bugün

entry'ler (11)

türkçü ve turancı biri müslüman olamaz

Gayet de olur. insanları böyle cümleler kurarak seçim yapmak zorunda bırakmaktan bıkmadınız. Önce şunu anla bunu diyen "arkadaş" : islam'da olmayan şey ırkçılıktır. Bu görüşün aksine insan kendi kavmini sevmeli, korumalı, uğrunda savaşmalıdır. Fakat bunu yaparken dinini ikinci plana atmamalıdır. Dinî ve milli duygularını dengeli bir şekilde korumalı, sürdürmelidir. Ben Müslüman bir Türk'üm demelidir. Müslüman olan diğer milletler hakkımızı gasp ettiğinde elbette savaşmalıyız; fakat müslüman olmayan bir tehdit, müslüman olup da ırkdaş olmadığımız bir milleti tehdit ettiğinde müslüman milleti savunmalıyız. Turan da anti-islamik bir kavram değildir. Aksine Müslümanlar için bir kurtuluş ve çıkış kapısıdır. Farklı dinden olup da akrabalarını koruyan kişiler ta Peygamber (S.A.V.) döneminde bile vardı. Gagauzlar gibi Türk toplumlarını korumamız haram olmadığına göre sorun yoktur.

türkiye

Türkiye demek dostlarım,
Türkiye demek...
Çanakkale'de kınalı asker,
Kocatepe'de Mustafa Kemal,
izmir'de Hasan Tahsin'dir.
Ve bir çığlıktır Türkiye!
Din için, dil için,
Bağımsızlık için bir çığlıktır!
Edirne, Kars, Hakkari, Hatay...
Türkiye sadece bunlar değildir.
Bizim Türkiye'miz bir haykırıştır,
Bir mazlumun her göğe bakışındaki çığlığıdır.
işte o çığlıktır Türkiye.
Ve o çığlık Misak-ı Milli'dir.
Halep, Kerkük, Musul,
Batum, Kavala, Selanik,
On iki Ada, Kırcaali ve Dedeağaç...
Elbette Türkiye Kıbrıs'tır.
Türkiye'm,
Türk'ün, Kürt'ün, Laz'ın, Çerkez'in,
Yetmiş iki milletin,
Hayat alanı, yaşam bahçesi...
Güzel yurdum!
Türkiye'm

dan brown

Ben kendisini yurtdışının Ahmet Ümit'i olarak görüyorum. ikisi de tarihi ve polisiyeyi iç içe kullanmayı çok iyi biliyor. Romanlarını zevkle okuyoruz.

ahmet ümit

Polisiye roman yazan pek sevgili yazarlarımızdandır. Yazdığı romanlarla, hele de tarihle karıştırıp harman ettiği son romanlarıyla insanın damağında ayrı bir tat bırakıyor. Kendisine başarılar diliyorum.
Edit: imla

tahran saldırısında iran ın suudileri suçlaması

Ya ben bu ülkeyi görmek için, kültürünü tanımak için fırsat bekliyorum. Daha ben gitmeden, bu ülkeyi görmeden savaş çıkaracaklar arkadaş ya! Halep'i görmek istiyordum. Halep diye bir şehir kalmadı. Şimdi de Tebriz'i, Tehran'ı mahvedecekler. Ortadoğu'yu Batılılar yerine Ortadoğulular yönetse eminim halledeceğiz de ne yazık ki alışmış kudurmuştan beter...
Edit: Son cümle eklendi.

azerbaycan

Adıyla müsemma "can" Azerbaycan. Azerbaycan'ımız... Bizim gibi Oğuz Türklerinin, halkını oluşturduğu Türk devletidir. Tatlı bir şiveleri var. Kesinlikle gidilip görülmesi gerektiğini düşünüyorum.

mustafa kemal atatürk

Anadolu'yu bize kesin ve son kez yurt yapan, bizi cumhuriyetle buluşturan milli önderimiz. Mekanı cennet olsun.

eurovision dünya genelinde yapılsaydı olacaklar

El kadar Avrupa'da koskoca devletler bile birbirine şarkı üzerinden dostluk-düşmanlık sergiliyorken dünyada olması sanırım 3. Dünya Savaşı'na sebep olurdu. Düşünsenize Meksika, ABD'ye karşı "Bahçe Duvarından Aştım" söylüyor. (bkz: Nasıl espri ama)

maldivler

Mükemmel sahilleriyle insanı cezbeden adalar devletidir efendim kendileri. Eskiden sorsalar haftalar boyu tatil edebilirdim. Lakin insan büyüdükçe fikirleri de büyüyor elbette. Denizden başka yapacak bir şeyiniz yok bu topraklarda. Üstelik maliyeti çok çok çok tuzlu. Burada zannediyorum 4-5 günlük bir tatil yetip de artacaktır.

yazarların gitmek istediği 3 ülke

(bkz: Kudüs) (Biliyorum bir ülke değil; ama bu kutsal şehre o isimle seslenemem.)
(bkz: Özbekistan)
(bkz: Bosna Hersek)

hala herkesin milyonla milyarla konuşması

Diller de tıpkı insanlar gibi yaşayan birer varlıktır. Kanun tasarılarıyla dil hop diye değiştirilmez, imkansızdır. Bu olay da bunun gibi... Ama artık yeni jenerasyon bu kelimeleri kullanmıyor. Yani dil de toplumla birlikte değişiyor. Gerçi bu yeni nesil, Türkçe de kullanmıyor ya neyse...
Edit: imla