bugün

şişko şoförlerin koltuğa oturma sesi sandığım, ama gerçekte nereden geldiğini bilmediğim sestir.
amörtisörlerden gelen sestir.

bazı şoförlerin hoşuna gittiği için ayarını açarlar daha çok ses verir dışarı.

Not: uludağ sözlükte bilgi paylaşımı yok diyenlere kapak olsun ulan.
amörtisörden gelen sestir. miş. amortisor ne ki? ofsaytı da bir zahmet anlatırsanız.
Metro firmasına bindiğimizde duyulamayan sestir. Duyulana kadar ölünmüş olunur.
http://galeri.uludagsozlu...-otobüslerdeki-tıss-sesi/

a-ha bu amörtisör işte bunun içinde hava var tısss tıss öter ninni gibi gelir sevene.

bi ara uğra ara gazı anlatayım. 1250 ford ara gaz şov
(bkz: kim osurdu)
viyuuuv sesi ve tıs sesini seviyorum. yolculuk yapmayı sevenler için kulağa hoş gelen, neden kaynaklı olduğunu bilmedigim sestir efendim.
insanı sevdiklerine kavuşturuyorsa yolcunun hoşuna giden sestir.
1986 yılından sonra üretilen otobüslerde ( Mercedes için geçerli) süspansiyon sistemlerinde makas yerine havalı körük kullanılır. Havalı körük makasa göre otobüse çok daha fazla konfor ve esneklik kazandırır, o tıss sesi o körükten gelir ve dikkat ederseniz otobüs esnediği zaman daha fazla tıss sesi duyulur.

Edit. Mercedesin ilk körüklü otobusü v8 olarak isimlendirilen 0303' tür. Ne otobüstü ama.

Edit. Bazılarının dediği gibi rotetdardan gelen ses değildir, roterdar kumanda kolu direksiyonun sağında olan koldur 4 kademelidir ve kullanırken tık, tık gibisinden pet şişe su kapağının açılırken çıkardığı ses gibi bir ses çıkarır ter tık sesi bir kademedir roterdarı devreye sokarken kademeler tek, tek devreye sokulur, devre dışına çıkarılırken tek hamlede çıkartılır, tıpk cam sileceği gibi. Ayrıca roterdar devreye girdiğinde otobüsün motorunun olduğu arka kısmından viiuuv diye bir ses gelir.
otobüs konusuna pek hakim değilim ama gelse gelse hava filtresi veya ona benzer bir şeyden gelmesi gerekir diye düşünüyorum ve amortisörden geldiğini sanmıyorum. gerçi otobüs hayvan gibi ağır olduğu için farklı bir süspansiyon sistemi falan olabilir. zaten yoldaki hafif tümseklerde de ufak tısslamalar oluyor. neyse ben gideyim.

edit: frenler şerefsizim aklıma gelmişti ama yazmadım uzatmamak için.
Ses frenlerden geliyor. Fren sistemleri havayla çalışır. Bir allahın kulu da yazmamış.

Sözlüğün hali içler acısı cidden.
fren sisteminden gelen sestir. otobüs frenleri havayla çalışır. üretilen fazla hava dışarı tıss sesi eşliğinde verilir.
Yeni nesil frenlerden gelen sestir (retarder) , bu frenler balata yakma denen olayın bitmesine neden olmuştur. Ha siz yinede eski usul tarzda fren kullanırsanız o balata yine yanar.
frenin güvenliği yüksek olduğu için havalı sistem olmasından dolayıdır. buna rağmen her sene onca otobüs kazası nasıl oluyor onu da onu yapan ve kullanan göt lalelerine sormak lazım.
Buna da baslik acildi ya helal olsun.
gırç gırç çekilip ayar yapılan vites sesinden evliyadır.

(bkz: mercedes 302)
Şehiriçi midibuslerden de gelen sestir o ses. Süspansiyon sistemi ile ilgili bir sestir.
aynı zamanda belediye otobüslerinden de gelen sestir.
frenden gelmeyen amortiserden gelen seslerdir. ayrıca frenler genel de hidroliktir. çünkü hidrolik sistem pinomatik sistemlere göre daha güçlüdür.