bugün

rivayet olan hikayeye göre çok asilce bir davranış. neden eğilsin ki? ve neden kötü ilan edilip kovulsun ki? mantığı olmayan bir durum.

hani daha önce sert tartışmalar yaşandı da olay bir noktaya geldiğinde adem bahane mi oldu ne oldu? neden kötü oldu şeytancağız.
şeytan'ın ayıbıdır. cinler, melekler insanlara hizmet etmek zorundadır, yaratılış amaçları budur.
hakkında yorum yapmanın insana düşmediği olaydır.
inanmazsın eywallah anlarız. mantığını sorgulamak sana mı kaldı.
belki iblis ateş > toprak mantığındaydı, insan yaratılınca azdı. bilemezsin bunları.
havva nın henüz yaratılmadığını düşünürsek, götünü kurtarmasına vesil olmuştur.
Sert kayaya carpmistir. Bu cikisi cennette ki tum saltanatinin sonu olmustur.
insanoğluna düşmanının tanıtıldığı ve nasıl kaybedildiğinin gösterildiği sahnedir.
tarihin bilinen ilk asisi olan spartacüs ün teolji deki karşılığıdır. asi ve ateşli çocuk. ateş seni çağırıyor. bir tık ötede.
bahsi geçen hikayede söz konusu şeytan kibir ve nefsi temsil etmektedir. kibrine ve nefsine-modern isimle ego- hakim olamayan, onu hakimiyet altına alamayan kişi cezalandırılmaya mahkumdur. günümüzde de egosu yüksek olan insanlar genelde mutsuz ve yalnızdır zaten. kısacası şimdi burada "karakterli melek, delikanlı melek" falan diye abuk subuk konuşanlar acaba yanlarında kendisini beğenmiş birisini barındırıyorlar mı merak ediyorum...

-abi ben çok süperim ya hiç kötü huyum yok, en iyi benim en güzel benim sen kötüsün senin bi sürü salaklığın var...

+vay be ne delikanlı adammışsın helal olsun kankam benim vs...

saçma dimi?
insanoğlunun ne denli büyük ve kaliteli orospu çocuğu olduğunu bir kez daha kanıtlayan durum. tüm pislikleri simgeleyen (ego, kibir, dedikodu vs.) şeytan insanı hor görür, allah ise insanı savunur. karşılığında insan denen nankör orospu çocukları şeytanı tercih ederler.
ana fikrinde iyi veya kötü olmayan hikayedir.

birincisi bu hikaye de neden şeytan kibirli olsun, aksine adem daha kibirli, önünde melekler eğiliyor ve tevazu gösterip durun yapmayın demiyor. dahası şeytan azarı yiyor, kovuluyor, yine yapmayın demiyor. diğer meleklerin önünde teknik olarak adem'in eğilmesi gerekir. çünkü rivayete göre oradaki en fani kişi adem.

ikincisi bu olay da insan var. o yüzden insanlar yorum yapmalı. hatta müslümanlar daha daha çok yapmalı yargılamalı çünkü ilk insan olduğunu düşündükleri kişi var, enişteniz değil o babanız. benim değil tabi.
şeytan ın adem in önünde eğilmemesi ile insanı şeytanlaştıran miti yaşıyoruz.
herkesin önünde eğilmeyen kendi kendisinin tanrısı olur.

o değil zaten ateşten yaratılmış eleman, sen sonsuz cehenneme atsan ne olur ki? herhalde şeytan suya atılacak ceza olarak...

- atın şu şerefsizi suya!
+ ohhşş... aga yıllardır kötülük kötülük nereye kadar, hararet basmış iyi geldi yeminle, allah razı olsun...
- allah mı ?
+ ne sandın toprağğm...
şeytan duruşunu korumuştur. elhamdülillah ama öyle, bi de onun yerine koyun kendinizi.

adem değil nihat olsaydı başka tabi, diz de çökerdi tövbe de isterdi şeytan.
(bkz: araf suresi 11 ayet)
dante nin inferno'sunda işlenmiş konudur. iced earth ün alive in athens konserinde duygulara gark eder.
Kimi yazarlari costurup tum insanlara, dolayisiyla kendilerine ve tum sevdiklerine de orospu cocugu demelerine sebep olan olay.
bence olay şöyle gelişmiştir;

şeytana secde etmesi emredilmiştir. ancak şeytan ve adem daha geçen akşam kahvede karşılıklı batak yapmış iki arkadaştır. ve şeytan tavla da çoğu zaman adem'in eline verdiği için kendini bi bok sanmaktadır.

üzerine de böyle emir gelince kendisine ve adem'de koydum mu der gibi el işareti yapınca vermiştir bizim haris isyanı.

bu arada şeytanın yani iblisin kimlikteki ilk adı haristir. kendisine secde etmesi emredildikten ve kendisi de bunu reddettikten sonra direkt asliye hukuk mahkemesine başvurup ismini değiştirme davası açmıştır. bundan sonra kendisi iblis ve ya şeytan olarak anılmaya başlanmıştır.

bence bu hikaye iyiliği ve kötülüğü yaratıcı neznine çevirerek açıklamak için anlatılır çoğu zaman. ama gerçekte kim haklı derseniz adem derim. sonuçta aynı türden mahlukatlarız. şeytanı birtek fantezilerimde kullanıyorum. özellikle mızrağı ve boynuzları.

adem kadar şeytan da insanlığa birşeyler katmıştır şüphesiz. dedim ya kırmızı boynuz ve 3 başlı mızrağı eline al, orgazm edemeyeceğin hatun yok gibi birşey.
olay elbette bir anlık değildir elbet önceside vardır. herkesin bilmesine de gerek yok, allah biliyor.
(bkz: kibir)
allah istedi eğilmesini, aralarında bir husumet olmasına gerek yok.
bu kadar basit.
" şeytan vakti zamanında kibri uğruna adem babmızın önünde eğilmezken şimdi cümle adem oğulları şeytanın önünde eğiliyor. bu ne çıldırtan denge? " şeklinde düşünülesi, ama kesinlikle sorgulanamaz durumdur.
şeytan Allahın varlığını biliyordu. onun tekliğini ve mutlak gücünü de biliyordu. yani ona "inanmaması" için hiç bir geçerli sebebi yokdu ve zaten ona inanıyor ve kulluk ediyordu.
buradaki gönderme inananlaradır. yani Allahın varlığını ve birliğini kabul eden insanlaradır.
zira şeytan Allahın kesin bir emrine "yapmıyorum" demiştir.

Allahın inananlar için net ve tartışmasız başka emirleri de vardır.
kul hakkı yeme
-yiyorum
çalma
-çalıyorum
namaz kıl
-kılmıyorum
oruç tut
-tutmuyorum
zekat ver
-vermiyorum
benden başkasına kulluk etme, tapınma
-senden başka daha bir sürü şeyin kuluyum kölesiyim. ve hepsine büyük bir şevkle tapınıyorum.

sonuç : şeytan ile komşu olmamıza az kaldı.
roma imparatorluğu döneminde olmuştur.
allahtan başkasının önünde egilmek istememesidir.
allah'ın emrini yerine getirmemektir.