bugün

Açıköğretim fakülteleridir. 4 yıl okuduğum ve üstelik para vererek okuduğum bölüme sosyal çalışmacı olarak açıköğretim mezunu alırsan yada sosyolog alırsan tabi işsiz kalırım devlet!
Bu başlıkta baya sıktı tamam bir sene sonra işsiz olacak sıkma canını.
liseden çok üniversite olursa, millette işsiz kalacağını bile bile bu okullara giderse aslında çokta şaşılacak bir durum değil... Çokta üzerinde düşünmeyi gerektirecek karışık nedenleri yok aslında.
Tarih felsefe sosyoloji biyoloji edebiyat matematik coğrafya kimya fizik sanat tarihi bitirdi iseniz büyük ihtimalle.
Tuzu kuru olanların canını sıkmış bu başlıklar, daha çok konuşulmalı halbuki.

Millet işsiz kalacağını bilerek üniversiteye gitmiyor, 2 yıllık maliye bile okuyan ben maliyeci olcam seni denetliycem diyor.

Sen şu dağda su var git iç diyon gidincede ne geldin lan yarram diyon.
teorik bilgilerle pratik arasındki tatbik edilememezliktir.
Üniversite sayısı Bacasız sanayi mantığı ile artırıldı. Akademik kadrolar sayıca az ve niteliksiz olduğu için eğitimin kalitesi düştü. Liseden gelen öğrenciler eğitim kalitesi genel olarak düştüğü için altyapı olmadan üniversiteye gider oldu. Bilim yapmak yerine mesleki kurumlar olarak düşünülen üniversite mantığı yerleşti.

Ihtiyactan fazla öğrenci alan ve mezun veren fakültelerin mezunları başka is alanlarında ücretleri aşağı çekince o alanın eğitimini alanlar da işsiz kaldı.

Liyakat unutuldu ve adam kayirmaci zihniyet hakim oldu. Yandaş olan ve olmayan ayrımı temel kriter haline gelince bir çok insan sistemin dışında kaldı. Çünkü referans bulamadıkları için ya da bu düşünce sisteminde barinamadiklari için işsizlige itildiler.

Bunların dışında işverenin ihtiyaç duyduğu donanıma sahip olmayan ama sırf üniversite mezunu olduğu için kırmızı hali bekleyen insanların oluşturduğu bir zihniyet de var.
Talep yok ama arz gırla piyasa bu kadar üniversite mezununa ihtiyacı yok üniversiteden mezun olanda daha düşük prestijde çalışmayı kabullenemiyor kısacası üniversiteli mezununda arz fazlası var işe girenlerde hakettiği maaşı alamıyor bundan dolayı.
Şimdi bazı arkadaşlar ülke berbat ha! Dicek e haklı adamlar aq. Üniversite var ama iş yok aq. O zaman kapansın demi aq üniversiteleri ama devletin şehirlerine öğrenci gidecek para yicek ki devlet kazansın. Şimdi üniversite okuma git bir esnafın yanında çalış ama para biriktirip sonra o çalıştığın yeri satin al... Ne diyorum ya . Demek istediğim istersen iş bulursun bebek bile olsan.
Kalesi olmayan sahalara oyucu yetiştiren futbol takımı gibi gol atacak yer yok ama herkese şut çekiyor.
1 kişilik pozisyon ilanı için 2000 kişi başvurunca böyle oluyor.
Artık işe alımların internet üzerinden yapılması ile işverenler de evlilik programındaki teyzeler gibi şuyu olsun buyu olsun, süper güçleri olsun gibi bir eleman arayışına koyulunca, bi iletişimsizlik de oluyor haliyle.
Kısa ve öz niteliksizlik.
Sadece arz talep dengesidir. Pastanın büyüklüğü belli fazla mezun verirsen netice budur. Pasta büyüyene kadar tablo değişmez.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar