bugün

entry'ler (17)

türkiye nin tek cümlelik özeti

Zerre kadar toprağının bile başka hiçbiryere değişilemiyeceği canım ülkemdir.

aref in birinciliğini baltalayan türk insanı

orta karar nedir bilmeyen insandır. şu sıralar insanlarımız aref'in ilüzyon teknikleri ile ilgili videolar izleyip yayınlamaktan, "pff gözümden düştün aref" diye sitem etmekten uyku uyuyamaz, yemek yiyemez hale gelmiştir. adam düzenli periyotlarla facebook'ta, twitter'da "ilüzyon yapıyorum, ben de normal bir insanım, sadece eğlenin" diye açıklama yapmaktan da bıkmadı helal. hakikaten ne bekleniyordu anlamıyorum, şovunu yapıyor, güzel de yapıyor kanımca abartıp göklere çıkarmaya da yerden yere vurmaya da gerek yok. evet bu durumda; (bkz: cem yılmaz) adam uçuyor olsa biletli gösteri yapmaz, peygamberliğini ilan eder.

umay umay

1966 doğumlu 90'lı yılların orjinal sanatçılarındandır. "hareket vakti" ni onun kadar etkileyici söyleyen yoktur herhalde,o klip o tarz mükemmeldir. ayrıca yazar kimliği de vardır. iki çocuk annesidir.

kelebek olmayacağına inanan tırtıl

kelebek atalarının 4 gün yaşadığını öğrenince içerleyip, bize reva mıdır bu şeklinde hırs yapan hayalperest tırtıldır. biraz zorlarsam bir serçe falan olurum diye düşünüyor olabilir. sevdim keratayı, denemeli. yine de ortalarda ilkbaharın geldiğini hatırlatan, naif naif süzülerek o çiçekten bu çiçeğe konan, etraflarında da ya yakalamaya çalışan ya da bu harika varlığı fotoğraflamaya uğraşan insanların bulunduğu kelebeklerin dolaşması da lazımdır. diğer tırtıllar aklı başında olsun, kırsın dizini kozasında kelebekliğini beklesin.

jeux d enfants

cap ou pas cap? insanı yer yer eğlendiren, heyecanlandıran, hüzünlendiren,"ey aşk nelere kadirsin" dedirten türden bir fransız filmi. cap diyorum, defalarca izlemeye varım diyorum.

selam verilen kişinin selamı görmemesi

insana kendini salak gibi hissettiren durumdur. yanında biri varsa bozuk bir sırıtışla ona dönüp "görmedi" gibi gereksiz bir açıklama yapma durumuna sokar insanı. hele de selam verilen kişi selamı görmemezlikten geldiyse ekşimsi nefretle karışık bir surat hali ile "bende kabahat adam yerine koyup selam verdim" de denebilir.

vodafone hattına ısrarla telsim diyen kişi

bu kişi tl ye de hala milyon veya ytl der büyük ihtimalle. "modafon" diyecekse hiç demesin,hep nostaljik takılsın,böyle de kabulümüzdür. belki de vodafone un şafak sezerli "kırmızı" reklamlarına bir tepkidir,kimbilir.

sözlük yazarlarının en son okuduğu kitaplar

elizabeth kostova-tarihçi.

matematik

sayısal bilimlerin temel taşıdır ve aslında en kolayıdır. en ilkel haliyle rakamlara,rakamların anlamlı hali sayılara dört işlem uygulanmasıdır. eğitim seviyesi yükseldikçe işin içine denklemler,diferansiyel,türev,integral vb girer. zevklidir,lisede öğrencilerin çokça "hocam tüm bunlar bizim ne işimize yarayacak" nidalarıyla karşılaşır,üniversiteye gelindiyse bir de mühendislik fakültesi seçildiyse tüm derslerin matematik ile bağlantılı olduğu görülür.

aşk tesadüfleri sever

başrollerinde mehmet günsür ve belçim bilgin olan,yönetmenliğini ömer faruk sorak'ın üstlendiği,henüz vizyona girmemiş sinema filmi.şu sıralar sosyal paylaşım sitelerinde mehmet günsür'ün filmin bir sahnesinde söylediği şarkı epey sükse yapmış,kapış kapış paylaşılmıştır. ayrıca müslüm gürses'in de "aşk tesadüfleri sever" adlı bir albümü mevcuttur.

kedilere pisi pisi diyen bebek

kedilere 'pisi pisi' diyen yetişkin insandan bu konuda farklı olmayan canlıdır.

final

üniversitelerde dönem ya da sene sonları yapılan sınav,mütabakaların son etabı,tv dizilerinin bol sansasyonlu son bölümü,türkçe manası 'son,sonuncu,nihai' vb olan neredeyse türkçeleştirilmiş ingilizce kökenli bir sözcüktür. öğrenciler için genelde sadece sınav manasında algılanıp,gerilimlere neden olan huzursuzluk yaratan bir kelime olduğu da gerçektir.

deprem sırasında evden çıkarken yanına alınacaklar

deprem sonrasında ilk olarak ihtiyaç duyulacaklardır. cüzdan,battaniye,radyo,ilkyardım çantası,anahtar olabilir. genelde hatlar kilitlenir fakat telefon almakta da fayda vardır. tabi o hengamede bunlar nekadar akla gelir bilinmez. öyle durumlar vardır ki evdeki herkesi evden çıkarmak yeterlidir.

intihar edeceğini facebook tan bildirmek

evleniceğini,nişanlanacağını,yemek yiyeceğini,uyuyacağını bilimum yaşantısını facebook tan bildiren insanlar için alışkanlık gereği yapılan bir eylemdir. hayatı facebook ta yaşayan insanın ölümü de facebookta bildirmesi gayet normaldir fakat acınasıdır.

ayak serçe parmağını bir yere çarpmak

hevesli hevesli koşturup birşeyler yapmaya çalışırken,en olmaz denilen zamanda sizi ilk bikaç saniye olduğunuz yere çivileyen,yaşama sevincinizi elinizen alan,sonra o uyuşukluk yerini "ölsem de kurtulsam" denilen dayanılmaz acıya bıraktığında,kesin alın bu parmağı burdan zaten oraya buraya çarpmaktan başka ne işlevi var diye sitem ediceğiniz bir durumdur. her insanın ömrü hayatında en az bir kere başına gelir,o yüzden Allah düşmanımın başına vermesin diyemiycem.

65 yaşında dalin şampuan kullanan adam

ömründen arta kalan saçlarını çocuklar gibi özgürce şımartmak isteyen dedemdir. yalnız güzel fikirmiş 65 ime geldiğimde denemeliyim evet.

erhan güleryüz

Türkiye'nin en iyi erkek vokallerindendir kendisi,aynı zamanda besteci ve söz yazarıdır. 1996 yılında Cemil Özeren, Can Güney, Ayhan Öztoplu ve Alper Çakır ile birlikte Ayna grubunu kurmuşlardır. solo albümleri de dinlenilesidir. genellikle şarkılarının sonlarına doğru giren damardan şiirler,şiir kitapları çıkartmasını şaşırtıcı kılmamıştır. "mevsimler" diyorum başka bir şey demiyorum.