bugün

entry'ler (316)

30 yaş sendromu

Belki 2 haneli bir ayının 2. basamağında ki bir rakam artışı belki de ömürden geçen bir 10 yıl. istemiyerek gelinen bir 30 yaş ve gençlikten ortayaşlılığa geçişin yaşattığı bi sendrom. :( Hayatı ve ölümü değerlendirmek için gelinen belki de bir milat. Acaba ben kaç yıl/yaşına kadar yaşarım yada ben bu zamana kadar neler yaptım gibi...

badilcan

Aynı tabir Ankara, Bolu ve Eskişehir yörelerindede yerel olarak kullanılır. (bkz: patlican)

chip

entegre devre, tümleşik devre yada integreted circuit.

version

sürüm anlamındadır. Yazılım geliştirilip derlendikçe her derlenme aşaması için yazılıma bir sürüm numarası verilir. Örneğin; V.1.2.0 Ayrıca (bkz: sürüm)

veritabani

Kısaltması DB. Örnek veritabanları; ORACLE, MYSQL, SQL Server, Access, Paradox, vb.

database

(bkz: veritabanı)

suflör

tiyatroda sahne arkasında bulunan ve unutulan replikleri hatırlatan kimse.

kuru

ankaranın beypazarı ilçesinde üretilen, hamurdan yapılan, tereyağlısıda bulunan ve genellikle çayla birlikte yenilen bir tür yiyecek.

damping

fiyat kırma anlamına gelen sözcük.

alaturka

bir baharatlı cips çeşidi.

asayisal

sayısal olmayan alfabetik karakterleri tanımlar.

dişi kişi

erkek kişi'yi tamamlayan dişi kişilik.

dilbilim

(bkz: linguistik)

antz

aslında özgürlük, özgüven, bireysellik ve birlikten güç doğar temalarını öne çıkaran izlenesi bir çizgi film.

akyazidaki linc girisimi

uzun yıllardır devam eden ve bir türlü durdurulamayan terör olayları nedeni ile halk içinde oluşan ve ileride önüne geçilemedeği taktirde türkiyede bir iç savaşın çıkmasına yol açacak olaylar zinciridir.

erkeğin küpe takması

genelde bir erkeğin kendini kızlara hoş göstermek için yaptığı takıntılı durum.

recai

isteyen, rica eden, yalavaran anlamaında ki erkek ismi.

stres

(bkz: stres testi)

stress test

(bkz: stres testi)

stres testi

yeni geliştirilen bir yazılımın mümkün olan tüm ağır koşullarda çalıştırılarak test edilmesidir. Bu test için minimum düzeyde bellek ve işlemci kullanılır ve ayrıca yazılım server-client ise mümkün olduğunca kullanıcı sayısı artırılır.