bugün

entry'ler (618)

türk sinemasının unutulmaz replikleri

bi ekstraya çağırmışlardı, piyastos olduk. tavuk dönerken ihbar etmiş.

(bkz: masumiyet)

adamın ağzına sıçan şarkılar

Orhan gencebay-gurbet.

hatırlanan en eski anı

Dedemin kucağında merdivenlerden iniyorum.

(bkz: 99 depremi)

kum kitabı

--spoiler--

Yıllar boyu, insanoğlu bir boşluğu imgelerle, illerle, krallıklarla, dağlarla, körfezlerle, gemilerle, adalarla, balıklarla, odalarla, aletlerle, yıldızlarla, atlarla, insanlarla doldurur. Ölümünden az önce, usanmaz çizgi labirentinin kendi yüzünün imgesini oluşturduğunu anlar.

--spoiler--

traş mı tıraş mı sorunsalı

Gereksiz sorunsaldır. Türkçe olmayan bütün kelimelerde olduğu gibi bu kelimede de yazım sorunu var hangisini yazarsan yaz doğru diye birşey olmayacak aslında. Sadece birileri muhtelif seçeneklerden birini doğru kabul edecek biz de ona uyarsak doğru uymazsak yanlış yazmış olacağız. Ne saçma ne boktan iş.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

Çok sıkıldım sözlük birşeyleri değiştirmek lazım. Yeni şeyler lazım.

elhan ı şita

görsel

ideoloji

Sosyal bilim bakış açısından bir ideoloji, mevcut iktidar ilişkileri sistemini korumayı, değiştirmeyi veya yıkmayı amaçlayan ve organize bir siyasi eylem için temel teşkil eden, az veya çok tutarlı bir fikirler bütünüdür. Bu anlamda bütün ideolojiler (a) genellikle bir “dünya görüşü” şeklinde, mevcut düzene ilişkin bir değerlendirme sunarlar; (b) bir iyi Toplum vizyonu çerçevesinde, arzulanan bir gelecek modeli sağlarlar; ve (c) siyasi değişimin nasıl olabileceği ve nasıl olması gerektiği konusunda bir çerçeve çizerler. Bununla beraber ideolojiler, değişmez bir şekilde mühürlenmiş düşünce sistemleri değildir; daha ziyade, birçok noktada bir diğeriyle çakışan değişken fikirler bütünüdür.

(bkz: andrew heywood)

bir kitap olsaydınız hangi kitap olurdunuz

(bkz: Cinayetler kitabı)

patlamış mısır

(bkz: Olsa da yesek)

paradigma

Genel anlamda bir paradigma, daha ziyade ideal tip tarzında, belirli bir fenomenin ilgili özelliklerinin altını çizen bir kalıp veya modeldir. Ancak Kuhn tarafından kullanılan anlamda, bilgiye ulaşma çabasının onun kapsamında gerçekleştirilmeye çalışıldığı, karşılıklı olarak birbiriyle ilişkili değerleri, teorileri ve öngörüleri içine alan entelektüel bir çerçeveyi ifade eder. Bu bağlamda “normal” bilim, yerleşik bir entelektüel çerçeve içinde işler; “devrimci” bilimde ise, eski paradigmanın yerine yenisini koymaya yönelik bir çaba vardır. Bu teorinin radikal bir ifadesi, “gerçek” ile “yanlış” olanın nihai anlamda tespit edilemeyeceğidir. Bu yaklaşıma göre bunlar sadece, kabul edilmiş bir paradigma içinde işleyen ve er-geç yerini başkasına bırakacak olan geçici yargılardır.

(bkz: Andrew Heywood)

gecenin sözü

Camel soft.

görsel numarası sallamak

(img:#316293)

sözlükçülerin kendilerini benzettikleri siyasiler

Ahmet davutoğlu. Esasında hiçbirşeye ben karar vermiyorum ama her kötü giden şeyin sorumlusu ben oluyorum.

nasıl sevgili olunur

Olunmaz. Olmuyor amk yürümüyor işte.

ayakkabının içindeki çorabın kokusu

An itibariyle aldığım kokudur. Otobüste önümdeki dayı beraberinde getirmiştir lakin ayakları da ayakkabının içinde. O ayaklar ayakkabıdan çıkacak olursa ne olur tahmin bile edemiyorum.

sevilen şarkının vurucu cümlesi

This love and lack of money is going to be death of me.

sigara

Camel soft' tur. Ciğerlerime dolmakta ve içimi mahvetmektedir diğer pekçok şey gibi.

unutulmaz film replikleri

O gün bugün usul usul yürüyorum işte.

milli kondom markamız için isim önermeleri

Dursun.

Senelerce bu millet çocuklarına dursun ismini koyarak daha fazla çocuk sahibi olmayacaklarını düşünmüşlerdi. Tabi kondom filan yoktu o zamanlar. Milli kondomumuza bu isim verilerek güzel bir nostalji ve reklam yapılabilir.