bugün

(bkz: sen kimsin) de ışık hızı hakkında yorum yapıyorsun denir. Bilimde bence ne demek?
Işık hızının aşılabilme olasılığı az da olsa varmış. Hatta ışık hızından daha hızlı bir madde üstünde deney yapılmış. Ve ışık hızından daha hızlı olduğu ortaya çıkmış. Ama tam emin olamadıkları için üstünde hala çalışmalar yapıyorlarmış, Fakat geçmişe dönmek gibi bir şey bilimsel olarak yokmuş. Sadece ışık hızından çok hızlı şekilde hareket edilirse eğer, şuan olan bir olayı, karşında canlı izleyen kişi, ışık hızından daha hızlı şekilde belirli bir mesafe uzağa giderek çok daha kaliteli teleskoplar ile dünyaya bakıp yeni oluyormuş gibi görebilirmiş. Fakat asla geçmişe dönme olasılığı olamazmış. Öyle bir durumda paradokslar oluşmaya başlarmış.

Kaynak: National Georaphic Channel.
Işık hızı yavaşlatıldı sıradaki aşama da aşmak.
yılların klasikleşmiş argümanıyla ışık hızının aşılamayacağını beyan eden insan cümlesidir.

"abi kesin gelecekten haber verirlerdi yhaaa"

and nobel prize goes to...
Katildigim onermedir.
Aşılamaz tabi ışık hızını sağlık bakanlığı mı sandınız?

Şaka lan tamam vurmayın esprisine dedim.
aynstayn in halt yemesidir.

norveçli bilimadanlari su cilde yüzde yüz nem veren kremi bulduktan sonra bu ise el atacaklardir.
zamanda yolculuk yapilirsa , sadece zaman makinesinin yapildigi tarihe kadar geri donulebilir. benim tahminim bu yonde. aksi olsaydi suan gelecekten birinin gelip makineyi buldum demesi gerekirdi.
-oğlum bi ışık ekmek alda gel,
+anne şimdi ışığa bağlandığıma değmez, iftara pişi yapsan?
-eşek sıpası seni doğuracağıma 100 mumluk ampul doğuraydım keşke.
+100 mum ne ya? ışık hızı çağında yaşıyoruz, çok cahilsin keşke ışınlansan.
Pardon ama ışık hızını aşmamız zamanda yolculuk problemimizi çözmüyor ki;

insanın biyolojik ömrü en fazla 120 yıl, en yakın galaksi andromeda iki-üç milyar ışık yılı uzaklıkta.
Kendi galaksimiz samanyolun da bile en yakın yıldızlar sirius veya sentaurus 10 ışık yılı uzaklıktalar. Buralara göndereceğimiz herhangi ışık hızında bir sinyal. aynı hızla geri dönse bile 20 ışık yılı sürecektir, en iyi ihtimallerde.

Kaldı ki ışına atlayıp da gitmiyorsun yani, peki ya araç? Hangi maddeden olacak? O ağırlığı ışık hızında nasıl taşıyacağız. Yakıt ne olacak, nasıl depolanacak.

Aslında cernde %99.997 oranında yakaladık ışık hızını. Yetersizdi ama biz cahillerce çok sevindirici bir orandı. Oysa deneyi bile yapamayacak kadardı.

Ama sen gör beş seneye neler oluyor, aşacağız tabii lan manyak mısın..
görsel
araba sürerken farları açarsan aşarsın.**
aşılırsa madde enerjiye dönüşür.
o teorinin gerçeği,
ışık hızına ulaşamazsın olacak. aşamazsın değil.

fakat cern'de aşmışlar kardeş.
(bkz: cern)
aşıldığı takdirde ışınlanmanın ispatı olacaktır.
(bkz: ya aşılırsa)
Cern de ışık hızı aşılamadı arkadaşlar. %99.997 oranında yakalandı ve yetersiz olduğu için bir işe yaramadı.
hız yapmayın ceza yersiniz.
bilimde kesinlik yoktur evladım. şu an için bilinen, kanun sayılır. yenisi bulunursa o da değişir. bilmin en güzel özelliğidir bu.
dogma yok.