bugün

entry'ler (80)

uludağ sözlük ün faşizm merkezli çalıştığı gerçeği

bunun zaman içinde şahsım tatafından sesizldiği ve şahsıma inandırıcı gelen bir gerçek. ve evet çıkıyorum bu faşist ortamdan ha bu yazdığımı da ister yayınlayın isterseniz bi taraflarını okuyun, gidişatın iyi olmadığını söylemek isterim ve insanca bir uyarı olarak kabul edin bunu gerisi sizin bileceğiniz iş.

hadi gel buluşalım eski köprünün altında

en delirtici, tuhaf ve bir o kadar da normal olan sade ve güzel olan sensin... kimseler duymasın kimseler görmesin.

siyasi eğilimden ahlak haritası çıkarımı

insani vasıfları bir kenara itip onları içinde yer ettikleri siyasi görüş çerçevesinde değerlendirmek diyelim tanım olarak ama şu ki insanı kendi başına düşündüğünde aslında edindiği siyasi görüşü ne şekilde kazandığı bir araştırma konusu çünkü bunun bir çok değişik nedeni olabilir tabi eğitim seviyesi bi yerde önemli ama ben bunu pek önemsemem çünkü kişilerin öz karakterleri ve yaşam standartları da çok etkilidir bu anlamda.
aslında konuyu sağlam bir temele oturtmak gerekirse insan dediğimiz yapı, organizma, bir bakıma akıl ve kalbin değişik katkılarının olduğu vijdan otoritesine sahip canlı, bir takım düşünceleri bu vasıflarının herbirinden belli şekillerde alarak oluşturur siyasi görüşünü. bunların bir yerde eksikliği ve ya fazlalığı görüşlerini meydana getirir diyelim. karar mekanizmasının kendi özünde olması çok önemli çünkü budur onun karakter ya da ahlak anlayışı- ahlak anlayışı da diyebilirsininiz çünkü temelde ortaya konulan hiçbir ahlak kuralını kendim için sınınrlayıcı bulmuyorum-nı meydana getiren. ama bu konuda bir yerde kendimle çeliştiğimi söyleyebilirim ya da eğer milliyetçilik kimine göre bir temel siyasi görüşse çünkü bence bu bir anlayıştan çok toplumun - ahlaksal olarak- dayattıklarından öte geliyordur yoksa zannetmem hiçbir kişinin bir milleti göklere çkarmak için türlü saçmalıklar yapacağını. ha kendimle şu noktada çeliştiğimi söyleyebilirim hiçbir siyasi görüş kişinin ahlak anlayışı hakkında görüş belirtmeme müsade edemez diyemiyorum ama milliyetçi görüşü savunan için ciddi bir ön yargı içerisindeyim nedeni ise bu anlayışın toplum tarafından aşılanması ha her görüş aşlıanmaz mı denilecektir ama bu öyle değil bunun temelinde ciddi bir gelenekçilik yatıyor işte kafa kurcalayıcı tarafı burdan geliyor. eğer bu bir çeşit toplumsal araşrırma gerektiriyorsa soruların bir kısmı 6-10 yaş arası diye belirledim kendi içimde, bu yaş gurubuna sorulabilir nitekim bu yaşta çocuklara ağlaya ağlaya istiklal marşını okutan birilerinin varlığından şüpheliyim aynı şey kürt çocukları için de geçerli zira kenarda böyle bir kesimin yetiştiğini de söyleyerek bir öz eleştiri yapma ihtiyacını hep duymuşumdur. siyasi görüşün ortaya çıkışında ahlak önemlidir ya da değiştirici bir etkendir.

dersim katliam değil bir isyanın bastırılmasıdır

dersim katliam değildir zaten bir şehirdir. ha dersim'de katliam yapılmadı da bir isyan vardı o bastırıldı diyorsan söylenecek çok şey var. isyan bastırmada canlı bir tek varlığı bile sağ bırakmama gibi bir anlayış mı var? ya da uyutuluyor muyuz ne. kişisel görüşü mü kalmış bunun be...

ahmed arif

sabahlar, akşamlar birken ey sevgili!
ey! senin yüzünden fikir kalmamış serde
he ustam halımız böyle, şimdi bir kalmışım
şimdi beynim özgürleşecekse
yari gözden çıkarma vakti gelmiştir.

ahmed arif

yitip gitmiş sevdamın sesini kalemine sarmışsın.

kızlardan kızlara tavsiyeler

allahın tavsiye vermeyin siz ne olur.

insanın içinden gelenleri söyleyebilmesi

özgüven ve biraz cesaret istiyorum sizden tabi patavatsız olmayıp erdemliliği elinizden bırakmamak kaydıyla biraz mevlana, pek fazla şems olmak gerek size.

sözlük yazarlarından aforizmalar

aşk hiç tadamadığın bir gerçektir. yalan değildir; senin ağzının tadı bozuktur.

şehirler arası otobüs yolculuğunda yaşanan dramlar

küçüktüm tam hatırlamamakla beraber bir otobüs terminalindeki sahne geliverdi aklıma o zaman küçüktüm ya küçük kalbim de nasıl burkulmuştu ya da nasıl algılamıştı bu durumu bilinmez neyse... yaşlı bir kadın oğluna engel oluyordu gitmemesi için. yalvarıyordu, bağırıyordu, ağlayarak. oğul da koşuyordu. kurtarmaya çalışıyordu kendini annesinin ellerinden, kadın öyle bir sarılmıştı ki belinden nasıl birşeydi bilmiyorum genç adam kuvvetiyle annesini itti ve kaçıp gitti. o otobüse bindi son anda. kadın ağladı ama çocuk gitti...niye gitti bilinmez.

leyla zana

mecliste tekrar bir kürtçe konuşma yapmasını sabırsızlıkla bekledeğim onurlu bir kadın, bir halkın temsilcisi dışında halkın ta kendisi, halkın canı ciğeri...
hmmm: he aferin uçmuşuz gene...

bdp ye oy veren insan modeli

hatta ve hatta vatansever demokrat bir sosyalisttir de denebilir evet tam olarak budur.

bdp ye oy veren insan modeli

ben modelde bir insandır.

sözlük yazarlarından aforizmalar

bulmaların en güzelidir kaybedersen o bulduğunu... yar gitmiş neye yarar sevmelerin.

atatürk ü sevmek ya da sevmemek

sevmemek...

hülya hökenek

ntv deki banu güveni taklit ettiğini düşünüyorum ayrıa bi programda bakanlardan ulaştırma bakanını konuk etmiş, bakan icraatları anlatacak ama haberci hanımefendi hep icraatları destekleyici şekilde konuşup bakana sıra vermemiştir. yahu bırak ta adam anlatsın icraatları da sende şüpheci, araştırmacı sorgulayıcı falan haberciliğinle biraz muhalif ol dimi. ne o öyle herşeye alkış tututyorsun ve evet itici.

devlet bahçeli diyarbakır mitingi

"ne olacak anayasaya ana dilde eğitim hakkı girince karnınız mı doyacak." dimi ya ne yapacağız biz ana dile, özgürlüğe falan karnımız doysun yeter bize. biz hayvanız ya bi insan olan sensin be hey gözü görmeyen, kulağı eşitmeyen, be hey anlayışsız...

survivor ünlüler gönüllüler 2011

salak yarışma.

son ses araç dolaştırılan demokrasi anlayışı

çok bağırınca haklı olduğunu sanan insan anlayışından farkı yoktur. sinir oluyorum bu çığırtkanlara,iğrenç sesler, gürültü kirliliği...

şevbuherk

bu geceler çok uzun da sürebilir ki dengbejlerin söyedikleri destanlar veya uzun hava benzeri türküler( en doğrusu "kılam" olur heralde) çok uzun süren eserlerden oluşur. eserler geleneksel kürt müziğinin temelini oluşturmaktadır. bu geceler çok hoş sürermiş ve civar köylerin ya da bölgenin önemli dengbejleri toplanırlarmış. uzun kış gecelerinde de bi o kadar güzel ve duygulu geçtiğini tahmin edebiliyorum ancak. çünkü o hoşluğu sadece büyüklerimden duymuşluğum vardır. mehemed şexo'dan ay le gule ve ey felek tavsiyelerim arasındadır.