bugün

son zamanlar ölülerin arkasından söylenen oldukça revaçta olan bir söylem. hiç alışamadığım ve söylendiğinde eğri-büğrü duran söz.

nereden ortaya çıktığı ise... (bkz: ışık aleviliği)
ölenlerin arkasından söylenen iyi niyettir. bunun için merhumun götüne tır lambası sokulabilir.
"aman aman. ağzımdan dindar olduğumu düşündürecek bir söz filan çıkar." endişesi taşıyanların ürettiği bir şey. arkadaş o ışığın adı nur. nur olduğunu kabul etmiyorsan ışık nerden gelecek? koy o zaman etrafına beş on tane aydınlatıcı, uyusun ışıklar içinde.

uyumuyor o, ölü. bu bir.

ışığı algılayamaz çünkü bedeni cansız artık. bu da iki. ruhu algılayabilir bir şeyleri ki o algılayacağı şey de ışık olmaz. ruhani bir şeyler olur. yani madem dinle ilgili bir şeyler söylemekten bu kadar çekiniyorsun komik olma bari. inandığın gibi konuş. ne bileyim...

geberdi gitti işte, toprağa karıştı, o toprakta ot bitecek, otu inek yiyecek, inek toprağa gübreleyecek ve sen gübre olacaksın filan de... bu değil mi inandığın, üç aşağı beş yukarı?

"nur içinde yatsın." bu da üç kelime. ne kadar asil, ne kadar ince hem de...
Saçma sikindirik söz.

Ah şu enteller. Allah bilir bunlar bornozo ròbdösambır derler, trene şimendifer derler.
üzerindeki takım 2000 tl lik gözlüğü 1000 liralık zengin barzoların, godaman cenazelerine katılıp cenazeyi alkışladıktan sonra twitter a yazdıkları söz.
(bkz: yurtta uyumak)
(bkz: nur içinde yatsın)
gerzek ve gerçek yobaz çakma çağdaşların göünden uydurduğu cümlelerden biridir.
cemaat evi veya yurdu.
bide bunun mezarı şiirle dolsun versiyonu vardır daha içler acısıdır.
Zavallı arapların zoruna giden samimiyeti az söz öbeği.
ulan ışıkta uyunmaz ki. azcık ölüye saygı.
öyle olmasa dahi insanın kulağına oldukça samimiyetsiz gelen bir dilek. eğer mesele ona merhamet edecek herhangi bir tanrının var olmadığının altını çizmekse, neden "allah rahmet eylesin"in yerine, son derece bilim dışı bir dilek öne sürülüyor? adamın götünde çiyanlar fink atacak. hepimiz biliyoruz orada ışık olmadığını.
Ölen birinin arkasından; nurlar içinde yat ya da allah rahmet eylesin denir. ışıklar içinde uyu cümlesi ülkemizdeki tatlı su solcularının ama allah rahmet eylesin dersem beni dinci sanırlar ya da bana yobaz derler endişesiyle kçından ürettikleri bir cümledir.
Genellikle çağdaş yaşam derneğinde biri öldüğünde basın açıklamalarında kullanılan sözdür.
ışıklar içinde yaşıyorken (ampul) ölünce de ışıklar içinde uyu demek; dua mı, beddua mı pek anlayamadım.

(bkz: allah kimseyi ışıksız bırakmasın)
bir de bunu, merhum'un facebook duvarına yazarlar.

-aa dur feysimi bir kontrol edeyim bildirim geldi, hmm berkecan bana ışıklar içinde uyu demiş, dur hemen ışığı yakayım da öyle uyuyayım..

mantık kumkumasısınız. aferin.
rest in peace (bkz: rip) olarak yazılan sözcüğün türkçe çevirisi
Yahudi deyimi, kullanmayın kullandırtmayın...
her duyduğumda aklıma şu arkadaşı getiren söylemdir.

görsel
güldüren sözdür. hangi ışıklar lan? kimin ışıkları?
niye ışık ama belki ışık kapalı uyumak istiyor adam tekçi jovenler sizi.
şimdi o sevdiğim ışıklı yolu yalnız mı yürüyeceğim ?
(bkz: led)
Sosyete taziyesi beyler.