bugün

(#46203066)
uçan adam sabri zallin kuzeniymiş. Ben de ilk duyduğumda çok şaşırmıştım.
seneler evvelinde izlandanın nüfusunu gördüğümde çok şaşırmıştım.
Önceki entrylerden birinde eksik ve yalan bilgiler aynı cümlede kullanılmış, ben doğrusunu diyeyim size, yazan kişinin kitap filan okumadığı açıktır;

-kuran-ı kerim ALLAH sözüdür, içersinde ilk kez anlatılan ve doğrusu anlatılan kıssadan hisse tarzda öyküler vardır.
Yani bazı öykü ve meseller ilk kez bazıları da doğru şekilde yeniden insanların bilgisine sunulmuştur.

- bundan dolayı, islamiyet öncesi kulturlerde benzer metinlerin olması şaşırtıcı değildir, nitekim bütün dinlerin kökeni bir tek dindir, ilk insan adem babamız da muslumandı.

-son adıyla (ben öyle biliyorum), islamiyet, tek gerçek dindir, son ümmete kadar (bu biz oluyoruz) olan insanlar doğru yoldan saparak başka inanışlar uydurmuslar, bunu yaparken de insaniyet tarihine yön veren olayları işlerine geldiği gibi anlatmışlardır. insanların son iki bin yıla kadar (aşağı yukarı) dünya üzerinde pek yayılmadan, yakın cografyalardan etkileşime girdikleri unutulmamalıdır.
elon musk'un serveti yeni Zelanda, yunanistan ve finlandiya'nın ekonomik büyüklüğününden* fazla.
https://m.uludagsozluk.com/e/44637429/
insanların rasyonel yaratıklar olmadığı ve özgür irade diye bir şeyin olmadığının bilimsel olarak kanıtlanması.
cuhapenin 70 yıldır tek başına iktidar olamama olayıdır. vay be insan kahrından ölür amk..
aloe vera bitkisinin pişirilip yenilebiliyor olması.
ilkel deniz taşıtı sal suyun kaldırma kuvveti bilinmeden icat edildi. (bkz: Gündelik Bilgi)
(bkz: #43648069)
Anıtkabire çıkan merdivenlerin sayısının 42 olması. Atatürk 'ün ayakkabı numarası 42 imiş. Ilk duyduğumda sasirmistim ama saydım çıkarken hakketen 42.
Bursa dışında cantık olmaması.
Dumura uğratır.

Bomba imha elbisesi, patlama anında uzmanın ölmemesini sağlamaz.
Amacı patlama anında parçalanan bedenin tek parça kalmasını sağlamaktır.
fillerin, üstlerine konan sivrisinekleri, sırt derilerindeki kıvrımlarla ezmesi...
Ünlü fransız düşünür, felsefeci, siyaset bilimci yazar j.J. rousseau aynı zamanda bir bestecidir.

Başlangıçta Kendini eğlendirmek için yaptığı bu besteler ülkesinde büyük bir ilgi görür. ülkemizde de gösterilen le devin du village, "köy kahini" isimli ünlü bir opera bestelemiştir.

Operada geçen bir eserin 10. Yıl marşımızın bestesine olan benzerliği ise oldukça enteresandır.

https://youtu.be/yi3Wgua03FU
Bütün çiçek türlerinin orkideden geldiğini öğrendim yaklaşık iki gün önce.
chp nin 70 yıldır tek başına iktidar olamamasıdır.
tevfik fikretin adının ve soyadının ilk ve ikinci hecelerini ardarda okuyunca yine tevfik fikret olması.
insan uzun süre bir böbrek ve bir akciğerle, midesiz, dalaksız yaşayabilir, ama karaciğersiz bir dakika bile yaşayamaz.
çin'in herhangi bir okyanusa kıyısı olmaması.
tosun paşa filmindeki tosun paşa gerçektir. kardeşi ibrahim paşa ile birlikte kavalalı mehmet ali paşa'nın oğludur. kavalalı mehmet ali paşa ise osmanlı devleti''nin osmanlı'dan daha güçlü bir orduya ve ekonomiye sahip mısır valisidir. hatta ii. mahmut döneminde ordusuyla birlikte, tahtı ele geçirmek üzere kütahya'ya kadar gelmiştir. bunu duyan ii. mahmut kalp krizi geçirmiştir.

(bkz: mısır sorunu)
hababam sınıfı serisinde "kapıcı veysel" ve "tulum hayri" karakterini şener şen seslendirmiştir. binlerce kez seyretmiş olmama rağmen hiç fark edememiş olmam da ayrıca şaşırtıcı.
Pasta çemberi kullanırken, yağlı kağıtla altını sarmak gerekmiyormuş. Zaten altına yağlı kağıt var. Fırına girince taşan hamur pişiyor. (bkz: pasta çemberi)
Gece diş ağrısının artma nedeni vücudun kendini iyileştirme çabaları ve yatarken kan basıncının yükselmesi imiş. Kafanızın altına 2 yastık koyarsanız bir nebze olsun ağrı azalabilirmiş.