entry'ler (151)

poisson oranı

Malzemenin tek boyutlu yük etkisi altında deformasyonu sonucunda, yüke dik yönde de deformasyona sebep olmaktadır. Malzemeler gevrekleştikce bu oran düşmektedir. [Poisson oranı= ( Enine deformasyon)/ (Boyuna deformasyon) ]

poison

Malzemelerin fiziksel özellikleri; (bkz: poisson oranı)

zonguldak

Son 5 yıldır yaşadığım şehir. Şehir hakkında genel bir bilgi verecek olursak;
- Zonguldak merkez halkının yaklaşık %75'i laz, %15 ikinci makas halkı olarak bildiğimiz çingeneler ve %10'luk kısım ise öğrencilerdir.

- Yerlilerin başlıca geçim kaynakları kömür ocakları ve öğrencilerdir.

- Üniversite için gelen öğrenciler genellikle şehri bilmeden yazıp gelir, şehre adım attıkları ilk gün yatay geçiş hayaline kapılırlar.

- Eğer öğrenci hazırlık sınıfı okuyacaksa, o öğrenci eğlenceye doyacak ve hatta eğlenmeye o kadar alışacaktır ki bir daha ders çalışmadan bu okulun biteceğine inanacaktır. Bunun sonucu okul uzamıştır.

- Alkol kullanan üniversite öğrencileri gece saat 2:00 ye kadar içkilerini tedarik etmezlerse, "ikinci makas" olarak bahsettiğimiz çingene mahallesine gitmek zorunda kalacaklardır. Bu mahalleye araçsız girilemediği gibi, girdikten sonra da neler olabileceği tartışılır. (Not: Fiyatlar en az iki katıdır.)

- Hava durumu; genel olarak yağışlı olup, yağmur yağışı başladıktan sonra haftanın 7 günü durmadan yağabilir. Şemsiye taşımak gereksiz olup, kırılacağı bilinmelidir.

- Her şeye rağmen denize doğru baktığında kötü yönlerini unutturan şehirdir.

var mısın yok musun

an itibariyle, Acun Ilıcalı'nın Uludağ Sözlükle ilgili iltifatlarıyla karşılaştığım, acun production'un hazırlamış olduğu televizyon programıdır.

21 kasım 2007 türkiye bosna hersek maçı

emre'nin çok agresif olduğu maç. maçın başından sonuna kadar bosna hersek takımı oyuncularına küfretmiştir. son anda yüreğimizin ağzımıza geldiği maçtır. kısacası türkiye finalde...

zonguldak karaelmas üniversitesi

zonguldakta nereye elinizi atsanız bir parça kömür tozunun elinize bulaşma ihtimalini göze alan, dağ tepe gezmeyi ayrıca tırmanmayı seven potansiyelin seçtiği üniversitedir ki,sevenlerde artık lanet eder hale gelmiştir...

dipnot: kendimden biliriyorum...

darbe

1. Bir şahsiyetin sevgilisini aldatması büyük bir darbedir. hele aldatan kızsa bu darbe en ağır versiyonunu almıştır. Ölmeden unutamazsın.

2. Fiziksel anlamda bir cisimle alınan darbedir. Muhtemelen ağrı yapsada kısa sürede geçer.

3. Devlet'in devletlikten şaşması durumunda askeriyenin meclisi basması her bişeye el koyması durumudur. Hala etkisi devam etmekte olup türkiye devleti'nin alacağı bir ikinci darbeye daha nasıl dayanırız ? dediğimiz andır.

elinde t cetveli tasiyan isletme ogrencisi

Muhtemelen mühendislik okuyan bir arkadaşının olması demetir.

sadik 2 dost 1 hayat 1 olum

Devlet mafyası...babadan oğula iki nesildir yeniçeriler gibi devleti kurutan adam. Kaybolan 4 senemizin tek şahidi,tek dostu. Bazen bir siyasetci,bazen bir zibidi. istanbul'u sevmemdeki iki sebepten biri. Lokmamın tek ortağı, otel lobilerinde kahve arkadaşım. Kısaca kaybolan yıllarda bulduğum tek dost...

kıza gül vermek

çok güzel gibi görünsede kızın gülü yolma ihtimalini göze almaktır. kişinin aşkına verebileceği en ucuz ve en anlamlı hediyedir.

içki içmediği halde mezeyi sömüren denyo

masadan kovulası kişidir.

otobuste ayakta duran kizin esyalarini almak

kıza yer vermek yerine elindekileri istemeyerek kızdan salak lafını yeme olasılığını göze almaktır...gerçi direk söylemesede içinden geçirir.

götü yere yakın kişiden korkmak

29 ekim günü bu sözün anlamını, tam manasıyla anladım. Gücü yetmesede bir şekilde seni dolandırabiliyor. Hele birde kaşısındaki 1. 95' lik birisiyse dolandırması çok kolay oluyor. (giden 20 ytl de değilim. Ben nasıl bu zokayı yutarım hala hazmedemiyorum . )

olumsuz ask

sevip kavuşamamaktır,kavuşamadığın gibi bırakamamaktır.nekadara uğraşsanda dile getiremediğin bir şiir gibidir ölümsüz aşk,bazen mantıksız düşünceler topluluğudur.aradığını buldum dediğin,ama bir türlü ulaşamadığın aşktır...birde gökhan kırdar şarkısıdır ki dinlediğimde hep söz yazmak istemişimdir,ama bir türlü dile getirememişimdir.

denizde karartı var

hergün gördüğüm karadeniz,her kahvaltı ve akşam yemeğinde baktığım,denizi her görüşümde sölemek istediğim tek sığınağım...

zonguldak karaelmas üniversitesi

Eğitimin çok kastığı, ilden kaynaklanan diğer kasmalarla birlikte ikiye katladığı, suyunda kömür tadı olan okul. Tavsiyem şudur ki: elinizden geldiğince yazmamaya özen ve gayret gösterin. Şuan elediğim 9.000 kişiden özür diliyorum, keşke bu hakkı size verseydim.

13 şehit

(bkz: ben ermeni değilim ben askerim)

13 şehit verdiğimiz saldırı emrini veren terörist

(bkz: ben ermeni değilim ben askerim)

ben ermeni degilim ben askerim

hrant dink öldüğünde,''hepimiz hrant dink'iz,hepimiz ermeniyiz.'' diyerek ayaklanan türk ulusu,13 şehitimize rağmen neden ''hepimiz askeriz.'' demiyor? bir ermenimi yoksa 13 müslüman ve türk ayrıca bu vatan uğruna canını feda eden şehitlermiz mi... ?
cevabı vicdanınızın sesine bırakıyorum...

cehennem

(bkz: cennete girmenin yolları)