(bkz: serefsizim aklima geldiydi)

ordu darbe yaptiginda neler oldugunu 29 yil once gorduk. 27 yil once cikan anayasa ile de hala analarina kufrediyoruz.
(bkz: şarapçı kenan)
- harbi mi? serefsizsin bak zaten kendin söyledin.
geçmişdeki darbe ne kazandırdı neyi halletti ki ey vatandaş uyan denilesi durumdur.darbe sadece ülkenin geleceğini mahveder başka haleetiği birşey ypktur.
-şerefsizim bir darbe her şeyi halleder
-nerden çıktı şimdi bu ne güzel yaşayıp gidiyorduk?
-ne bileyim ben öyle içimden geldi bir anda. hani geçmişte halletmişti ya
-bsg çay koy

edit: lan ibne bunun nesini eksiliyorsun? darbe heveslisiysen git honduras'a gör ebeninkini!
(bkz: bey kos darbe diyorlar)
"darbe"nin ironi anlayışına hayranım. ön sevişme adı altında bi çok sorunu halledip sonra ülkedeki herşeyin gelmişini geçmişini... * *
halleder efenim halleder. onu diyorum işte ben de. halleder yani.

tek çözüm yoğun emek harcanan depolitizasyon faaliyetlerinin apolitikleştirdiği gençlerin tekrar politik hale gelmesi, fikirlerini belirtmesi şu ve ya bu şekilde -kendince sağlam dayanaklara sahip olmak,temellendirmek yeterli- bir söyleme sahip olmasıdır yeniden.
çaresiz olduğunu düşünen yazar söylemi. ama bilinmiyor ki darbe en büyük çaresizlik. ne faydası olmuştur onca darbenin bir kez olsun düşünse ağzına darbe lafını almayacak ama biraz yakın tarihi kurcalamaktan yoksun olunca böyle saçma tespitlerde bulunmak kaçınılmaz oluyor. sözlükte darbe çığırtkanlığı yerine toplumsal olarak tepki ver. (bkz: yersen)
(bkz: şerefsizim bir cinnet her şeyi halleder)

(bkz: dondurmam gaymak)
darbe görmemiş salağın söylemidir. darbeler ne yapar? darbe olduğu zaman daha önce demokratik olan şeyler hoşuna gitmeyen diktatör cuntacılarca kısıtlanır. ondan sonra o konuyu tekrar yoluna koymak yıllar alır ve toplumda huzursuzluk yaratır. mesela yıllar önce isteyen ana dili ile konuşuyordu ve hiç kimsenin bununla sorunu yoktu. şimdi kürtçe eğitim tartişmalarıyla yıllarımızı tükettik. sadece on yıl önce türbanlılar üniversitelerde rahatça girip okuyordu ve bir sorun yoktu. şimdi ise bir türban meselesi ile boğuşuyoruz. anlayacağınız darbeler anayasalarda zaten zar zor konmuş insan haklarını kısıtlamaya yarar. demokrasi ile bu hakları vermek siyasetçilere büyük zarar vereceğinden siyasetçiler bunlardan uzak durmayı tercih eder ve halı altına bu sorun süpürülür. demokrasiler insan hakları dışında kalan şeylerde seçimi yapmayı sağlar. fakat insan hakları demokratik yollarla çözümlenemez. % 99 müslüman diye % 1 i zorla müslümanların din dersini öğrenmek zorunda mı?
bir şerefsiz söylemi...
gerici bir insanın ağzından çıkabilecek cümle. darbe her şeyi halletmenin aksine ülkede daha büyük karışıklıklara sebebiyet verir. türkiye açısından bakıldığında ise ordunun bir devlete el koyması durumunda avrupa birliğini unutabiliriz.