bugün

entry'ler (6)

kara kitap

Orhan Pamuk'un en yetkin kitabı budur ve sanatını bilgisini konuşturduğu bir kitaptır.

Şeyh Galib'in Hüsnü Aşk'ına çok benzeyen bir örgüsü vardır.

Kitabı anlamak da anlamamak da çok normal şeyler. Bu kitabın 3 kere okunma şansı var. ilkinde ya şimdi noldu derken ikinci de " galiba çözdüm" dersiniz. Üçüncüde aldığınız tat bambaşkadır.

saçlarını kısacık kestiren kadın

Çok cesurdur ya da yüzü fazlasıyla güzeldir. Benim hep özendiğim ama hiç olamadığım kadındır aynı zamanda.

saatleri ayarlama enstitüsü

En çok sevdiğim Türk kitabı diyebilirim. Henüz bu ifade için erken olabilir ama şu ana kadar daha iyisini okumadım.

Zihin haritasını merak ettiğim yazarın olağanüstü kitabı. Bir gün buraya mütalaasını da yazacağım.

uyanır uyanmaz kahvaltı yapan insan

Gece yatmadan 4 saat evvel yemek yememiş sağlıklı bir bünyeye sahiptir.

güne bir bilgi bırak

atatürk, Suriye -Filistin Cephesi'nde 2 kez görev alıyor. ilkinde karşı cephenin komutanı adaletli olmadığı için çekip gidiyor. 2.sinde ise Suriye Filistin cephesi'ne geri dönüyor ve en çok toprak kaybımız böylece yaşanmış oluyor.

ATATÜK'ÜN ateşemiliterliği yaptığı esnada yeniçeri kıyafeti giyerek baloya katılması efsane bir olaydır çünkü Atatürk kendini bu görevle sürgünde hisseder ve hiç istemediği bu görevde kendi zekasını konuşturarak gözdağı verir. Güzel bir misilleme vardır bunda fakat hikaye uzun olduğu için üstelemiyorum.

150 boyundaki kızın erkek şöyle olacak demesi

Kendince ataerkil bir yapıdan geldiğini bu cümleyle anlatmıştır. Önyargılarımız bizi ele geçirmeye başladı.