bugün

Eğitim fakültesine girememiş, kpss ye çalışmamış öğretmen olmanın sadece maaştan ibaret olduğunu sanan yazar. Maaş 4 bin değil 15 bin hem biz okula da gitmiyoruz çok lazım olursa onlar geliyor. Yaz tatili zebil.
Yeni atanan bir öğretmen 3000 civarı kazanır. Haftada 30 saat derse girer. Eğitim fakültesi bitirmiş, eşek gibi çalışmış, doğu-batı ayırt etmeden görev için ailesinden uzağa gitmiş. 1300 tl mi alacaktı?
Yeni atanan öğretmen 2200 lira alır.
3 ay yaz tatili.
benim bir tanıdık da öğretmen bir ilkokulda. aldığı sabit 1.300 olmasına rağmen dersi sınav derslerinden birisi olduğu için dersi kurslarda da fazla tercih ediliyor. 4.000 değil 4.500 lira alıyor. bence bir öğretmen az almıyor. kalitesini ön plana çıkaran öğretmen bu kadar maaş alabilir. yani öğretmen maaşı az değil. kaliteye göre refah seviyesini artırabiliyor. hem her türlü okulda görüldüğü üzere sistemden ötürü kaliteli ve kalitesiz öğretmen ayrımı yapılamıyor. ancak öğrenciler öğretmenini seçebildiği için bu bir nevi fark yapıyor. kaliteli öğretmen de bu şekilde biraz da olsa hakkını alıyor.
Evet en az 10 bin olmalı. Tek maaş Asgari ücretle insanlar 2-3 çocuk büyütür, okuturken maaşsızlıktan şikayet eden öğretmen çift kadar tiksinç bulduğum az şey var.