bugün

entry'ler (298)

uludağ sözlük

az önce online iken kendi kendine beni ofline yapmış. giriş butonuna tıkladığımda cia reklamı gibi bir sayfa çıktı karşıma, ''cia ajanı olmak için tıklayınız'' falan diyordu. kapattım, yeniden girdim.

bayadır gelmiyordum, şimdi çeviriyorum sayfaları, öyle bir reklama rastlayamıyorum. o neydi ya? var mı öyle bir reklam?

> beni şaşırtmış sözlük.

uludağ sözlük yazarlarının twitter sayfaları

https://twitter.com/internet_sucu * *

ihl sözlük

temiz çocuklara benziyorlar. küfür yok, bu iyi hacılar, afferim. içlerinde islami camianın ünlü yazarlarından bazısının nickle yazdığından şüpheleniyorum. standart sözlük yazarlarından öyle kalite mi çıkar ya?

çizginizi bozmayın gençler.

sık kullanılanlara eklenecek web siteleri

(http://android-sucu.uludagsozluk.com/)

üçgen vücutlu erkek

küp gibi birisiyseniz tabi sevmezsiniz!

günde 25 saat klavye kullanırsanız ancak parmak kası yaparsınız.

kadın değil hizmetçi isteyen erkek

adam değildir.

bir de şu var; çocuk doğuranı ''doğurma makinesi'' (!) olarak niteleyen, kendi evinin; yani kendisinin temizliğini, yemeğini, işini yapmaya hizmetçilik olarak bakanlar var. böyle bir kadın mı? evlerden ırak!

natural spring water

doğal kaynak suyunun ingilizcesi.

ovacık su

kocaeli ili, ovacık köyünde, ''ovacık su'' adı ile üretilen, damacana ve bardak su imalatı yapan su markası. doğal kaynak suyu. tam olarak ''doğal kaynak suyu.'' anlamadınız mı? bir daha yazalım, natural spring water.

ozon kullanmıyor. bu iyi. hatta çok iyi.

ovacık

(bkz: ovacık su)

metro cash and carry

bir arkadaşla beraber kendisine bir şey almak için gittik. fiyata baktık pahalı bulduk. bildiğim bir yer vardı aynı ürünü satan. küçücük bir spor mağazası. oradan daha ucuza aldık aynı ürünü. koskoca metro'dan çıkıp küçücük dükkana girip daha ucuza alınca tanımlanamayan farklı bir duygu yaşıyorsun, deneyin!

Kim demiş küçük esnafta pahalı, büyük marketler zincirinde daha ucuz? tabi bunu ben memleket insanıma anlatmaya çalışıyorum ya, benim işim de zor be.

gecedir

Çok güzel bir araz elses parçası.

bir 10 yıl olmuş dinlemeyeli. demin aklıma geldi, buldum açtım. siz de dinleyin;

http://tr-tr.facebook.com...video.php?v=2185489750572

''gecedir sessiz sensiz, gecedir duygusuz kansız, gecedir...''

araz elses

(bkz: gecedir)

yıldırım yıldızdoğan

ibrahim sadri'nin meşhur adın batsın şiirindeki şarkı kısımlarını söyleyen sanatçı. az ama çok güzel parçaları mevcut.

bir tanesine adres verelim; (http://www.facebook.com/v...deo.php?v=114838995247463)

uludağ sözlük ün pagerank inin 5 olması

bir gün içerisinde açılan binlerce başlığa göre çok az. zaten eskiden (5)di, sonra (4) de düştü, tekrar beş olmuş.

sürekli tekrar. bu yüzden fazla çıkamıyor. aynı ekşi gibi!

halka inmek

iyi bir sosyal tespit insanı olmak için bu bile yeterli değil, bizzat halkın içinden olunmalı. bizim türk aydınları (!) her şeyi gözlerinin gördüğü gibi zannediyorlar. lüks semtlerde toplaşmalarından belli zaten bu.

interaktif sözlük yazarları da, kendilerini yazardan saydıklarından -çoğu- aynı halet-i ruhiye içerisinde. bir kaç günlüğüne yanımda takılabilirsiniz! zall, şurdan hayrına gönder 5-10 kişi.

gündem oluşturan bir sözlük olmak

yok.

bir kaç istisnai durum müstesna; interaktif sözlükler laf ebeliğinden ileri gidemiyorlar. çünkü boş-beleş şeyler hep. fikirler (!) bile!

sözlük kavramı

interaktif sözlüklerde dahi; çok kolay kanalize olabiliyorlar yazarlar. oysa interaktif sözlükler aykırı insanların mekanları. bu kadar yönlendirilmeye açık olmamalılardı. gerçi ben tarihten fırladım geldim, eskilerde takılı kalmışız, bebe belik dolmuş buralar...

sakin, küfretmekle bir şeyleri değiştiren bir insan ya da yapı yok dünya tarihinde.

ismet özel

akla karşı tezler şiirinde şöyle der;

''en mutlu insanlar belki de
baca temizleyicileridir
öyle dar, öyle kara karanlık bir yerdedirler ki
yüreklerini geniş, dayanıklı
aydınlık tutmak zorundadırlar
buna yükümlü sayarlar kendilerini.
baca temizleyicileri başkalarını sevmekle kalmaz
başkalarınca sevilirler aynı zamanda
çünkü herkesi düşünmeyecek kadar mutlu
herkes tarafından düşünülmeyecek kadar mutludurlar.''

ismet özel

çok klasik bir tanım olacak ama; yaşayan en büyük türk şairi.

şiirlerini anlamak için edebi gelişim yetmez.

ismet özel ağabey'e;

sen, kelimelerle dans eden yüce gönüllü şair,
sen, ruhundan ördüğün cümlelerle yazdıkların;
şiirden çok öte; yaşanmışlıkların en edebÎ birer tasviridir,
insanın ruhuna işleyen o pak mısralarında tek bir suçun var;
bu kadar azaltmışken bir dal sigara daha yaktırmak,
hüzün üstüne hüzün; sigara dumanında hayal alemine daldırmak.

(takdir edersiniz ki bir ismet özel değilim, kabul ediverin.)

fatih altaylı

(bkz: #13200293)