bugün

entry'ler (118)

chernobyl

2'nci bölüm bitti benim hala tüylerim diken diken. etkisinden çıkamadım.

çernobil felaketi daha önce oyunlardan, filmlerden bir şekilde aşinasınızdır ama şu ana kadar en iyi anlatan bu yapım. ne de olsa hbo'nun imzası var.

okan bayülgen

kendi formatını falan değil, amerika'daki late night show'ların formatını kopyalamış kişidir.

iki koltuk, bir masa, birer birer gelen konuklar, aralarda çalan bir rock grubu. direk copy-paste işte.

edit: şimdi baktım, masanın üstündeki retro mikrofon bile aynı.

okan bayülgen

dün akşamki yayında sürekli ekrem imamoğlu'nun sözünü kesip, o salonda kendisinden daha fazla sevilen bir insanın varlığına tahammül edemeyen bir control freak.

hatta bir ara "yaşım olarak sizden büyüğüm" falan demeye başladı. oha calm the fuck down.

o deyince akla gelen ilk meslek

taksici.

emlakçı.

esnaf.

arapların iğrenç bir ırk olduğunu kanıtlayan haber

"bır kışının yıptığı bır hıtıyı gınıllımı" diyenler fırlamış yine.

bak hayatında araplarla 3 gün geçir, ya da yok ne 3 gün geçirmesi; birkaç kere havaalanında dış hatlara git bakayım bir daha "gınıllımı yıpmıyın" diyor musun?

ben böyle rezil bir ırk görmedim. ne görgü bilirler, ne kural bilirler, ne başkalarına saygı bilirler, ne hijyen bilirler. hödüktürler kısacası. yok olsalar dünya hiçbir şey kaybetmez. zaten bunların petrolü olmasa herhangi bir afrika ülkesinden hiçbir farkları kalmazdı.

kaldı ki "genelleme yapmayın" diyebilmek için 1-2 istisnanın söz konusu olması gerekirdi. 10 tanesinden 8'i çöp olunca bal gibi de genelleme yaparım.

game of thrones

5'ince bölümle yine yapımcıların tuvalete atıp üzerine sifonu çektiği dizidir.

--8x05 spoiler--

önceki bölümde 3 isabetli okla ejdarha öldüren müthiş nişancı scorpionların ne hikmetse bu bölümde bir tane bile oku tutturamayıp dany'nin aralarından zik zaklar çizerek westeros'un en büyük ordusu denen golden compay'i 30 saniyede küle çevirdiği,

herkesi yakıp king's landing ordusuna arkadan saldırarak güya seyirciyi şoke eden,

"çanları çalınca teslim olunacak" denmesine rağmen dany'nin king's landing semalarında aptal aptal uçarken 20 saniye içinde fikrini değiştirip mad queen'e dönüştüğü ve bir sonraki bölüm için "bakın şimdi jon'u desteklemek için sebebiniz var" denmesi için seyircinin ağzına sokulan zorlama bir hareketin olduğu,

jamie'nin karnından iki kere sağlam deşilmesine rağmen hiçbir şey olmamış gibi kalkıp cersei'sine koştuğu,

euron greyjoy'un sanki seyirciyle konuşur gibi kameraya bakıp "jamie lannister'ı öldüren benim eki eki" diye konuştuğu,

bölüm başı 1 milyon dolar kazanan Lena Headey'nin canlandırdığı, bütün sezon boyunca king's landing'in tepesinde şarap içen cersei'nin, dizinin temellerinden birinin "eden bulur" karma felsefesine dayanmasına rağmen jamie'nin kollarında "tek önemli olan biziz ühü ühü" diye öldüğü ve 8 sezondur yaptıklarının yanına kaldığı,

sandor'un abisini görünce cersei'yi dinlemeyip qyburn'ü sümük gibi yere yapıştıran, madem cersei'yi dinlememek gibi bir seçeneği vardı niye 3 sezondur cersei'yi koruyup arkasını topladığı anlaşılamayan ve suratının ortasına bıçak yemesine rağmen ölmeyen gregor'un olduğu,

"bakın savaş ne kadar da kötü bir şey gördünüz?" mü diye seyircinin gözüne sokulmaya çalışılan, "cgi'a dünya'nın parasını döndük" der gibi arya'yı yürüyen kamera niyetine kullanan, daha sonra hızır gibi arya'nın önünde biten bir atın olduğu komik bir dizinin komik bir bölümüydü.

--8x05 spoiler--

madem o güzelim kitaplardan bu kadar sapıp önümüze bu kadar rezil bir senaryo koyacaktınız bari beklentilerimizi "miğfer dibi savaşından daha iyi" gibi laflarla yükseltmeseydiniz. bu artık seyirciyi aptal yerine koymanın da ötesinde resmen saygısızlıktır. allah belanızı versin.

erkekleri kolay idare etme kılavuzu

bir sorun olduğunu düşündüğünüzde aptal aptal triplere girip onun anlamasını beklemek yerine insan gibi söyleyin.

ekrem imamoğlu nun seçim için para toplaması

bu sözlükte ne kadar çomar varmış belli eden başlık.

size giren çıkan ne olum? reisinizin 400 milyon dolarlık uçağıyla bir seyahati 2.5 milyon lira tutan, bu parayı devletin hazinesinden alıp bir de üstüne "size ne?" demesine alışmışsınız, üslubunuz bu.

yaşam biçiminiz "devletin malı deniz yemeyen keriz" olduğu için böyle şeyler görünce beyniniz yanıyor tabii normaldir.

saadet partisi

23 haziran'daki seçim için aday çıkarmamasını umduğum partidir.

tkp üzerine düşeni yaptı. sıra dsp ve saadet'te.

game of thrones

8'inci sezonunda fiyaskoların ardı arkası kesilmeyen, senaristlerin tuvalete atıp üzerine sifonu çektikleri dizi.

--8 - 03 spoiler--

ejderhalardan biri sırf bir sonraki bölümde gerçekleşecek savaşta güçleri eşitlendirmek için yapılmış saçma sapan bir pusuda öldürüldü.

ulan missandei'yi nasıl ele geçirdiler biri bana açıklasın?

--8 - 03 spoiler--

vücut geliştirme

vasfı olmayanların yaptığı spormuş. ahahaha.

aynen böyle devam et sen. o 1.70 boy, 85 kilo futbol topu gibi vücudunla tembelliğe kılıf uydur, yapanlara da çamur at. ne güzel eleniyorsun işte.

eski sevgilinin mesaj atması

mesaj atan tarafın eski sevgili olduğu göz önünde bulundurulursa büyük ihtimalle o ilişkiyi geride bırakmış, önünüze bakmışsınızdır. aferindir size.

bütün anılarınız gözünüzün önünden geçecek olsa da, o an yalnız da olsanız bu tuzağa düşmeyin. enkazdan iyi bir şey çıkmaz.

rüçhan hakkı

kalkınma bankası (KLNMA) bist'te bedelli sermaye artışına gittiği için hisseler bölünmeden önce rüçhan hakkı hakkında ne yapmak istediğim soruluyor.

ekonomi, yatırım bilen, rüçhan hakkı nedir yazarların çok acil yeşillendirmesini bekliyorum.

erkeklerden kızlara sorular

neden flörtü, ilişkileri çok yavaştan almayı istiyorsunuz?

kimseye güvenmemek

geçmişte edilen tecrübelerden dolayı kişinin aynı acıları tekrar yaşamamak için geliştirdiği korunma mekanizmasıdır.

ama kendimizi insanlardan izole edip etrafımıza görünmez duvarlar örerek yaşayamayız. birbirimize ihtiyacımız var.

bilinmeyen bir kadının mektubu

inanılmaz akıcı ve sürükleyici bir dille yazılmış. Bu kadar kısa bir kitaba bu kadar çok duygu nasıl sığdırılabilmiş, gerçekten tarifi mümkün değil. Karakterlerinde duygudurum tahlili yaparkenki ustalığı Freud'a olan düşkünlüğünü açıklıyor. Tıpkı Edgar Allan Poe'nun tarzındaki gibi seçtiği bütün kelimeler romana maksimum katkı sağlıyor. Zweig'ın çoğu romanında mutlu son yok ve karakterlerini öldürmekten çekinmiyor ki kendisi de ölümden korkan birisi değildi zaten. kitabın sonlarında kadının adamdan intikam aldığı hissine kapıldım ama yanılıyor olabilirim.

erdoğan ın imamoğlu ile tokalaşmaması

butthurtlük, ezikliktir.

olgun erkeklerden hoşlanan kızlar

buradaki "olgun erkek" kavramı aslında "zengin ve statülü" erkektir. çünkü kızın yaşıtı erkekler büyük ihtimalle henüz okuyordur ve o kızın triplerini çekmezler.

bir kadın "ben olgun erkeklerden hoşlanıyorum" diyorsa bunun çevirisi aslında "hem işi, gücü, parası olsun, hesapları ödesin, hem de tribimi, kaprisimi, nazımı çeksin"dir.

erkeklerden kızlara sorular

en son ne zaman "haklısın, özür dilerim" cümlesini kurdunuz? ya da hiç kurdunuz mu?

özellikle bir erkeğe karşı?

our planet

netflix'in yeni belgeseli.

morgan freeman'dan sonra dünya'nın en tanınır sesi David Attenborough abimiz seslendirmiş.

planet earth'ün devamı tadında olmuş sanki.

izleyebilen herkes hd kalitede izlesin. gerçekten iyi.