(bkz: mülkiyet hırsızlıktır)
mülk kelimesi " devlet" demektir yani adalet devletin temelidir. (bkz: konu dışı olmasına rağmen, fırsat bulunca sokuşturmak.)
(bkz: sosyalist fantezileri)
solun çelişkiye düştüğü argümanımsılarından biri olan slogan.

bir örnekle bu özel mülk alerjisini ve iki yüzlülüğü ortaya çıkarmak istiyorum.

ülkemizden örnek vereyim; benim bedenim benim kararım sloganını biliyorsunuzdur. bu slogan ülkemizde özellikle sol tayfa tarafından kürtaj karşıtlığına karşı kullanılır. yine sol feminist oluşumlar tarafından "istediğimle sevişirim" düşüncesini savunmak maksatlı bir slogandır.

oysa bu slogan aslında liberal bir slogandır. liberaller için bireyin bedeni onun mülküdür. bu mülk üzerindeki tasarruflar bireye aittir. birey kendi bedeni üzerindeki herhangi bir tasarrufu gerçekleştirmek için birilerinden icazet almaya, birilerinin onayını almaya gerek duymamalıdır. ülkemizde bu liberal slogan sol tarafından benimsenmiştir ve sıklıkla dile getiriliyor. işte problem burada başlıyor.

beden mülkiyeti söz konusu olduğu zaman sol görüşlü bireyler ile hiç bir sorun yaşamıyorken, mülkiyetin içeriği değişince kıyametler kopuyor. solcular başlıyorlar bir takımsömürü, kapitalist düzen, emek hırsızlığı gibi söylemlere. halbuki aynı şey. para, taşınmazlar,mücevherler tıpkı kişinin bedeni gibi "kişinin mülküdür". bu mülkler üzerindeki tasarruf tamamen bireye kalmıştır. bireyin bedenine fiziksel müdahalede bulunmak nasıl ki suçsa, servetine müdahalede bulunmakta suçtur. bu problemi, çelişkiyi aşmak zorundasınız solcu arkadaşlar.

edit: alttaki yazar arkadaş gibi sağlam cevaplar vermeyin. yerin dibine giriyorum. bu nasıl bir cevaptır üstad. zekam yetmedi algılamaya.
Özel mülkiyet ne zaman başlamıştır neden başlamıştır diye bakarsak, insanlar tarım devrimi ile birlikte ürün yetiştirmeye başladılar. Suya yakın ve verimli arazileri ele geçiren zenginleşti.

Sorun kaynakların azlığı değil. Sorun güçlünün zayıfı köle yapmak istemesi.