bugün

entry'ler (141)

gitar çalarak hayat sürdürebileceğini sanan tip

(bkz: eric clapton)

bjk nin kadrosu lig tarihinin en güçlü kadrosudur

yanlıştır, asıl kadro burdadır*
Engin, K.Metin, Recep, Gökhan, Ulvi, Hamit, Kadir, Rıza, Mehmet, Şenol, Walsh, Turan, Mutlu, Halim, Wilson, Zeki, Metin Ali Feyyaz

adriana lima nın kan kardeş olalım mı demesi

(bkz: abi deme bana)

zafer alagöz

(bkz: zafer algöz)

arbitraj

iki farklı piyasada (ingiltere-abd olur, imkb-vob olur) aynı ürünün fiyat farklılıklarından kar etme.

arbitraj nedir?

ecri

ks. EUROPEAN COMMISSION AGAINST RACISM AND INTOLERANCE

ecri

ks. economic cycle research institute

ecri nedir?

scalping

çok küçük karlar için çok kısa süreli pozisyon almaya denir. komisyonu çıkarıp 1-2 kademe de kar yaptığında, hemen kapatır pozisyonu scalper.

scalping nedir?

50 kuruş ile yapılacaklar

(bkz: eti browni intense)

parasal aktarim mekanizmasi

merkez bankası kararlarının, hedefe giden yolda nasıl etkili olduğunu gösteren mekanizmadır. Faizler enflasyonu nasıl etkiler? sorusunun cevabini verir mesela..

danny rose

(bkz: broadway danny rose)

15 yaşında hayatı çözdüğünü sanan kız

5 yil sonra 20 yasinda hayatı çözdüğünü sanan kız olacaktır.

munzam karşılık

bankaların, mevduatlarının bir oranı olarak, merkez bankasına yatırmak zorunda oldukları paradır. türkiye'de tl için 5%, döviz için 9%'dir.

munzam karşılık nedir?

recovery rate

türkçe: kurtarma orani. ben çevirdim, normalde türkçe karşılığı var mı bilmiyorum.

şirket tahvillerinde iflas durumuyla ilgili bir kavram. diyelim ki elinizde bir şirketin borç senedi(tahvili) var. Şirket iflas etti. recovery rate, bu durumda paranızın ne kadarını kurtarabileceğinizi gösterir.

recovery rate nedir?

credit default swap

alacaklının, borclunun iflas riskini bir 3. kişiye devretmesidir, elbette belli bir ücret karsiligi. Siz adama düzenli olarak belli bir prim ödersiniz, o da alacaklı oldugunuz kisi iflas ederse size anaparanızı öder.

cds nedir?

ilk insan faruk

faruk yiğit'in lakaplarindan biri idi zamanında...

kokain tabağına hapşırmak

annie hall'da woody allen'in basina gelen talihsizlik.

gs nin dünyanın en iyi onuncu takımı olması

ilginc bi liste. madem son donem formuna bakıyor, bu sene girdigi butun kupaları alan barca niye 1. degil? niye sampiyonlar ligi finalinde yesil sahaların maymunu ettikleri manchester birinci? iffhs'yi cok yakından tanıyan arkadaslar bunu da belirtirse hos olur di mi?

ergen bir kıza karşı cinsel arzu arzulamak

(bkz: ergen kızlar alsın benim gadamı)* *

deconstructing harry

sanıyorum woody allen hayranı olduğu bergman'a en net göndermesini bu filmle yapmıştır(a midsummer night's sex comedy sayılmaz, o zaten adından bile belli) allen'in odul almak için yolculuğu, otomobilde ailesiyle, arkadaşlarıyla yüzleşmesi, yaban çilekleri'ne açık bir gönderme gibi duruyor.

bunun dışında tipik bir woody allen komedisi, bütün filmlerini seviyorum zaten bu adamın.