entry'ler (356)

küfür eden kızlar

bir 'yere tüküren kız' değildir.

noluyo lan bu ulkeye

normaleşmeye Çalışıyor.

keşke ahmet kaya da burda olsaydı

basit ve art niyetsiz bir cümleden dahi bu kadar kıl kapabilenleri gösteren başlık.

chronological snobbery

birebir çevirdiğinizde "kronolojik züppelik" olarak ifade edilebilir fakat kavramın muhtevasını ne kadar karşılar o farklı bir tartışma konusu. ilk defa c.s. lewis ve owen barfield tarafından ortaya atılmıştır ve kısaca bir fikrin sadece çok eski bir tarihte ortaya çıkması nedeniyle yanlış olduğunun iddia edilmesinin yanlış olduğunu ifade etmektedir.
örneğin: tekerlek çok saçma çünkü mö 3500 yılında bulunmuştur.

kadro hareketi

hareket adını, şevket süreyya aydemir, yakup kadri karaosmanoğlu, burhan belge, vedat nedim tör ve burhan belge gibi isimlerin yayımladıkları kadro dergisinden (1932-1934) almıştır. temel gaye türk devrimine teorik bir çerçeve oluşturmaktır. heterojen bir hareket olmakla beraber (farklı yorumlamaları barındırması) uluşçu bir sol akım olduğunu söylemek mümkündür.

hastası olunan sözler

sana gelemediğim gün, bil ki sanayideyim gülüm. -anonim-.

yazarların şu an dinlediği şarkılar

lunatic - le silence n'est pas un oubli
http://www.youtube.com/watch?v=JHbsI07ZvuE

dinsiz ve imansız bir türkiye

1930 model "islam terakkiye manidir"cilerin, 2013 versiyonlarının da var olduğunu gösteren başlık.

kafayı kazıtmak

benim gibi kocaman bir burnunuz varsa denemeyiniz.

res inter alios acto

bir antlaşmanın yalnız taraflar arasında hüküm ifade etmesidir. bir diğer deyişle başkaları arasında yapılan antlaşmalar üçüncü taraflar bakımından hak ve yükümlülük yaratmamaktadır.

protektorat

bir imparatorluk tarafından tam olarak ilhak edilmeden yönetilen ve yetkinin tipik olarak yerel güçlere devredildiği bir yönetim şekline maruz kalan topraklar.

apoteoz

bir kralın ya da önemli kişinin tanrılaştırılması.

nuncio

papalık tarafından devlet başkanı katına atanan elçilere verilen ad.

rte ile esat kanki degil miydi

uluslararası ilişkiler 1. sınıf dersi: uli' de ebedi dostluk ya da düşmalıklar yoktur.

idefix

hala kargomun akıbetinin ne olduğunu öğrenemediğim kurum. paraya kıyıp müşteri hizmetlerini aramaya karar verdim ve 20 dakikadır hala bekliyorum. büyük ihtimalle ne kadar beklersem bekleyeyim ulaşamayacağım. demem o ki adamlar şuan tamamen bir belirsizlik sürecine girmişler. ne olup ne bittiğinden kimsenin haberi yok. şu sıralar kesinlikle buradan sipariş vermek akıl mantık işi değil.

idefix

şimdiye dek genelde hep bu siteden kitap satın alırdım. fakat bundan sonra başka sitelere yöneleceğim. adamlar siparişiniz kargoya teslim edilmiştir diyor, verdikleri link çalışmıyor. arıyorum kargo şirketini, adınıza kayıtlı bir sipariş yok diyorlar. bir dünya mail atıyorum, cevap yok. arıyorum müşteri hizmetlerini, tahmini bekleme süreniz 25 dakika diyor. duyanda bütün türkiye kitap için sıraya dizilmiş zanneder. bu bana ders olsun.

engin berber

tüm övgülerin yetersiz kaldığı, öğrencisi olduğum iÇin büyük gurur duyduğum hocam. hem insanlığı hem de akademisyenliği ile kendime örnek aldığım role model. inşallah uzun bir süre boyunca emekli olmaz ve gelecek nesiller de kendisinden faydalanma imkanı bulur.

özgürlüğün en büyük düşmanı

özgürlüğün sınırsız olduğunu düşünendir.

her türk asker doğar

sonra da askere gitmemek iÇin aÇık öğretime falan yazılır.

ankara denince akla gelenler

memur-bebe-öğrenci kenti.