(bkz: özgüven arttırmayı en iyi biz biliriz)
bir barda kızla tanışmak için izlenmesi gereken yollardır ayrıca. kısaca yatağa giden yol da buradan geçiyor beyler.
Ben 1 yıl kadar köpeğimle rahmetli dedemden miras kalan terkedilmiş bir eski köyde yaşadım.öyle gerekti.Yerleşime 60 km toprak yoldan gidiliyordu.elektrik vardı yalnızca, telefon sadece bazı yerlerde çekiyordu.kar yağdığı zaman elektrik gidiyor, arabam da kar altında kalıyordu.bir de tedbirsizimdir.veteriner hekim olduğumdan mı bilmem, hiçbir hayvana da ateş etmem.3 gün boyunca köpeğim ve yavrularıyla beraber köftelik bulgur yemiştim sözlük.bir de hastalık falan.tam evlere şenlik olmuştu.bugün bursada yaşıyorum, konforlu sayılabilecek bir hayatım var.o dönemden sonra hiç olmadığım kadar özgüvenli ve rahatım.
telefondaki ön kamerayı kırmak.
kilonuza, giyiminize ve bilgilerinize özen gösterirseniz özgüveniniz tavan yapar.
yeni şeyler öğrenmek özgüveni acayip artırıyor.
Yumruk yumruga Kavga edip galip cikmak.
görsel
mastürbasyon yapmayın.
insanlarla bol bol konuşun tartışmaktan çekinmeyin.
tartışmayı kavgaya dönüştürmeyin. iyi dövüşmek özgüveni yüksek anlamına gelmez.
erkekseniz piç boylarla bir araya gelin size kızların yanında laf soksun umursamayın zamanla siz de laf koyun ve acımayın.

içinizde bir ses zaman zaman seni geri zekalı yine bir çuval inciri berbat ettin diyorsa o ses seni sürekli eleştiriyorsa ona sen bir geri zekalısın deyip küfür edin.

hani başkası adına utanıyoruz ya bunun sebebi de bu iç ses siktir edin pezevengi. merak etmeyin şizofren değilsiniz.

kahve için, çikolata yiyin. ama abartmayın.

yere uzanın bütün bedeninizi ayaklardan başlayarak serbest bırakın düz beyaz bir zeminde siyah bir daire hayal edin. bütün seslerden uzak durun. 1-2 dakika bunu yapın.
bunu hergün yapın.
Yarım yamalak olan aile dahil her şeyi hayatından çıkarmakla başlayabilirsin.
1- Kitap okumak
2- insanlarla iletişime geçmeye çalışmak , çaba göstermek ( her gün en basitinden 5 10 kişiye selam vermek , muhabbet etmek )
3- Spor Yapmak

Ve zamana bırakmak ..
bir konuda insanlara bir seyler anlatacak, ögretecek yetkinlige ulaşmak.

bir konuda uzmanlaşmak.
Umursamaz olun.
Temel unsur eğitimdir.
Okuyacaksın, araştıracaksın, soracaksın, sorgulayacaksın, merak edeceksin azizim!

Donatacaksın kendini, bilginle, görgünle, vizyonunla süsleyeceksin beynini.

Hele bi donanmayagör, birikmeyegörsün öğrendiklerin, dağları aşar kıvamda hissedersin gücünü.
Açarsın çiçek gibi, aydınlatırsın güneş gibi!

Oku çocuğum, oku evlâdım!
küçük küçük hedefler koy kendine basardikca güvenin artacak .
Özsevgiden geçer kanımca. Bu konuda baya hassas olmak lazım ama. Mesela takdir edilecek bir şey yaptığın zaman kimsenin bir şey demesini beklemeden kafanda kendi kendinin omzunu sıvazlayacaksın, yanağına bir makas atacaksın, "aferin sana" diyeceksin hiç de çekinmeden. Yolda yürürken kulaklıktan dinlediğin bir sese, şarkıya güldüğünü düşünecek insanlar ama sen kendi kendini severken mutlu olacaksın. Sonra bu his o kadar iyi gelecek ki o bir kez çekinerek yaptığın şeyi tekrar tekrar yapacaksın, her defasında biraz daha derin bir nefes alarak. Bahsettiğim bu olay kesinlikle metafor falan da değil bu arada. Bir kere deneyin gerçekten. Takdir edilmek için başkalarına ihtiyaç duymadığını fark edince stres seviyesi de azalıyor. Tecrübeyle sabit.
iyi bir iş.
iyi bir diploma.
artılarını farketmek.
dene! sonunda başarısız olacağını bilsende tekrar tekrar dene. Düş ama yeniden kalk. Yani hata yapmaktan korkma herkes yapar büyük olsun küçük olsun sen kendine ders çıkar uyum sağla ve ilerle arkana bakma.

belirli bir vaadden sonra bir bakacaksın ki aşmışsın bu sorunları yeni sorunlar var karşında.

Zaman insanoğlunun en büyük dostu ve aynı zamanda mağlup edemediği tek şey...
Olumsuz ve eksik bulduğun taraflarını bul ve iyileştir . en önemlisi ise kimseyi gözünde büyütme ..
Hayatını ideallerinin ve istediklerinin üzerine inşa ederek.
Başkalarının ne dediğine aldırmadan sadece kendin karar vermen. Tabi ki bencil olmadan. Kafana takmamalisin olumsuz eleştirmeleri. O zaman en özgüvenli sensin arkadaşım.
korkularınızın üzerine gitmek, tanımadığın insanlarla muhabbete girmek. mesela günde 10 yabancıya iyi günler iyi akşamlar diyerek başlayabilirsiniz. zamanla muhabbet ilerler.
Tabi her şeyin başı ve en önemlisi motivasyondur. Kendine ve yapabileceğine inanıp güvenmektir. Gerisi detaya girer.
1. Şekli şemali düzeltmek. (iyi görünen iyi hisseder.)
2. Yetenekli olduğu konulara odaklanmak.
3. Çok çalışıp başarılı olmak.
4. Aile desteği ve iyi bir arkadaş kitlesi oluşturmak.
sakız ciğnerken yakalanan özgüven diyorum....
kendini sevmek ve kendine inanmak yeterlidir.
Biraz alkol her şeyi çözer. Evet.