bugün

entry'ler (217)

muduriyet

"çaylak oldum lan (:" diyen yazar. "niye yapıyosunuz olum böyle şeyler" diyen yazar aynı zamanda.

"bu sözlükte fikir özgürlüğü yokmuş" da dedi. "formatını sikeyim" de dedi ve şimdi aranızdan ayrılıyor.

muduriyet

nikaltına saldıranları bile kendisine faydalı hale getiren yazar. bu hususta çakallık yaptığını kendisi de kabul eder (:

islamda namaz var mı yok mu sorunsalı

gardaşlar, bana mantıklı gerekçelerle gelmek yerine küfür edip "sen şu alimlerden iyi mi bilcen" "en iyisini sadece alimler bilir" mantığıyla yaklaştığınız zavallı başlığım. amacım sorgulamak, akıl yoluyla doğru olanı batıniden ayırmak. allahın kuranda emrettiği gibi.

muduriyet

http://vurfakatdinle.blogspot.com/ adresindeki bloğunda mizah çalışmaları yürüten yazar.

1. "şüphesiz ki Allah'a itaat/bağlılık (dikkat ederseniz şeklen bir tarif yok, namaz kelimesi yok, anlamını açıkladığım arapça "salat" kelimesi var) hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar."

evet örnekte görüldüğü gibi "namaz" yerine değiştirilmemiş, manipüle edilmemiş kelimeyi koyuyoruz. devamını siz yapın artık.

hadislerin ne kadar güvenilir olduğu sorunsalı

hadislere inanmıyorsak namazın varlığından söz edemeyiz. çünkü namaz tamamen hadislerden derlenen bir ibadettir.

ateiste naber lan allahsız diye selam vermek

böyle şeyler yapmayın, müslümandan nefret eden islamdan da soğur. Belki bu adam yıllar sonra islama dönecekti ama sen onu küstürüp vebalini aldın...

biçoklarınca cevap bulunamayandır

(bkz: teravih namazı var mı yok mu sorunsalı)

(bkz: cenaze namazı var mı yok mu sorunsalı)

(bkz: islamda namaz var mı yok mu sorunsalı)

bu kadar kılana sorarlar: neden kılıyosunuz?

ayrıca islamiyet geldiğinde yine "bu kadar" çoklukta insan putperest meccusi vb. idi. ama doğru yola ulaşanların sayısı çok sınırlıydı. Herkes yapıyo ben de yapayım zihniyeti bir bireye ait olamaz, ama koyuna ait olabilir.

bildiğiniz gibi şuan elimizde kuran ile taban tabana zıt sözde hdisler mevcut. Peki gördüğümüz bir hadisin gerçek olup olmadığını nasıl anlayacağız? Allah Kuran'ı koruyacağına dair söz vermiştir ama hadisler için böyle bir durum yok. Hz Muhammed hadislerin kayıt altına alınmasını bizzat istememiştir.

Ben hadisleri biraz Hıristiyanlıktaki kişisel çıkarlarca, vb. nedenlerle uyarlanmış, uydurulmuş sözde ayetlere benzetiyorum. BU işe bir açıklık getirmek lazım bence.

cenaze namazı var mı yok mu sorunsalı

islamda namaz var mı sorunsalından daha küçük bir sorunsal. (bkz: islamda namaz var mı yok mu sorunsalı)

teravih namazı var mı yok mu sorunsalı

(bkz: islamda namaz var mı yok mu sorunsalı)

bu, hz muhammed döneminde hepberaber camide kılınması yasaklanmış bir namaz değil mi? Hz muhammed ten sonra nasıl tekrar ortaya çıkmış. Açıklık getirilesi sorunsal efenim.

tartışılası sorunsal (fuck the tanım zorunluluğu).

buna yobazca saldırarak değil anlayışla yaklaşarak çözüm bulmamızın gerektiği sorunsaldır aynı zamanda. "başlık sıçmak"bakınızları verip ortadan kaybolarak kendimizi rezil etmeyelim.