bugün

entry'ler (24)

akp nin anayasa taslağı

kendine müslüman bir taslak olacağı kesin bir şeydir.
içinde Kürtlere, Alevilere, Başörtülülere, Eşcinsellere, Ermenilere ve kısacası hiçbir ötekiye yer vermeyecek olan taslaktır.

atatürk dirilse olabilecekler

Kürtlerin halen yaşadığını ve kısmen de olsa ciddi anlamda haklara sahip olduğunu ve bunun yanısıra Kürdüm diyenlerin inatla çoğaldığını görünce bu defa kalbi dayanmazdı sanırım.

2011 yılında halen töre cinayetlerine yeltenilmesi

kadının çilesinin bir türlü bitmediği ortadoğu gerçeğidir.

tahin ile pekmez

ayrı ayrı yemenin benim için imkânsız olduğu ancak karıştırılınca yemeye doyulamayan lezzet.

ardanın kaçırdığı penaltıyı kime ithaf edeceği

attığı golleri müslüman halkları (türk kürt laz) adına attığını söyleyen kişi sanırım kaçırdığını da gayri müslim halklara ithaf edecektir.

ilk sevgilinin yıllar sonra sizi arayıp bulması

kesinlikle askerde olması çok mümkün bir gerçekliktir. zira eski sevgilimi askerde çok özleyip ulaşmıştım.
ben bir söyledim kendisi bin söyledi. kapattım.

kızına kimya ismini koyan ebeveyn

Elif Şafak'ı okumuş olma ihtimali çok yüksek kişidir.
Bunu ingilizce düşünemedim mesela.
- What's ur name madam?
- Chemistry
- Really?
- Yeah and this is my son, Geograpy...

Bu iğrenç espriyi kaç bin defa yapmam gerek bilmesem de, uyumlu olmuştur sanırım.

tüm zamanların en iyi yabancı dizileri

CNBC'nin tek geçileceği kulvardır.
1. How I Met Your Mother
2. Desperate Houseviwes
3. Buffy (Evet buffy. alay edilmeye gerek yok. lisedeyken deli gibi izlerdim ve niyeyse bugün olsun yine izlerim)

insan sesi ile müzik yapma sanatı

Harika bir Ermeni üçlüsü vardır. Zulaldir adları. 3 tane kız kardeş.
Çok hoş tınıları olan müzikler yaparlar. En sevdiğim şarkıları da Im Xorodik Yar'dır.
http://www.youtube.com/wa...hhxac&feature=related

israiloğulları

israil Hz Yakub'un diğer adı olup, Yakupoğulları da denilebilir. Cennette kendilerine loca verileceğine falan inanırlar.
Tel Aviv dolaylarında kutsal bir mezarlık vardır hatta, 2000 yılı başlarında 50.000 EUR civarıydı orda mezarlar. Oraya gömülenlerin direk cennete atılacağına inanırlar. Yanı en azından gelenekleşen din de denilebilir.

bedava das kapital dağıtan komünist

kendisini misyoner zanneden zattır ancak arasındaki fark şu ki karşılığında bir sonsuzluk çıkarı yoktur. Gerçek olacağı da hayaldir zaten, ki das kapitali bedavaya basmıyorlar. Zavallım komünistte de para havadan gelmediğine göre böyle bir şey söz konusu da olmayacaktır. biz en iyisi "zaman" okumaya devam edelim. bedava nasıl olsa.

yusuf paşa

Ayrıca güzide bir semt ismidir.
Cengiz Oktay'ın da ilettiği gibi facebook aleminin şahı ve padişahıdır. Kendimim diye söylemiyorum, tanınması gereken şahsiyettir.

Not : Cengiz Oktay, sen olasan kral olasan paşa olasan.

ali şeriati

"Müslüman olamıyorsanız Sosyalist olun" diyen kişidir.

kürt sorunu

Kürt Sorunu yoktur PKK sorunu vardır diyenlerin PKK olmadan önce yaşananlardan hiç haberinin olmadığı sorundur aslında.
PKK öncesinde 28 defa Kürt isyanları çıkmıştır. Madem sorun PKK idi, Kürtler ne demeye 28 defa isyan etti öncesinde?

Konu şu ki "Kendisi için istediğini kardeşi için istemeyen" zümrenin ve daha doğrusu çoğunluğun, bu düsturu benimsememeleri sebebi ile ortaya çıkmış bir sorundur Kürt Sorunu.

Katliamdır, Sürgündür, Yasaklamalardır, inkârdır, Asimiledir, Benliğinden koparılıştır, Sömürüdür vs... vs...'dir.

türkiye deki hümanist sayısını arttırmak

Müslüman birisinin Humanist olamayacağına inanıp islamı yerin dibine sokanlara "Yunus Emre" ve "Mevlana" belki de yeterli birer örnektir.

"Yaradılanı Yaradandan Ötürü" sevmenin ve insanlığa çağrıyı "Ne Olursan Ol Gel" diye yapmanın içinde yatan insan Sevgisini, kökeni ne olursa olsun takdir etmek yerine yermenin Hümanizm olduğunu düşünüyorsa birileri daha kat edilmesi gereken çok yol var demektir.

korsan kitap okumak

bazen içim acısa da mecburen alıp okuduğum kitap. zira 40-50 TL ye orjinali varken 10-15 TL'ye almanın daha cazip geldiği durumda alınan kitaptır.

black

Aynı zamanda doğuştan kör-sağır ve dilsiz olan Helen Keller'in inanılmaz yaşam öyküsünün canlandırıldığı Hint yapımı ve hayatımda izlediğim ve izlerken ilk defa bu kadar ağladığım filmdir.

(bkz: )http://www.imdb.com/title/tt0375611/

Youtube'dan da bakılabilir.
(bkz: )http://www.youtube.com/watch?v=ftakubb-zq4

30 kişilik sınıfta tek kız olmak

tam tersi de düşünülesidir benim gibi.
Lise 3'te istemeden sınıf değiştirip 50 kızın içindeki 3 erkek olarak tarihe geçecektik. Hocalar sınıfta "Kızlar" diye hitap ederken boyun bükük kalırdı.

yoksa siz faşist

boğaz köprüsü'nden geçerken gecekondulara, taksim'e giderken tarlabaşı'na bakıp "bunların hepsini buldozerle süpüreceksin" diye iç mi geçiriyorsunuz?

» ülkenizin gerçek sahipleri olduğunuzu, sizin gibi düşünmeyen ötekilerin ise; burada yaşamayı hak etmediğini mi düşünüyorsunuz?

» fakirin, hırsızın, sokakta görünce yolunuzu değiştirdiklerinizin çoğunun etnik kökeni mi aklınıza geliyor?

» petkim'in satılmasından öte, kime satıldığı mı sizi ilgilendiriyor?

» "türkiye türklerindir", "türk'ün türk'ten başka dostu yok" gibi sözleri onaylıyor musunuz?

» heteroseksüelliğin asıl norm olduğuna, geylerin, lezbiyenlerin, travestilerin, transseksüellerin hasta olduğuna mı inanıyorsunuz?

» "hepimiz ermeniyiz" sloganı sizi bir şekilde rahatsız mı ediyor?

» kimi "istisnai koşullarda" düşünce ve eylem özgürlüklerinin kısıtlanması, 'genişletilen polis yetkileri' gibi durumları olumlu mu karşılıyorsunuz?

» tck. 301. madde ve 324. maddenin varlığını destekliyor musunuz?

» "ülkenin bütünlüğü", ülkede yaşayan insanların haklarının korunmasından önemli mi?

» vicdani redcilere ve "vicdani ret bir insanlık hakkıdır" diyenlere gıcık mı oluyorsunuz?

» 'ermeni sempozyumu' düzenleyenlerden nefret mi ettiniz?

» tck'nın301.,324. gibi maddelerinin ihlali sebebiyle mahkemeye verilen orhan pamuk, perihan mağden, hrant dink gibi isimlerin ceza almasını istediniz mi?

» askerin siyasi konularda fikir beyan etmesini, sözlü müdahalelerini onaylıyor musunuz?

» "doğudaki nüfus artışı kontrol edilmeli", "i̇stanbul'a vizeyle girilmeli",

» "eşcinsellikle ilgili üniversitelerde gruplar kurulmamalı",

» "kürtçe yayın yapılmamalı",

» "türban şurada burada yasaklanmalı / şurada burada iyi ki yasak" gibi söylemler size gayet olumlu mu geliyor?

» "onlar da bizim mini etek giymemizi yasaklardı" sözleriyle desteklenen türban yasakları söylemleri size makul mü geliyor?

» sokakta türbanlı bir kadın gördüğünüzde ona gizlice kötü bakışlar atmaktan kendinizi alamıyor musunuz?

» "türbanlılar illa ki türban takmakta ısrar ediyorlarsa i̇ran'a gitsinler" diye mi düşünüyorsunuz?

» bir dini, etnik, cinsel kimliğe sahip topluluğun üyelerinden birinin olumsuz özelliklerini farkında olmadan onun ait olduğu grubun tamamına mı atfediyorsunuz?

» "faşist değilim ama kürtler..."

» "faşist değilim ama ermeniler..."

» "faşist değilim ama eşcinseller..."

» "faşist değilim ama çingeneler..." cümlelerinden herhangi biriyle başlayıp "..." bölümüne herhangi bir olumsuz cümleyle devam ettiniz mi hiç ?

bu soruların çoğuna cevabınız "evet" veya "sanırım" ise, üzülerek söylemeliyim ki faşizm yolunda emin adımlarla ilerliyorsunuz.

"yok canım daha neler! ben mi faşistim?" dediğiniz ve gözünüzün önüne 'tıraşlı kafaları' ve 'toplama kampları' ile almanya nazi'lerini getirdiğinizi tahmin edebiliyorum.

ancak; 'yahudi soykırımı' ve 'alman faşizmi' üzerine incelemelerinde "banality of evil" kavramından bahseden hannah arendt'in dediği gibi, "kötülük sıradandır"...

sizin, benim gibiler, öğretmenlerimiz, halamız, annemiz, babamız, eşimiz, dostumuz gibi sıradan insanlar da, bayrak sallayarak yürümek gibi sıradan eylemlerimiz esnasında faşizmin asil kanımıza yavaş yavaş girdiğini fark etmeyebiliriz.

oysa sadece insanları doğrayıp, onlardan "sabun yaparak"faşist olunmuyor. hiç fark etmeden, onca sıradanlığıyla insanları saran bir kötülük bu...

demet akalın ve çanta şarkısı

başarılıdır. nakaratı dinlenmeye doyulamamıştır tarafımca halen