bugün

ek ders hesaplamayı bilen herkes öğretmen olabilir. sana bu kadar yatmış, bana bu kadar yatmış, senin katsayı neden benimkinden düşük olmasına rağmen benim maaş düşük, ben çaya şeker atmıyorum şeker parası vermem gibi küçük hesaplara girebiliyorsan öğretmen olursun.

tabi bir de şu gerçek var, bir öğretmene verilen değer o ülkenin çağdaşlaşma, gelişmeye açık olma isteğiyle paralellik gösterir, öğretmenlik değerli bir meslektir, bazı hıyar toplumlarda öğretmenlik alelade bir meslekmiş gibi algılanabilir çünkü o toplum hıyardır.

toplumda hıyar çok olduğu için hıyar öğretmenlerin varlığı da kaçınılmazdır, türkiye'deki hıyar öğretmen varlığı oldukça fazla çünkü öğretmeni kpss denilen bilgi hamallığıyla seçiyorlar, yani diyor ki öğretmenlik bilgi aktarımıdır. o dönem biteli 100 yıl oldı öğretmenlik öğrenmeyi öğretme sanatıdır ve öğretmenin her şeyi bilmesi anlamına gelmez. bu mallık sürdüğü sürece hıyar toplum hıyar öğretmenler üretmeye devam edecektir.

edit: öğretmenim hem de hıyar olanından.
Ortalama altı bir zeka, para sevdası, orta sınıf bir memurken kendini zengin sanmak önemli özelliklerdendir.
Derece kademe hesabı yapanlar için ideal meslek. Isin dogrusu kpss de kasarım, alırım 85 puan diyosan hiç durma. Zaten o puanı mezun olduğun yıl aldın aldın yoksa mümkün değil. Bir de herkesten çok ekders alayım diyorsan da sınıf öğretmeni ol. Kimse senden çok kazanamaz.
üniversite kazanmak ve kpssde hayvan gibi puan kasmak.
kpss'ye girip atanamamak ve bundan dert yanmak.
torpilli olmaktır, nevet.
300 bin ile mühendis olan hatta 300 bin barajı ile bölümü dolmayan mühendisler ağlıyor.

Şu an öğretmenlikler atama olmadığı halde özeldeki iş imkanları ve yetersiz olsa da daha iyi devlet alımı sayesinde gayet tercih ediliyor.

Ve mühendislik ile öğretmenlik barajı 300 bin olsa da 150-200 binlere dahi inen bir öğretmenlik yok.
Belki felsefe ama yine sanmıyorum.