bugün

Ekşide hali hazırda çaylak olan ben, oraya da yazdığım oldukça ilginç ve öğrendiğim de ufkuma bişeyler katan bir bilgiyi burada da paylaşmak istiyorum.

Erdal eren'i bilenler bilir. 12 eylül ihtilalinin akla getirdiği isimlerden birisidir. Yakalanıp yargılandığında daha 17 yaşındadır. Dikta rejimi idamına hükmeder. Ancak yaşı küçük olduğu için hemen uyduruk bir mahkeme kararı düzenlenip yaşı bir yaş daha büyültülerek 18 yapılır ve böylece reşit birisi olarak infaz gerçekleştirilir.

Rock müzik sanatçısı Teoman, daha 17 isimli bestesini Erdal eren için bestelemiştir. Ayrıca Erdal eren, Teoman'ın kuzenidir.

Edit: bu entry bu başlığın ilk entrisi imiş. bazı arkadaşların uyarıları için teşekkürler.
Noel baba (aziz nicholas) anadoluda yaşamıştır.
ekşi de takip ettiğim abartmak gerekirse her gün okuduğum başlık.
Lakin burada görünce içim burkuldu. Taklitler asıllarını yüceltir düsturu ile düşünmek gerekir.
Bi yönüyle iyi hoş diğer yönüyle ise paylaşılan bilgiler bildiğin link ler de okunan laflar sözler. Yani bildik şeyler. Öğrenince ufkunu siliyor sadece. daha az önce ekşi de bankacılık sistemi ile ilgili bir şey okudum. Hatta nick i şu, timuçin çınar idi. Altın ve bankacılık sistemi arasındaki entegrasyonu anlatmış. Okurken argo kelimeler ile şaşkınlığımı ifa ettim. Anlattıkları bilindik şeyler pekala lakin küçük detaylar önemli. Zaten tarih bile detaylarda gizlidir.
Velhasılı kelam, ekşi sözlüğü okumak için. Uludağ sözlüğü ise zaman öldürmek için takip ediyorum.
uludağ sözlük candır.
,
Bakmayın siz kötü konuştuğuma kişi sevdiğine takılırmıs, hem kişi sevdiği ile beraberdik. :/.
atla gel şaban filminde şaban olmaması, kemal sunal'ın filmdeki adının niyazi olması. bin defa daha izlesem fark edemezdim herhalde. çok acayip.
trendyol.com'u yıllarca trend-yol olarak bildikten sonra doğrusunun trendy-ol olduğunu öğrendiğimdeki aydınlanmayı tek geçerim.
sütyen ölçü birimleridir. matematik akmış gitmiş yemin ederim. ufkum 4, 5 katına çıktı.
görsel

(bkz: Albert einstein) ın 1896 yılında aldığı karnesi. isviçre okul puanlama sistemi 1 kötü - 6 Pekiyi şeklindedir.

Albert Einstein's school grades, 1896. In the Swiss school system grades range from 1 (bad) to 6 (excellent)

edit: lan 1'i elle dört mü yapmış yoksa??
ulupuan nedir? nasıl işler? puanlandırma nasıl yapılır?

-her 15 entry'de 0.45 puan olarak artan sistemdir.

-başka bir yazara verdiğiniz her ekside 0,10 azalırken verdiğiniz artıda 0.5 artmaktadır.

edit: Açık oylamanın karmaya faydası yok sadece ulupuan'ını yükseltir oylama yaptığınız kişinin.
akp ye oy verenlerin iq seviyeleri ayak numaraları ile eşittir.
osmanlı devleti darphanelerinin şimdi dünyadaki tüm darphaneler daha güvenli olması.
Şöyle ki;
Eski darphanelerde ekseriyet ile maden menşeili paralar basıldığ için denetim de ona göre inkilap etmiştir. Darphaneden çıkan çalışanlar tamamen soyulur, para çalıyorlar mi diye kontrol edilirdi.
Hatta, altının en rahat saklanabileceği yer olan anüs den içeri duhül edilmek şartı ile yapılırdı. Bunu engellemek için özel bir muhafız tutulur. taharet parmağı ile anüs den içeri sokarak kontrol edilirdi.
(bkz: gezegenlerin uzaklıkları)
zikirmatik denen aletlerin barlarda müşteri saymak için kullanılması.
müjganın kirpik oldugu. vurgun etkisi yaratmıştı sonrasında dizeler.

o mahur beste çalar, müjganla ben ağlaşırız.
en sevdiklerimden, türkiye'nin başına gelmiş en iyi seylerden olan, dönmelerini senelerdir dört gözle beklediğim grup Sakin'in solisti onur ozdemir'in denek hayatim'dan, akillara zarar onurr nerdesin aşkım dönüşümü.
paranin nelere kadir olduguyla ilgili ufuk acmistir.
Arabaların benzin göstergesinde yazan; dolu olduğunda ki f harfi bazı arabalarda 1 rakamının olduğu taraf arabanın benzin deposunun da olduğu taraftır.
türkiye'de ilk barış ismini barış manço'nun kullandığını öğrenmektir.
saçlar ıslak uyunulduğunda soğuk aldığımız için değil, ıslak ve nemli ortam olan saçlarda oluşan parazitler bizleri ağız ve burnumuzdan girerek hasta eder.

kanın toplar damarlardaki asıl rengi mavimtırak bir renktir. oksijenle birleşince kırmızı renk alır.

ayrıca o "boğa yılanı" değil "boa yılanı".
iki katına çıkarır mı bilmem:

laptop'da touchpad dediğimiz yerde dokunmatik telefonlarda ne yapabiliyorsak burada da aynısını yaparız. inanın bilmeyen var . mesela zoom yapılabileceğini.
Ecdadımızın Oğlanlardan oluşan bir mahremi olduğu gerçeği.

Cariyelerin köleler olduğu yani kölelik sistemimiz olduğu (hemde silkmek için).

Ufkunuzu darmadağın ettim ama olsun bunlar gerçekler.

(bkz: muhallebi çocuğu) bunuda siz araştırın.
itfaiyecilerin neden kırmızı kemer taktığı.

itfaiyecilerin neden kırmızı kemer taktığını bugüne kadar bende bilmiyordum, az önce öğrenmiş bulundum. Tabikiside pantolonları düşmesin diye. itiraf edin yine yeni bir bilgi bekliyordunuz ama ben zekamı ve ince espri yeteneğimi harika bir şekilde harmanlayıp hepinizi ters köşeye yatırırken güldürmeyi ve aynı zamanda da düşünmenizi sağladım bu sayede beyninizdeki nöronların,,,,hala okuyor musunuz gerçekten? işiniz yok mu sizin? 5 paragraf uzatsam okuyacaksınız.

edit: komikli şakalı şeyleri ciddiye alıp, espri anlayışı olmayıp eksileyen zihniyeti silkeyim. Sanki kendisi hep bikgi entrysi giriyor. Lan ulusözlüğün konsepti geyik ama geyik yaptım diye eksi alıyorum. Nasıl iş bu?
öğrenildiğinde gökyüzü ile yeryüzünü ayıran çizginiyi iki katına çıkaran şeylerdir.
(bkz: kapp darbesi)
dişi örümceklerin çiftleştikten sonra eşini yidiği.
evrenin asıl sıcaklığı -274 derecedir. dünyamızdaki ortalama sıcaklık 25-30dur. yani biz insanlar 300 derece gibi aşırı yüksek bir sıcaklıkta yaşıyoruz.
Denizcilerin gemide beyaz renk giyinmemesi. Birçok insan bilmiyor halen daha...