bugün

entry'ler (147)

bayanlar ile alışverişe gideceklere öneriler

abartmayarak kadın gibi davranabilirsiniz. hatta elinize 5-6 tane giysi tutuşturup "aşkım bak bunları da dene" diyerek bezdirebilirsiniz.

ilk derste sınıfın çoğu kalacak diyen hoca

o değilde, ilk derste "tabi ki aranızdan bazılarınız çok parlak öğrenciler olacak ve aa'yı hak edecekler" türünden bir konuşmayı yapan hocanın olduğu derse girmiştim. içimden inekler, diye geçirdim, tabi ki hak edecekler. sonra aa almıştım dersten filan, kendimi çok kınamıştım.

dünyanın son gününde doğmak

bir efsaneye göre kıyamet giderek hızla yaklaştığından kalu belada daha uzun süre bekleyen ruhlar bu beklemeden ötürü daha bir bilgiç daha bir akıllı bıdık olurlarmış. dolayısıyla zamane çocukları klişelerine kondurulan yeni doğan bu bebişler leb demeden leblebiyi anlar hale gelirlermiş.

sanıyorum ki efsane doğruysa, dünyanın son gününde doğan bebek direk benzamin button gibi bişi olabilir.

minibüşçüye verilen insanlık dersi

bir insanlık dersidir, tebrik edilesidir. 40 kuruşa 4 tane sakız alır çocuklarını sevindirir garibim.

ben bu yazıyı kendime yazdım

kafamın içinde çok boyutlusun. her gece uyumadan önce kendini ve yaptıklarını tartmandan sıkıldım. bazen sesli konuşuyorsun ya, kendince kimsecikler çakmadı sanıyorsun, geçen gün ingilizce konuşurkene sen yine böyle, sesli sesli, acayip bakışlar yedin.

mezun olamadın ya, devlette kesiyor ya harçlığını, son bir bu ay alıcaksın ya o 260TLlik borç krediyi, koydu sana tabi. önceden mırın kırın ediyordun ya, fakir kalmak zor felan diye. işte şimdi fakirlik nasıl bir şeymiş onu gördün ya, macera hayallerini unuttun tabi.

bi ara okuldaki hocalara bile artistik yapıyordun ya, diyordun onlar benim peşimden koşsun, lan. bitirme alıcak hoca bulamaz haldesin, ortalama desen yerlerde, seni kovucaklar her biri kapılardan bunu köpek gibi biliyosun ya ve hala bilimsel bilimsel konuşabiliyorsun ilgi alanım bık bık diye, işte ben buna sinir oluyorum.

kendini intihar da edemiyorsun ya, buna bitiyorum.

evinde kedi besleyen insanın ben müslümanım demesi

+ ne iş evinde kedi besliyon?
- ben müslümanım abi.

ne yani, bu durum çok bu absürt. *

erkek zekasının basitliği

(bkz: düz adam sami)

gericilerin fatih te şortlu kızı otobüse almaması

(bkz: milliyet)

selah sue

çirkin ve salaş. sesini de beğenmiyorum. ama bir şey var. *

bütün haitilileri öldür

grand theft auto'da ki meşhur görevlerden bi tanesiydi.

therac 25

meşhur felaket vakası(1985). bir software disaster.

therac-25 bir radyoterapi cihazıydı. aşırı dozda radyasyon vererek; 3 hastanın ölmesine, 2 hastanın ağır, bir hastanın da hafif yaralanmasına sebep olmuştu.

faydacılık

faydacılık kavramının babaları : jeremy bentham ve epikuros hazretleridir. bir davranış etkilenenlerin çoğunu mutlu ediyorsa ahlaken doğrudur, anlayışını kapsar. sonuca bakar.

eylem faydacılığı çok sayıda kişinin daha fazla mutlu olması için devam et;
kural faydacılığı ise, herkes şu şekilde davransaydı daha fazla kişi mutlu mesut olurdu diye düşün ve davran, der.
eylem : bir kişiyi öldür organlarını 10 kişiye ver, 10 can kurtar ^^
kural : toplumun %1 ini cariye yapmak bir süre sonra mutsuzluk çıkartır, olmaz bu iş.

böyle bir kavram, "ahlak şansı" diye bir tanımı ortaya çıkarır.
eleştiri olarak; sonuç ne kadar güzel, ne kadarımız mutlu, kaçımız huzurlu?
bu mutluluk hepimize eşit olarak dağılacak mı, adil miyiz?
babam bu kadar güzel pasta yapmayı nerden öğrendi? gibi sorular gelebilir.

kulturel relativizm

kültürel relativizm,

ahlaki normlar toplumdan topluma hatta aynı toplumda zaman içinde değişir , der.
durumun ne olduğunu söyleyen desktriptif bir önermenin, durumun ne olması gerektiğini söyleyen normatif bir önermeye dönüşmesi için, "neyin doğru neyin yanlış olduğuna o toplumda yaşayanların karar vermesi" gerektiğini belirtir.

örneğin barışçıl bir toplum kültürel relativizmi kabul ediyorsa, savaşçıl bir toplumun kendilerine yarın bir gün saldırmasını "kendi içlerinde ahlaken doğru bularak" garip bir duruma yol açar.

diyalektik

felsefe metodolojisine göre çelişmelerle ilerleyen yöntemdir. ilk tanım gibi, tez, antitez ve sentez ile uğraşır.

örnek bir diyalektik :

ötenazi yanlıştır çünkü insan yaşamı kasıtlı olarak sona erdirilmemelidir.
peki ya hasta bilinçli ve çok acı çekiyorsa?
peki ya hasta bilinçsiz ve beyin hasarı var ve zaten bitkisel hayattaysa?
ölümcül bir hasta? Neye göre, kime göre ölümcül? Hepimiz ölmeyecek miyiz zaten?

gibi gibi..

ahlak

davranış kurallarının bireysel ve toplumsal olarak ayrıldığı, toplumsal yararlığının değerlendirme ilkesi sayılabileceği bir ahlak sistemi vardır.
açık yani herkesin bildiği, resmi olmayan yani zorlayıcı bir yetkinin olmadığı, aklı yürüterek anlaşılabilen, bütün katılımcıların eşit olduğu tarafsız yanları olan bir sistemi vardır. ilkeleri din veya hukuk veya felsefeye dayandırılır.

normatif önerme

durumun ne olması gerektiğini söyler. felsefenin konusu gibi.

misal :

sözlük kullanıcıları yazılımları lisansına aykırı kullanmamalıdırlar.

deskriptif önerme

durumun ne olduğunu söyler. sosyoloji, psikoloji, antropoloji, politik bilimlerin konusu durumun ne olduğunu söyler.

misal:

sözlük kullanıcıların %85'i yazılımları lisansına aykırı kullanıyor.

bir melis ağlıyor gözleri yaşlı

özellikle fenerbahçeli hatun melislerdir. fazla üstlerine gidilmesi durumunda çok kötü şeyler olabilir, bu da size koyabilir. *

manisa

gidip görülmesi gereken güzide türkiyemin güzide illerinden biridir. özellikle turgutlu, salihli gitmediyseniz çok şey kaçırırsınız.

sözlük yazarlarının kullandığı parfümler

issey miyake kadar iyisi olana dek :
(bkz: limon kolonyası)