bugün

bana sorarsanız eğitim bence aynı sadece okullarda gösterilen muamele farklı katılan olur, olmayan olur bu benim düşüncem.
özel okulda ''okuma çocuğum, memlekete çöpçü de lazım'' diyen bir öğretmenle karşılaşamazsınız. oldu ki karşılaştınız veli olarak en ufak şikayetinizde öğretmen bir daha öyle bir cümle kuramaz çocuğunuza.
Net bir şekilde eğitim farkı.

Özel okullarda verilen eğitim devlet okullarında da verilebiliyor olsaydı bu ülkede bugüne kadar bir şeyler düzelmiş olurdu zaten.
follofoş bir devlet okuluyla özel okul kıyaslanamaz bir kere. belli bir seviyeye gelmiş devlet okulları için durum farklıdır.
Özel okullar, devlet okullarından çok daha iyidir.
Sınıf kontenjanının düşük olması
Sınıf araç gereçlerinin daha kaliteli ve teknolojik olması
Öğretmenlerin gerçekten çok iyi yerlerden getirilmesi
Gibi nedenler öne çıkarır.
Benim bahsettiğim özel okullar dandik 20 bin verip gidebileceğin yerler değil ama ( küçümsemek değil gerçek bu)
Dediğim yerler Amerikan kolejleri, fransız kolejleri gibi yerler
Hee eğer bunlar hariçse devlet bir numaradır gerisi fasa fiso..
görsel
hiçbir farkı yok tabi kafası az buçuk çalışan biriyseniz. 3 yılımı özelde harcadım hatta devlet okulu daha sıkı disiplinli çalışıp notunuzu almak zorundasınız özelde notu pek sallamazdık o yüzden beni tembelleştirdi biraz pişmanım bile gittiğime boşuna para yığmayın özellere ben burslu olduğum halde pişmanım.
özel okullar ( hepsi değil, bir çok şubesi olup markalaşmış olanları) devletten daha fazla imkana sahiptir. üstelik devletin belirlediği müfredata rağmen devlet okullarından daha başarılıdırlar.

uluslararası yarışmalarda ( bilim ve teknoloji gibi alanlarda) devlet okullarından daha başarılıdırlar.

aslında yeni bir eğitim reformu gelmeli ve özel okullar kendi müfredatlarını özgün bir şekilde hazırlayabilmeli.
Bir öğretmen olarak çalışma saatleri ve maaş farkı geliyor aklıma. Yine sinirim bozuldu...
ilk okulu devlet okulunda, orta okul ve liseyi özel bir kolejde, son olarak üniversiteyi devlet okulunda okuyan bir vatandaş olarak tüm samimiyetimle belirtmek isterim ki iş hayatımda kendi çapımda ne kadar başarılı olduysam yegane sebebi kolejde bana aşılanan özgüven, edindiğim çevre ve hakkıyla verilen yabancı dil eğitimidir.
Yaşım 39 ve hala kaymağını yiyorum, allah tüm imkanlarını zorlayıp beni koleje gönderen ailemden razı olsun.
Bir kaç tomar banknotluk farktır, haricini bilmem.
oğlumu özel okula göndermek istiyorum.devlet okulunda öğrenciler birbirine dayak atmaktan sessizi ezmekten baska bi halt bilmiyolar velilerde o kadar yüzsüz ki.babam devlet okulunda öğretmendi hergün ayrı bi vukuat hergün can sıkıcı birtakım saçmalıklar.
Hangi kademeden bahsediyoruz bu önemli:

Özel ve devlet okulu imkanlarını görmüş bir öğretmen olarak şahsen ilkokul düzeyinde bu farkın uçurum boyutunda olduğunu düşünüyorum. Nedir bu farklar?

Devlet okulunda; sınıf mevcudunun fazlalığı nedeniyle her öğrenciye yeterli zaman ayrılamıyor, dolayısıyla yine aynı sebepten sınıf kontrolünün sağlanması da güçleşiyor bu da sınıf ortamındaki disiplinsizliğe, akran zorbalığına öğrencide özgüven eksikliğine sebep oluyor.

Özel okulda; sınıf mevcudu her öğrenciye zaman ayırabilecek sayıda ayarlanıyor. Bu da pek tabii sınıf kontrolünün daha kolay sağlanmasına yardımcı oluyor. Öğrencilerin isteklerine ders saati içinde daha çabuk cevap verilebiliyor. Öğretmen otorite rolünden sıyrılıyor, sosyo ekonomik düzey öğrenciler arasında farklar doğurmuyor.

Yapılandırmacı yaklaşım ve farklı yöntem tekniklerin uygulanabilmesi, sosyal aktivitelere erişebilirlik, rehberlik hizmetlerinin aktifliği, teknolojiye ulaşılabilirlik gibi konularda yine özel okul açık ara önde diyebilirim.

Hayatının her döneminde devlet okulunda okumuş ve yine lisansüstü eğitimime de devlet okulunda devam etmeme rağmen şu an özel bir ilkokulun imkanlarına dahi imreniyorum.

Devlet okulunda, drama dersi bile henüz yokken; özel okulda çocuklarımız birinci sınıftan itibaren ingilizce ile tanışıyorlar, robotik ve yazılım dersleri alıyorlar, at binme, yüzme, bale gibi seçmeli derslerle okulu okul gibi görmekten öte sosyalleşme aracı olarak görüyorlar.

Yine ortaöğretimde de durumun hemen hemen böyle yani özel okul lehine olduğuna inanıyorum.

Fakat iş Lisans ve lisansüstü kademelere gelince çok kaliteli yine imkanları fazlasıyla gelişmiş üç beş marka yapmış özel okul dışında eğitimsel olarak devlet ve özel okul arasında bir fark olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Aksine adı duyulmamış özel okulda sırf puanımın düşüklüğü sebebiyle para verip okumaktansa tekrar tekrar sınava hazırlanmayı yeğlerim.
yakında devlet okuluna da para ödeneceği için bir fark kalmayacak olandır.
Özel okulda kavga gürültü şamata daha çok olur.
özel okulda öğretmenler daha az maaş alıyor sadece.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar