bugün

ek ücretlerle birlikte bir öğretmenin maaşı 2200 tl'yi bulmaktadır. bir öğretmen haftada en fazla 30 saat ders verebilir. buda ayda 120 saate takabül eder. bir ders saati 40 dakika olduğunba göre öğretmenler aslında;

120x40=4800 dakika yani
4800/60=80 saat yni
80/24=3.3

ayda sadece 3.5 gün çalışır.

3.5 gün çalışmasına rağmen öğretmenlerin aldığı para türkiye şartlarında çok iyi paradır. sonuçta taş atıp kolları ağrımıyor, bir nevi yattıkları oturdukları yerden para kazanıyorlar.
bunu hesaplayan insanın şunu bilmesi gereklidir ki bir kişiye bir şey öğretmek zor iştir zira sadece öğretmek değil eğitmekte önemlidir. ne yazık ki bunlardaki bir eksiklik böyle küçük hesapları hesaplatır insanoğluna.
seni asarlar asar. ne yükseği kardeşim geçinemiyor adamlar. 3 ay yatış.. günde 4 , 5 saat çalış.. ikramiyeler.. dolgun maaş ama ben hiç memnun öğretmen görmedim amk bir de utanmadan kutsal meslek derler.. benim için kutsal değil. sanki bedava hizmet veriyorlar.
yok ebesinin amıdır.
(bkz: imamların maaş alması)

hem allah-u teala'nın emrine hem de peygamber sünnetine aykırı bir edim olarak daha vahimdir. üstelik yarı zamanlı bir iş olarak öğretmenlerden de daha çok para kazanmaktadırlar.
Sadece 1 derse girmekle değişecek saçma fikirdir. Benim babam marangozdur mesela, ben atanana kadar hattâ atandıktan sonra da ona yardım ettim. Hâlâ da ederim. Şunu kesinlikle söyleyebilirim ki öğretmenlik daha zor bir meslek. Çocuklara şekil vermek, idareyle ve velilerle uğraşmak kolay mı sanıyorsun? Ayrıca diğer memurlar gibi mesai saatleri dışında serbest de değilsindir. Bunun bir sürü evrâkı, cartı curtu vardır. Sınav dönemlerindeki yoğunluğu vardır. Öğretmen hastalığı diye bir hastalık var bilmiyorum duydunuz mu? Sesin kısılır, boğazın ağrır. Neyse tabii öğretmenliği ayda 3.3 saat çalışılan bir meslek olarak gören birisine ne kadar anlatılabilir orası tartışılır.

Edit: imlâ.
eğitim sisteminin kalitesizliğine dikkati çekmesi gereken normal insan standardının altındaki türlerin üzerinde durduğu durum.

bu ezberci, araştırmacı zihniyeti öldürücü, düşünmeyen, yorum yapmayan, kopyala yapıştırcı zihniyetin devamını sağlayan başarısız eğitim sistemine neden çomak sokulmaz, anlamam!
evinde uslu uslu ve hasta hasta oturan bir öğretmeni küfre ve günaha teşvik etme sebebidir (ateist olmasına rağmen düşünün o kadar kızmıştır.) zira bunu savunanları hep 40-50 hatta 60 kişilik sınıflara kapatıp, hiç susmayanıyla, osuranıyla, sıçanıyla, işeyeniyle, uyuyanıyla, beyin özürlüleriyle, şiddet eğilimleriyle deneye tabi tutmak istemektir. biraz düşündüğünde maaşı haftalık saate dayanarak, emeği hiçe sayarak hesaplamaktan belki utanç duyulabilir.
devlet memurluğu statüsündeki en önemli meslek dallarından biri olan ve hatta en önemlisi olan öğretmenlikten bahsedildiği göz önünde bulundurulursa yanlış bir önermedir.
yaptığın hesabın matematiksel olarak doğru olmasının sebebinin, yaşam koşullarını tartışıyor olman açıkça sana öğretilenlere verdiğin değerden kaynaklanıyor olabilir.
böyle akıl fukarası varsayımlar ile insanların maaşını oranlıyan bir zihniyetinde bir zamanlar öğrenci olduğunu düşündüğümde ona emek veren öğretmenlere verilen maaşların az bile olduğu söylenebilir.
Sarfedilen emekle alınan ücret karşılaştırıldığında öğretmenlere verilen ücret fazladır. 3 ay tatili bu ülkede kim yapıyor. Haa azdır geciremiyorum diyenler öğretmen olmasaydın kardeşim zorlaya zorlaya s.ke s.ke mi öğretmen yaptılar seni. Sen bu koşulları bilerek öğretmen oldun. Şimdi s.ktir git.
öğretmenlerin geri kalanını bilmem ama benim görev yaptığım okullardaki çalışma şartları çok rahat ve hatta ballıydı. hala da ballı.
botaşta çalışan bir mühendisin aldığı maaşın girişte 4000 olduğunu düşünürsek bence dengelenmiş bir maaştır.
öğretmenlik:

%70 evrak
%30 ders
yazdık yetmedi gene yazalım.

ulan bu ülkede borsada kazanılan paranın vergisi sıfırdır. evet sıfır. sikindirik hisseleri alır satarsın olmadı manipüle edersin gariban kerizleri söğüşlersin bu serbest piyasa ekonomisi olur. hergün saat 10 ile 14 arası bilgisayar başında oturup cepten aracı kuruma talimat verip değil üç ay tüm yıl tatil yapar para kazanırsın. üstelik vergi vermezsin. tüm bunlara kimse ses etmez yata yata para kazanıyorlar demez. fakat bazı sülalesini eşekler kovalayasıca ergenlerin sırf okulda bi öğretmenlerinden zayıf not aldıkları için hırslandıkları bir meslek grubuna bok atmasına sebeb olan maaşları ağzına dolarsın.

(bkz: sen ağustosta okula geldinde öğretmen mi okutmadı)
eğer bir adaletsizlik varsa o öğretmenlere verilen maaşta değil, sistemdedir. eşitliğin olduğu yerde adalet olamaz zaten. örneğin eşit maaş politikası. kıdem baz alınarak, türkiye'nin doğusunda, sobalı evinde, evine bile suyunu kendi taşıyan bu esnada kayıp düşen ve belini sakatlayan, hiçbir sosyal çevresi olmayan arkadaşımla, izmir'de öğretmenlik yapan arkadaşımın aynı parayı almasıdır adaletsizlik. ki bu arkadaş doğu görevini bitirip dönecekken doğu görevini affedip, batıdakileri olduğu yere çakan zihniyettir adaletsizdir.
bir de tüm alan öğretmenlerine aynı maaşı vermek de adaletsizliktir.
örneğin şu felsefe öğretmenleri. devlet onlara kesinlikle bu kadar para vermemelidir. ne işe yaradıkları bile belli değildir. çocukları yoldan çıkarıp durmaktadırlar
öğretmenlerin ayda 3.5 saat çalıştığını sanan öğretmenliği sadece sınıfta ders vermek sanan zavallı yazar beyanı.
troll olursun ama böyle düşünüyorsan yazık ki o öğretmenler senden bir şey olacağını düşünüp emek vermişler.

öğretmenin derse beyninde üniversitede aldığı 3-5 teorik bilgiyle geldiğini mi sanıyorsun derler adama? ders planı ne demek ve hazırlanması içeriği nasıl oluyor hiç duydun mu? senin ödevlerini kontrol ederken evinde saatler harcayan kim? sınav notlarımız niye hemen okunmuyo yeaa diyen tikileri susturmak için geceleri sınav okuyanlar kim?

yıllık plan hazırlanırken ağustosun ortasında(3 ay tatili var diyorsunuz ya hani) daha okulun açılmasına bir ay kala okulda çalışmalara başlayan kim? okul kapandığından ordan oraya seminerler için koşturup yaz sıcağında saçma sapan yerlere gitmeye zorlanan kim?

ve bütün bunları yapan emek veren insanlar avrupa'da öğretmen olanların 3'de birini bile alamıyor(yıllık ortalamalara bakın)

tüm bunları yapan insanların ülkenin geleceğini oluşturabilmek, düşünen, sorgulayan, ülkeye hizmet edecek insanlar yetiştirmek için emek verdiğini unutmayın. emek.
birde şunu eklemek isterim bu hesabı yapanlara.
alimle sohbet et , alırsın mertebe; cahille sohbet etme dönersin merkebe.
tartışmaya gerek yok eğitim şart.
yaptığı hesabı kendisine öğretene saygısı olmayan yaratık tesbitidir.

şöyle ki;

senin gibilerinin ne öğrendiğini anlamak için sınav hazırlayan sınav okuyan öğretmendir. her bir kağıdı okumak için 1 dakika desek ve ortalama 40 öğrencili 10 sınıf dersek 400 kağıt 400 dakika eder.

bunların e okul sisteminde yazılması evresi var bir de : öğrenci numarası yaz ders notu vb. 1 dakika da buna 400.

performanslar, projeler, takipler ıdılar vıdılar, tesbit sahibi gibi dengesizlerin sorunları, bunlara dair raporlar bla bla.

anlatsam da anlamayacaklar ama şunu söylemek lazım.

senin sokakta yediğin bokun suçunu bile "seni okutan öğretmene" diyerek öğretmenlere atarlar, bu yükümlülüğü taşıyanlara senin gibi bakanlar hep iktidarda olduğu için bu ülke bu halde, ve her geçen gün dibe batıyoruz.

yazık la seni okutan öğretmene kim bilir ilk harfi çözdüğünde neler düşünmüştür.
(bkz: öğretmen avı)
bunu diyen adamı 1 hafta boyunca sınıfa sokup ders anlattırsan ağlar.

eşim okul öncesi öğretmeni, sınıfında 22 tane 48-66 ay arası yaşlarda çocuk var.

sınıfta yaptığı iş; rakamları, haftanın günlerini, ayları mevsimleri, kaybolan olursa evinin adresini, babasının adı - soyadı ve cep numarasını söylemeyi, trafik kurallarını, çatal kaşık kullanarak kendi başına yemek yemeyi, ellerini yıkamayı, kibar konuşmayı, teşekkür etmeyi, boyama yapmayı, düzgün kağıt kesmeyi falan öğretiyor.

kusan olursa üstünü başını temizliyor, tuvalet ihtiyacını giderirken poposunu temizleyemeyenin poposunu temizliyor.

çocuğun eve geldiğinde bi değişiklik gördüğünde bizim çocuk çok akıllı maşallah demek yerine okulda iyi eğitim görmüş demeyi kimse akıl edip, hoca hanım teşekkürler demiyor.

sen çocuğun yaramazlık yapınca tokadı suratından esirgemezken sınıf arkadaşının gözüne makas sokmaya çalışan çocuğunu cezalandırmak için etkinliklere almayan öğretmeni azarlamaya kalkarsın.

evet aldığı maaş 2.200 tl. sana 3.000 tl verseler yapmazsın.
"Sana bile" o hesabı öğreten öğretmenin cetvelini... dedirten başlıktır.
Yememiş, içmemiş, gidip bununla uğraşmış. Senin on dk dinlemeye dayanamadığın veletleri adamlar gün boyu eğitmek için uğraşıyorlar, belli ki sende başarsız olmuşlar.
Hakedeniz de var haketmeyeni de ama bu senin gibi luserlarin burada atıp tutabileceği anlamına gelmez.
Not: Öğretmen değilim.
insanla uğraşmak kadar zor bir şey yoktur. aslında çalışma saati olarak az olabilir ama sarfettikleri efor sinir stres bu paraya değer. buün bir pilota baktığın zaman aldığı para 10 aileyi doyurur ama o işin tam olarak ne olduğunu öğrensen sen çalışmazsın bile belki o paraya. özellikle askeri pilotlar için konuşuyorum.

bu arada başlığı açan yazarın karması da çok ilginç bir tevafık olmuş. güldürdü beni.
DiN TUCARLARININ YANINDA SOLDA SIFIR KALAN MAASTIR. CAHIL HALKIN TESPITIDIR.
cem yılmaz da günde 2 saat çalışıp dünyanın parasını kazanıyor. hadi bakalım ne olacak şimdi?