bugün

entry'ler (292)

sözlük yazarlarının yeni yıl mesajları

mutlu olun
sağlıklı olun
dokuz canlı olun
çocuklar gibi şen olun
rakı şişesinde balık olun
ister aşktan ister neşeden hep sarhoş olun
tapınılası olun
esprik olun
ganyanı tutturun
cin olmadan şeytan çarpın
şeytanın bacagını kırın
guinness rekoru kırın
hem kariyer hem de çocuk yapın
kaş yapın ama göz çıkarmayın
stres olmayın
gaz kesmeyin
dört ayak üzerine düşün
hem sevin hem sevilin
şeytana pabucu ters giydirin
nazara gelmeyin
gördüğünüzden kötüsünü görmeyin
gözyaşlarına ellerinizle dokunun orhan veli'nin
ezilmeyin büzülmeyin
pas geçmeyin, vazgeçmeyin
korkmayın sönmeyin
ketenpereye gelmeyin
saçınızı süpürge etmeyin
bakışlarınız şahin olsun
ışık sizinle olsun
10 parmağınızda 10 marifet olsun
sevdikleriniz yanınızda olsun
ne yardan vazgeçin ne serden
her tweet'iniz retweet'lensin
zoru anında halledin imkansız zaman alsın
girdiğiniz ortamı yakın
yorulmayın
parmak izi bırakmayın
içiniz içinize sığmasın
şişmanlamayın, zayıflamayın
hep takdir alın
ittiredin, takmayın
boşverin, dolu alın
tektaşınızı kendiniz alın
koltuğunuza beş karpuz sığsın
sevap meleğiniz çok çalışsın
kıskananlar çatlasın
terazi olun kendinizi tartın
paçanızı sıvayınca dereyi görün
saman altından suyunuz yürüsün
nurlar içinde yüzün
fıstığınız kabuksuz olsun
akarken küpünüz dolsun
tek atışta 3 kuş vurun
hem alta tükürün hem üste
uzaklar yakın olsun
aklınıza gelen başınıza gelsin

leyla ile mecnun

son zamanların en güzel bölümü yayınlanmıştır dün akşam. nurtenle yeğeninin olduğu sahnelerde sesli gülerken son mayalının " sen hiç sevdiğini kaybettin mi?" sorusundan sonra ağlamaya başladım ve herzaman olduğu gibi sonunu yine seyredemedim.

piraye

400 sayfayı öğlen başalayıp akşama bitirdiğim kitap. sıla yada asmalı konak dizilerinin senaryolarından pek farklı olmadığını düşünüyorum.

--spoiler--
sürekli şiir okuyan, nazım hikmet hayranı diş hekimliği yerine tiyatrocu olmak hayalindeki genç bir kızın, bir ağa ile evlenip diyarbakıra gelin giden ve kaynanasına nispet çocuk doğurmaya çalışan bir kadına dönüşmesini anlatıyor. kurgusu çok zayıf tek bir doktorun senin birdaha çocuğun olmaz demesiyle kendini kısır sanıp bu herkese söylemesi, kitap boyunca hiç düşmanlardan falan bahsedilmezken kocasının düşmanlarınca öldürülmesi, kocasının kitabın başlarında pirayeye aşık olan ömere çok sevecence davranması anlayış göstermesi ama karısının bir erkek hastanın dişini çekmesinden deliye dönüp onu dövmesi...vb daha bir sürü konuda tutarsızlık var kitapta.
--spoiler--

sözlük yazarlarının süper güçleri

ankara trafiğinde araba kullanabiliyorum. yada öyle sanıyorum.

kan verdikten sonra vişne suyu içen kız

doğum yaptıktan sonra daha masadan kalkmadan tarafıma hemen vişne suyu verilmiştir. demek ki var bir hikmeti içiyor kızcağız.

az işeyince klozetin sifonunu çekmeye kıyamamak

evde yalnız yaşıyorsan belki düşünebilicek eylemdir ama yalnız değilsen ve senden önceki kişide aynı şeyi düşünüp sifonu çekmediyde kötüdür. üstüne başına sıçrar. ayrıca bekleyen idrar koku yapar.

bim

sırf karamelli waffle almak için gitmeye başladığım şimdilerde bir sürü şey almadan çıkmadığım marketler zinciri. bir cheesecakeleri var şiddetle tavsiye ederim.

erciş

bundan 6-7 ay kadar önce çalıştığım kuruma erçişte yapılması planlanan bir inşaatın prıjeleri gelmişti incelenmek üzere. projeyi inceleyen arkadaşlar zemin etüd raporları eksik olduğu için projeyi onaylamadığı için belediye başkanı hepsini genel müdüre işimi yapmak istemiyorlar diye şikayet etmişti. bunun üzerine projeye bakan arkadaşlar apar topar erçişe gönderildi. orda arkadaşlar başkana erçişin 1. derece deprem bölgesi olduğu zemin etüdü yapılması şart olduğunu söylediğinde başkan "dün yıkılan öğrenci yurdunu" gösterip bakın bunlar sapasağlam, burda yıllardır deprem olmuyor ne gerek var zamin etüdüne diye arkadaşlarla bir sürü tartışmış.
aslında burdanda anladığımız gibi insanları deprem değil bu zihniyetteki insanlar öldürüyor.

yapılmış en aptalca dalgınlık

efendim geçen pazar sabahı yüzümü yıkayacağım bir baktım su akmıyor tabi tüm kartlı sayaç sahiplerinini ilk vereceği tepkiyi verip suyun bittiğini düşündüm. hemen kartı alıp bodrum kattaki sayaç odasına gittim. tabi bu arada sabahın köründe kimse görmez diyerek pijamalarım ve pofuduk terliklerimle. kartı taktım bir baktım su var. suyun kesik olduğunu anlayıp evde de hiç su yok ne bok yiyeceğimizi düşüne düşüne asansöre bindim. kapının önüne geldim anahtarı sokuyorum kapıya anahtar girmiyor yaklaşık 3-4 dk zorladım kapıyı ta ki içerden sesler gelene kadar. o an jeton düştü bir baktım bir alt katın kapısını zorluyorum açmak için. yanlış katta indiğim yetmezmiş gibi kendi kapımda koskoca bir süs asılı önünde paspas var onların yokluğunu bile fark etmemişim. tam arkadan biri kapıyı açmaya başlayınca nasıl kaçtım sözlük ayağımda ayılı pofuduklarımla anlatamam. asıl ilginci eve geldim nefes nefese evde su akıyordu.

mesainin sabah 6 da başlaması

bence saatler 2,5 saat geri alınsın hem bakanın istediği olur hem biz yine aynı saatte işe başlarız. * amaç gün ışığından daha fazla yararlanmak.
şaka biryana sen millet vekiline aylık 3000 tl fazla maaş ver, 22000tl yıllık ikramiye ver, bedava benzin ver, özel şoför ver milletin kendisini 3 kuruş maaş için sabahın 4'dünde sokakalara dök. çoluğu çocuğu ne yapacağımızı düşünmüyorum bile o saatte.

11 ekim 2011 ankara yağmuru

şu an çok güzel bir gökkuşağı oluşturmuş yağmurdur.

annenin söylediği unutulmayan sözler

ah yavrum istediğin şey parayla satın alısın herşeyimi satarım, kendimi bile...

gayri nakit krediler

Gayri nakdi kredi, Bankaların yurt içinde veya yurt dışında bulunan gerçek ya da tüzel kişilere yurtiçi veya yurtdışı faaliyetlerinde kullanmaları için işi yüklenenin yükümlülüğünü önceden kararlaştırılan koşullara uygun olarak yerine getirilmesini sağlamak üzere verilen garanti belgeleri ya da teminat mektuplarıdır

sezen aksu nun tek bir oscar bile alamaması

oscar ödülünün en iyi şarkıcı katagorisi olmamasından olabilir mesala.
(bkz: grammy ödülleri)

hayran olunası şarkı sözleri

sonsuz..

sonsuzluk ölüm var mı
ay doğar mı
gün dönmeden geceyi
dağlardan
nehirlerden
yazdığımız şarkımızı söyle
bir kısır döngü
bir kumar belki
bir şefkatli dokunuş
ömre bedel mi
bu yoksulluk
bu dargınlık
bir yalnızlık acısı
bir gün geçer mi
sonsuzluk sızın var mı
sızın diner mi
zaman dönmeden geriye
giden değil miyiz
sığındığımız
unuttuğumuz
şarkımızı söyle..

zengin türkler

(bkz: ben) *

cep telefonsuz yıllarda sevgiliyle buluşmak

evden kırk yalanla izin alınıp, karamürselin önünde beklenmeye başlanır ama beklenen sevgili hiç bir zaman saatinde gelmez. 5dk, 10 dk derken bir bakmışsınız yarım saat geçmiş gelen giden yok. sinirlenip acaba gitsem mi ama gidersem tekrar nasıl izin alacam sorunsalı ile bekleyişiniz 1 saati bulur. en sonunda beklenen sevgili gelir bir sürü bahane ile ama en sonunda uyuya kaldığını itiraf eder. allahtan cep telefonu icat oldu da geç kalan sevgiliyi arayıp " nerdesin" diye çemkire biliyoruz.

kereviz

rendelenmiş ekşi elma ile şöyle bir kavrulup, ceviz, yoğurt ve moyanezle karıştırılıp salatası yapılan sebze.

sevişmek için en ideal mekan

bir kadına karı diyen zihniyet için en iyi mekan genelev olabir.

20 eylül 2011 ankara patlaması

şu an iş yerimden dumanlarını gördüğüm, siren seslerini duyduğum olay. tüylerim diken diken oldu.