entry'ler (10)

doc martin

insanın ruhunu dinlendiren, sizi 40 dakikalığına portwenn (gerçek adıyla port ısaac) kasabasına götüren bir dizi.
çoluğunuzu çocuğunuzu alıp izleyebilirsiniz. ya da kahvenizi alıp tek başınıza keyif çatabilirsiniz.
insanı doktor , halihazırda tıpçıları da aile hekimi olmaya (hazır tusu da düşük) heves ettiren dizi.
pörtlek kulaklı martini seveceksiniz *
toplam 8 sezondur. 2019’da 9. sezonla final yapacak. tüm bölümler netflixte mevcuttur.
1.sezon 2004 8. sezon 2017 yaklaşık her 2 senede bir 8 bölümlük sezonlar halinde yayınlanmaktadır.

tik tok

insanlığın bilhassa türk insanının modern yaşamda görebileceği en dip yer. bu kafaya normal bi insanın ulaşması imkansız. yavaş yavaş hepimiz anormalleşiyoruz galiba

instagram

yeni dünyanın vebası. yeni neslin demiyorum çünkü +50 insanlar da her gün bir şeyler paylaşıp beğeni kaygısına düşmüş vaziyette.
herkes geziyor, sevişiyor. mükemmel bi dünya.
insta profili iyi olup da entelektüel seviyesini artıran, sosyal açıdan çıkar sağlayan var mı acaba lan. yani sonuçta insanın ordaki amacı kendini daha değerli göstermek. değer anlamında diğer insanların gözünde bi katkısı oluyor mu merak ediyorum.
zaten yeterince samimiyetsiz olan insanlığın bütün irinini gizliden gizliye akıttığı bi platform bana göre.

topografik anatomi

vücudun bölge bölge incelenmesidir. tüm vücut regiolara ayrılır ve içindeki kas-arter-ven-sinir-ligament-kemik-eklemler ve diğer oluşumlar beraber incelenir.
bazı öğrenciler için bu dersin pratikleri adeta orgazm hissiyatı verir.
bazı öğrenciler de hiçbir pratiği sallamaz ve sınava yakın tutuşur.
ilk kez öğrenildiğinde çok zor, tekrar ettikten sonra kolay olduğunu fark ettiğiniz derstir.

konstipasyon

kronik olması için 10-12 haftanın geçmesi gereken. ama diyare 3 hafta olunca kronik oluyor.
kimi doktorların kaka geldiği gibi yap, zorla kendini yoksa suyu çeker sert dışkı çıkar dediği
kiminin de anüsü zorlamak iyi değildir dediği ikilemler dünyası.
yaa işte bok bile böyle ikilemde bırakır seni.

risperidon

düşük dozda atipik, yüksek dozda tipik olarak davranan antipsikotik bir ilaç.

gly gln

glycyl-glutaminin'nin kısaltma hali.
vücutta mutluluk hormonu (hormonlarından biri) dediğimiz endorfin yıkımında ortaya çıktığı tespit edilmiş.
endojen üretilen bu maddenin dışardan verilerek depresyona çare olunabileceği düşünülmüş. başarıldığı takdirde piyasaki mevcut ilaçlara göre yan etkisinin oldukça az olacağı söyleniyor.
basit bir işlemmiş gibi geliyor olabilir ama bir ilacın üretimi çok uzun araştırmalar, deneyler gerektiriyor. yıllarca sürüyor ve çok yüksek meblağlarda para akıtılıyor. bu yüzden ilaç üretim aşamasında çok dikkatli olunması gerekiyor, ciddi manada zorlu bir süreç.

günün yorgunluğunu alan şeyler

Eve geldikten sonra kendini yatağa atıp telefona gömülmek. Amma bayar

aileden ayrı eve çıkmak

Arkadaşınla çıktıysan bitakım sorunların başladığının göstergesidir.
Tek çıktıysan bir süre sonra başlayacak can sıkıntısının habercisidir.
Uzun bir süre ayrı evde kaldıktan sonra bu iki olumsuzluğu da yok etmek için ailenin yanına geri dönmek sıkıntıların en büyüğüdür.

çiftlik bank

Sisteme parayı atar atmaz ineğin üretime başlıyor, yani kazancın anında başlıyor. Bu saçmalık bir yana dursun sat tuşuna basarak sattığın sütleri kim alıyor? Çiftlik bank şarküterilerinde ne kadar satış vardı acaba. Dışardan alım yok çünkü.
Yani ne ineği alımın inandırıcı, ne ürettiği süt inandırıcı, ne de sütün satımı inandırıcı. Hepsine birden nasıl inandınız?
Böyle bir “oyun”a büyük paralarla giren insanlara inanılmaz şaşırıyorum.