edepsiz, gecimsiz, kavgaci anlamina gelen kelimedir.
seviyesizce hareket eden kişiler için kullanılır.
"aman nerden bulaştım" dedirten kişi
geçimsiz, huysuz, edepsiz, kavga çıkartmaktan hoşlanan.
ertuğrul özkök e ithaf edilmiş bir tuncay özkan makalesi. makalenin sebebi de emin çölaşan'ın hürriyetten kovulmasıdır.

ŞiRRET

Samimi görüntüsü vermişti.
Ne ilk yanılışım oldu ne de son.
Benimle ilk konuştuğunda yıllar önce samimi bir konuşma yaptığını sanmıştım.
Sonra görmekle kalmadım tanıdım.
O hiçbir zaman samimi olamazdı.
insanları korkularına göre kategorize eden.
Dünü, bugünü, yarını, önü, sonu, gençliği, yaşlılığı asla olamayacak bir amip; sevdası olmuş mudur, yüreği acıyla hiç yanmış mıdır,hiç ilaç almadan rahat bir uykusu var mıdır, hiç gözlerini ıslatarak yürekten gülmenin anlamını tadmış mıdır, isterik krizlerini demiyorum, insanca duygulardan bahsediyorum.
Sanmıyorum.
Özde şirret, sözde demokrat.
Tanrının sizi terk ettiğini hissettiğinizde o yanınızda biter.
inancınız, imanınız tam değilse destur savuş deyip, bildiğiniz duaları okuyup, tanrıya sığınmazsanız, son sürat kaçıp kurutulamazsanız, ruhunuzu ele geçirir. Dokunduğu an çürürsünüz.
Türkiye'nin çürüklerinin altında onun ve onun tarikatının meczuplarının imzası vardır.
Linç etmek isterse insanların özel yaşamını irdeler.
Kişilere lakap takar.
O her şeyi yapar, ama sonra pişmanlık ifade eder, ama sonra yine yapar. Sonra yeniden, yeniden.
Bitti sandığınız an yeniden.
Onu takip ederken "Yılanın beli kırılır".
Ona entellektüel diyen, onun şaraptan anladığını sanan, onun bir kültürü var zanneden yarı cahil bir takımla yol alıyor son sürat.
Tanrısı para, milleti para, zilleti para.
Savaş sever ama savaşmayacak, barıştan yana ama barış ona para kazandıracak. Güçlüyken herkesle iyi, zayıfa düşman.
Dostu var mı? Aldatmadığı kimse? Kirletmediği beyaz?
Yok.
Kalmadı.
Çıkarı için torununu..
Neyse...
Dün o koltuk için gözyaşı döktü, Ankara Hilton otelinde...
Bugün, Abdullah Gül ile ilgili yazıyor...
Olmasın Cumhurbaşkanı diye...
Niye dersiniz?
Türkiye'yi düşünüyor...
Güldürmeyin beni.
Hasan Doğan ile Ethem Sancak konuşursa, bak böyle yaz da baş efendiyle aran düzelsin dedik yazdı derlerse, yandı gülüm keten helvan... Seni omurgasız fırıldak seni...
Senden yazar olacak, sen aydın olacaksın, sen entelektüelsin öyle mi? Hadi oradan be...
O kadar ucuz mu sandın.
Adını koymadım buraya kadar ama siz hemen Ertuğrul Özkök dediniz değil mi?
Evet onu anlatıyorum.
Bugün Emin Çölaşan ile ilgili yazmış.
Bana da Akşamdan atıldığında ne oldu demiş.
Bak arşive anlarsın ne olduğunu.
Ben sevdama baş koymuşum, Türkiye için ölürüm, değil işten kovulmak, assalar kaç yazar.
Sen Emin Çölaşan'ın duruşunun gölgesinde semirip, o gölgeyi kendi gölgen sanmaktasın.
Yarın Bekir Çoşkun ve Emin Çölaşan kürek mahkumluğuna on birinci kayıkta devam etme kararı alırsa, sen de kayık ara kendine. Son günlerde ziyaret ettiğin yerlere bir de öz geçmiş bırak, belki işe alırlar.
Alacaklara senin kılavuzun olacak birkaç yazından örnek. sunacağım. Okusunlar senin insanlığını, okusunlar senin uzak görüşlülüğünü. Okusunlar da aydınlansınlar, senin karanlığında, kan ve gözyaşı ne anlama geliyor? Senin dediklerin yapılsaydı ne olurdu görsünler, senin önerilerinin kimin önerisi olduğuna baksınlar...
Ben herkesi Hürriyet'i ve Ertuğrul Özkök'ü protestoya, çağırıyorum. Elimizden ne geliyorsa, yapıp bugün Emin Çölaşan'a yapılmak istenene karşı çıkmalıyız. Dün Turgut Özal, Tansu Çiller istedi olmadı, bugün niye oluyor? Biz fikrimize sarılmak istenen zinciri parçalayıp atalım.
Çünkü bu adamlara acıyan onların zulmüne ortak demektir.
osmanlıcada terbiyesizlik, hayasızlık, edepsizlik anlamlarına gelir.
sevimsiz geçimsiz adam kadın çoluk çocuk kimselerdir.
Çirkef ile zaman zaman aynı anlamı karşılar.