bugün

ördeklerin iyi kızarması için ateşi kontrol eder, çok yakmamaya çalışır.
(bkz: soğuk cehennem)
(bkz: cehennemden inci ye entry girmek)
şeytan cehennemde olmadığına göre böyle bir sorun da yoktur. o tüm insanların içindeki kötülüğün bir simgesidir sadece, böyle bir şeyi somutlaştırmak da yersizdir.
benzer bi soruyu yüzlerce yıl evvel imam-ı azam'a sormuşlar. sizin inancınıza göre cinler ateşten yaratıldığına göre ateşle nasıl azap olunacaklar diye. mubarek yerden bir toprak parçası alıp sailin kafasına vurmuş. kafası yarılan adam soluğu kadının yanında almış ve şikayetçi olmuş. imam-ı azam kendisini şöyle savunmuş.

efendim, bizim inancımıza göre insanlarda topraktan yaratılmıştır. haliyle ben de adamın kafasına toprakla vurduğuma göre acı duymaması gerekir ve şikayeti boşa çıkar. bu da beni masum kılar.

not: hikaye tam olarak verilememiştir. sadece konuyla alakalı olan bölüm dile getirilmiştir. yoksa haricen iki suale verilmiş iki cevap daha vardır.
1] şeytanın şuan da mı cehenneme ne yapacağı sorunsalı?
2] yoksa kıyametten sonra şeytanın cehenneme ne yapacağı sorunsalı?

Diye 2 ye ayırmakta fayda var.
sütüyle besleyecektir sizi korkmayın..
cehennemdeki özgürlüğü cennetteki köleliğe tercih ederim...
cehenneme kömür atacaktır.
(bkz: burn) (#125012)
kalabalıktan isyan edip memleketini terkedecektir.
cehennemdeki bozuk kılimayı tamir etmeyecektir.
cehenneminde dereceleri olduğunu ve şeytanın cezasını buzla verileceğini feyzli bir abiden duymuştum.
düz mantıkla hemen nasıl olur abi ateş buzu eritir diye tepki göstermiştik.
abi ise gayet vakur bir şekilde:
elinizi buzdolabının buzluğuna koyun ve 3- 4 dk öylece eliniz orada kalsın dedi.
biz de kendi aramızda hadi len falan diyoruz ne olacak buzdan.

denediğimizde elimizde acı bir yanma hissi oldu, elimiz buzluğa yapışmış, zor çekmiştik elimizi daha sonra o feyzli abiyi görmedik bir daha kendi çıkarımızla o feyzli abinin haklı olduğu kararına varmştık.

not: cemaat abisi değildi.