bugün

eğitim sistemimizin saçmalığının göstergesidir. dünyadaki bilimsel gelişmeleri takip edebilmek için uluslarası dil olan ingilizceyi herkes bilmek zorundadır. ancak bize verilen eğitim sayesinde ay yu wi dey den ileri gidemediğimizden mütevellit bırak bilimsel faaliyeti turist gelse yol gösteremeyecek durumda olan öğrenciler vardır. bir de utanmadan ingilizce kursu yapıyorlar, arkadaşım sen 1 sene hazırlık veriyorsun ingilizce öğrettiğin ingilizce yine lise ingilizcesi ne olacak bu iş böyle?
bir türkiye gerçeğidir.
orta öğretim ve lise çağında verilen dil eğitiminin ya da öğrencinin dil becerilerinin yetersiz olduğunu gösteren durumdur. ama istisnalar vardır, ve dil öğrenmek için illa yurt dışına gitmeye gerek yoktur. ben liseden evvel bir yıl hazırlık okumuştum, ve bir yılın sonunda çok iyi seviyede ingilizce öğrenerek tamamladım hazırlık sınıfını. doğru yöntemlerle çalışmak ve istekli olmak dil öğrenimi konusunda çok önemlidir.
bu durum karşısında, öğrencinin yurt dışına gitmesi şart değildir. doğru düzgün bir eğitim, pratik ve biraz da yetenekle yurt içinde de akıcı bir şekilde ingilizce öğrenilebilir, hatta aksan bile yapılabilir.
dünya dilini Türkçe yapacağım için gerek kalmamasındandır.
acı gerçektir. bir deliler gibi para harcayıp, kursa falan gidip gene öğrenemeyeni vardır.
ünide öğrenmek de olur, isteyip uğraşan kendi de öğrenir. lise öğrencisiyim, advanced ingilizcem var, kursa gitmedim.
gerçekten acınası bir durumdur. meb ingilizce hocaları malesef yetersizdir. tömer - biritish cuture - american culture kurslarına gitmiş biri olarak birçok hoca gördüm meb hocaları müfredattaki grameri anlatmaktan başka birşey yapmıyor. onların anlattıkları internette de var.
Öğrencinin kendisinde bitendir. üniversite 4.sınıfa gelmiş arkadaşım cumhurbaşkanının adını dahi bilemezken ingilizcesi what-yes-no-fuck ile sınırlıydı.
ilkokulda başlayan ingilizce serüveni üniversiteye kadar konuları bitirmeyip sürekli baştan başlarsa öğrenilmesi çok da kolay olmayan durumdur.
üniversite öğrencisinin kendini bilmemesi durumundan süper bir şeydir.
Öğrenciyken değil, okulu bitirdikten sonra bile bilmeyen vardır. (bkz: ben). ihtiyaç duymuyor olabilir insanlar. Bilmek zorunda değiliz.
"ingilizceyi herkes bilmek zorundadır" şeklinde ahmakça bir cümle kurma kapasitesine sahip insanların isyana bağlamasına neden olan hede. nefret ediyorum şu ingilizcenin dayatılmasından.

not:tofel'de derecem var.