Zaten ona buna poser demenin kendisi özentilik. Müziğin kendisi kaliteli, ancak bazı tipler (hem dinleyen hem sanatçı) gerçekten cringe. Otur adamakıllı dinle müziğini, ama saçma ekstrem tarzlar haline getirip insanlara saldırma.

sunk cost bias

Bir karar verirken geçmişte yapılan yatırımların etkisine aşırı değer vermenin yanlış sonuçlar doğurabilmesi durumu. emeğe atfedilen irrasyonel değer olarak da düşünülebilir.

realistic conflict theory

Muzaffer Şerif tarafından ortaya atılan, insanların gruplar arasında rekabet olduğu zaman diğer gruplara nefret beslemesi durumu. Örneğin savaş durumunda devletler birbirine karşı güçlü durmak için devlet içerisindeki rekabet geçici olarak azalır ve ırkçılık da azalabilir. Barış durumunda ise ırkçılığın ortaya çıkması veya iç savaş gibi güvensiz ortamların oluştuğu zaman ailelerin diğer ailelere karşı bir rekabete girmesi durumu.

optimism bias

Kişinin kendisinin başına negatif bir olay gelme olasılığının diğer insanlara göre daha düşük olduğuna inanması. Bunun sonucu olarak sigaranın ve alkolün "benim başıma gelmez" düşüncesi veya bilinçaltındaki etkisiyle oldukça fazla kullanılması.

chatgpt

internetin kendisinden daha büyük bir icat. çamaşır makinesinin dünyayı internetten daha çok değiştirdiğini düşünürsek normal bir durum.

sistemden kaçmanın yolları

yıllardır sistemden çıkmak için uğraşıyorum. gerçekten kolay değil, ama imkânsız da değil. sistemden çıkmak için illaki ormana gidip kaçık gibi yaşamanıza gerek yok, daha kolay yolları var, aşağıda listeledim:

1. alternatif yaşam tarzlarını mümkünse ingilizce olarak araştırın (alternative lifestyles)
2. örneğin araştırabileceğiniz konular: manastırda budist yaşamı, hippiler, vanlife, bdsm lifestyle, permakültür, ecovillages, cheapskates, cynicism (evet sistemden bu kadar nefret ediyorum), hobolar, new age communities (tarikatları önermem), doğada yaşam (mark boyle kitapları), into the wild filmi, fight club'ı tekrar izle
3. eğer sistemden çıkamıyorsanız en azından yükü hafifletmek adına downshifting, minimalizm gibi başlıkları inceleyebilirsiniz
4. benim şahsi tavsiyem ve seneye yapacağım şey manastırda budist keşiş olmak, bunu herkese önermem, çünkü budist keşiş olmak tüm arzularınızdan vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelir
5. alternative lifestyles subredditlerine katılın, derdinizi anlatıp soru sorun
6. laos gibi kapitalizmin pek etkisinin olmadığı ülkelerde mütevazı ve sıkıcı bir hayat yaşayabilirsiniz, kapitalizmin stresinden kurtulmak o sıkıcılığı fazlasıyla telafi eder, ama insanız işte, değişiklik arayıp şehre dönmemiz de olası
7. chatgpt'ye derdinizi anlatın, ama pek ekmek çıkmadı çok denedim.

al birini vur ötekine

(bkz: turkcell)
(bkz: vodafone)
(bkz: Türk telekom)

dolar cinsinden bist 100 grafiği

internette arayıp arayıp bulamadığım grafik. piyasada manipülasyon amaçlı internette bulunması zorlaştırılmış diye düşünmeye başladım artık. türk lirası gibi değeri sabit olmayan bir para birimi karşısında bir endekse bakmak tamamen saçmalık çünkü. hatta mümkünse bist 100/japon yeni endeksine bakmak daha iyi olurdu ama grafiği bulabilene helal.

en kaliteli bira markası

son entry'ye o kadar katılıyorum ki bir anlığına "ben ne ara yazdım lan bunu" dedim. gerçekten weihenstephaner ve guinness god-tier biralardır. corona da S tier bunların kalitesine yakın. efes tuborg içen hayatında başka bira içmemiş ağzının tadı ona alışmış biradan anlamayan kişilerdir genelde. ben de gurmesi değilim ama kendi çapımda yüzden fazla bira denedim en azından.

türk lirası bazında yatırım yapmak

Enflasyonun ne olduğunu hâlâ anlamamış olmak demektir. Bist100 tlye karşı değer kazandı diye borsanın arttığını söylemek çok cahilce ve komik. Yapmayın arkadaşlar kendinizi rezil ediyorsunuz. Böyle cahilce konuşanlar kriptoyu geçtim dolar bile satın almaya cesaret etmesinler. Ekonomi hakkında yorum yapmayı da bıraksınlar bilgi kirliliği oluşmasın. Dolar euro ve özellikle japon yeniyle kıyaslamak en mantıklısıdır çünkü bu para birimlerinde enflasyon düşüktür. Enflasyonun ne olduğunu hâlâ ülkenin %95'i bilmiyor. Her yıl canlı örneğiyle yüzleşmemize rağmen hem de.

vodafone

Yurt dışındayken ne olduğunu anlamadan 75tl fatura kesildiğinde hattı kapatarak önleyebileceğimizi söyleyip, türkiyeye gelince hattı açınca da 54tl hat açtırma ücreti kesen operatör.