bugün

kıçımla güldüğüm olay. oğlum, yavrucuğum, güzel kardeşim. tr'de üniversite okumanın hiçbir önemi, anlamı, değeri yok istisna branşlar hariç mühendishane ve tıbbiye gibi.

onun dışında kazanamadın mı, üzülme. varsa durumun kapağı yurtdışına at. hem oku, hem çalış hem lisan öğren. ne sınav derdi var ne başka bi halt. hem hayatı tanı, hem dünya çapında tanınan bi diploman olsun, hem özgür yaşamın tadını çıkart, hem dil öğren hem de tr'ye dönersen ileride rakiplerine göre ciddi bi avantajın olmuş olur.

beğenirsen de o ülkede yaşarsın. tercihim ingiltere'den yana. almanya bile olur. imkanı olan burada durmasın.
benim gönderdiğim lanet ile ilgilidir ayıptır söylemesi büyücüyüm ben.
(bkz: #32921471)
Ülkemizin üniversite mezunlarının büyük bölümünün mal olduğunu düşünürsek değişen birşey yoktur.
Biz kazandıkta noldu. 1300 lirayla işe başlıyosun amk.

Lise mezunuda aynısını alıyor.
tablo 2'den 2 yıllık bölümlere bakın. ilham kaynağı olacaktır. mühendislik istiyorsanız aöf eskişehir'den elektrik enerjisi üretim iletim ve dağıtımı bölümü işinize yarar. gıda ve biyoloji ile ilgili mühendislikler için de tarım bölümü var 2 yıllık. mimarlık için yok maalesef aöfte 2 yıllık. olsa ben okurdum. .s
Ciddi ciddi bundan korkan varsa boşadır. Gelsin biraz konuşalım. Ben kazandıysam sözlüğü biraz bırakırsanız siz de kazanabilirsiniz. Asla pes etmeyin. Sadece hırslı olun.
Barajı geçememekten kaynaklanır. Olsundur. Canımız sağolsundur.
(bkz: yapacak bişey yok)
Şu şartlarda Türkiye'de kazanılamıyorsa hakkaten Aptal olmayı gerektirir. Tescilli aptallıktır bu.
Üniversite okumak, zorunlu bir şey değil. O yüzden kazanamamak yoktur, istememek vardır.
fırsattır. eğitimini her şekilde tamamlayabilirsin. dışarıdan da üniversite bitirebilirsin. git zengin olmanın yoluna bak. fırsatları değerlendir. sermaye bul. ticaret yap. hayatını kurtar. üni okumayan tüm arkadaşlarım şu an benden zenginler desem abartmış olmam. hayat kısa yaşamana bak.
ciddi ciddi 2 yıldır barajı geçemeyerek başardığım durum. askerlik tecili de şubatta bitiyor. açıktan at bakıcılığı okuyup tecil edemiyorum. oysa seneye bir daha şansımı deneyecektim siki tutmuş durumdayım.
dünyanın sonu değil seneye tekrar denersin.
bu zamanda adını soyadını yazsan üniversiteye giriyorsun. nasıl kazanamıyorsun onu çözemedim.
Benimdir..

Sınava girmediğimiz için kazanamadık..
Çok özür dilerim ama.. ya da dilemem lan. Vazgeçtim. Barajı geçemeyen net maldır diye düşünüyorum. Lgs'ye girecek kardeşim bu sene, o girse üniversite sınavına, geçer barajı o kadar eminim ki. Hatta barajı geçer demem zekasına hakaret olur. Neyse. Boşa para harcamayın sınavlara. Gidin başka işlerle uğraşın. Ülkeye it kopuk da gerek.
Çok da önemli değil. Hayır biz okuduk ne oldu.. çok işler var. En iyisi yurtdışında okumak. 1) dil öğreniyorsun. 2) iş alternatifleri daha yüksek. 3) staj yaptığın yerin senin tekrar çağırması ya da bir yerlere önermesi 4) kendini kanıtladın ve bir işe girip dolar bazında para kazanıyorsun. 5)daha iyi yaşam ve kalite Şimdi burda olsa üniversite oku kpss ye gir yüksek lisans alese gir dil öğren ki burada öğrenmek çok zor. yurtdışına gitsen paran yok çünkü işsizleerin parası olmaz zorlanırsın. Öğrenciyken daha zenginsin. Burada hayat zor. Mühendislik de iş var ama bil bakalım onda da istihdam yok. Üniversite kazanamamak kötü bir şey değil. Daha iyi çalış demenin mesajıdır.
bundan yıllar yıllar önceydi öss vardı düşünün... sınavdan istediğim puanı alamamıştım. puanım kötü olduğundan değil de istediğim bölüme yetmediğinden dolayı tercih yapmamıştım. o zamanlar tercih yapıp kayıt yaptırmazsan puanın düşüyordu. bir sene daha hazırlanmayı kafama koymuştum. nerede eksiğim olduğunu biliyordum çünkü. minibüse binince "bir öğrenci" dememek bile fena üzüyordu beni. "neler yapıyorsun?" diyenlere "sınava hazırlanıyorum." demek salaklık gibi geliyordu. neyse ki ikinci şansımı iyi değerlendirdim ve şimdi kayıp gibi geçen o yıla bakıyorum da "iyi ki" diyorum. hayatımın en önemli yollarını o kayıp sene sayesinde yürüdüm. bugün beni ben yapan her ne varsa o kayıp sene sayesinde oluştu. bundandır ki üzülmeyiniz. gelecek geliyor.
dünyanın sonu değildir

benim simdiki aklım olsa hayatta üniversiteye gitmezdim.

seçenekler;

1)bir akrabiniz kredi çeksin size anne,baba,kardeş,amca,dayi vs açın dükkan isletin

2)meslek edinderme kurslarına gidin
örnek bayan kuaförlugu ve makyaj
valla paraya para demezsiniz
açarsınız dükkanı patron olursun
yasıtların sınavalara girerken sen iş adami olursun

3) muhasebe ve finansman kursları
gidin yazilin
sonra sertifika alınca
ön muhasebeci olarak her yerde iş bulursun zamanla yükselme durumu var

3)illede okucam diyorsan barajı geçsen bile yurt dışında okursunuz ukarayna,rusya veya balkanlarda okursunuz inanın türkiyede ki özel üniversitelerden daha ucuz ve kaliteli eğitim var..

hayat sizin karar sizin...
kazanınca da bir şey değişmiyor.
mezun olunca da bir şey değişmiyor.
bu ülkede hiç bir zaman bir şey değişmiyor. birileri bir şekilde bir yere geliyor ve olan bu ülkenin gençlerine oluyor.

coğrafya kader ya, aile de kader. orta halli bir ailenin evladıysan ve baban da tek başına anca bu kadar olduysa, sen de tırnaklarınla kazıyarak anca o kadar olabileceksin. (şanslı değilsen.)
günümüzde büyük başarıdır.
Benimde basima liseden mezun oldugum sene geldi. Kazanamamak demisken , baska sehirlerde baska bolumler tutuyordu ama benim ailemin yasadigi sehirden baska bir yerde okuma olasiligim yoktu. Aciktan hazirladigim sene inekledim istedigim fakulteye girdim. Daha sonralari “oss ye girse baraji gecemeyek gelmis buraya konusuyor” tarzinda cumleler cok kurdum, ama simdi universiteye girmek cok daha zor anladigim kadariyla.farkli konular dahil olmus sisteme, okul puan sistemi de degisti sanirim. Simdiki sistemi gercekten bilmiyorum cunku her sene degisiyor masallah. Ben 2004 de basladim uniye, tek sinav ile girdik sinava. Biz de o zaman tek sinav ile kaderimiz belirleniyor falan diye sinirleniyorduk gerci. Olsun kardesler zor ve moral bozucu bir durum anliyorum ama pes etmek yok. Okumanin yasi yok, siz bu sinavi bu sene olmazda seneye ya da baska bir zamanda kazanacaksiniz. Moralinizi bozmayin lutfen, anne babalarda sinirlenirse onlara kizmayin, sizin iyiliginizi dusunuyorlar aslinda. Stres ya da panik yapmaya gerek yok, daha iyi hazirlanirsiniz daha guzel sonuc alirsiniz. Simdilik azcik kafa dinleyin sonra deli gibi ve duzenli ders calismaya baslayin. Ayrica kuru kuru universite bitirmek bir ise yaramiyor artik, fark yaratmak lazim.dil ogrenin ya da ne bileyim, part time bir ise girin deneyim kazanin. Uzulmeyin o universite kazanilacak. Siz bunu yapacaksiniz.
bugünün türkiye koşullarında “istenilen üniversiteyi kazanamamak” şeklinde anlaşılan durumdur.

yıllardır kontenjan açığı o kadar fazla ki, bu sene bazı bölümlerde küçülmeye gidilmiş, gidilsin tabii. türkiye’de iki öğretim görevlisine 120 öğrencinin düştüğü bölümler var. hatta tek öğretim görevlisi olan bölümler var, şaka değil. eğitmene de yazık öğrenciye de.

üniversiteyi kazanamamak, istenilen okulu veya bölümü kazanamamak da gayet normal ve sıradan bir şeydir. istediği bölümde okuyabilmek için üç yıl uğraşmış (özel yetenek sınavı) birçok şeyi göze almış biri olarak, bir yıllık bir kayıp gözümde neredeyse hiç değerinde. oynayın arkadaşlar, devam.
eziklerin yaşayacağı bir durum. ulan barajı geçene en kötü üniversite var onu bile kazanamıyorsanız salaksınız.
dünyanın sonudur.
korku filmi gibi.
görsel