bugün

Bu sene yapılmış olan 2 aşamalı sınav sistemi tam bir hüsran yaratmıştır. Birçok insanın hayatıyla oynanmıştır. yapılan hataları şöyle sıralayabiliriz:

1-bu sınav sistemi öğrencilerin kendi alanlarında daha iyi bir seçim yapma şansını öngörmüştür. Ancak sayısalların üstün matematik yeteneğiyle ösym'nin öngördüğü yüzde 3 lük rakam yüzde 40 olmuştur. demek istediğim sayısal öğrencileri üniversitelerdeki tm bölümlerinin yüzde 40 ına yerleşmiştir. tm cilerde eğer yazdılarsa sözel bölümlerine yerleşmişlerdir.

2-tercih kılavuzunun dağıtıldığı ilk gün kılavuzu açıp baktığınızda bir bölümün bir bölümle arasında 100 bin farkın bile olduğu görüldü. yeni bir düzeltme yapıldı ama hala bir çok bölümde saçmalık vardı. hele osmangazide bir bölüm var tm bölümü ikinci öğrenimi birnci öğreniminden daha iyi bir sıralamayla alacağı yazıyor. gazi kamu yönetimi (iö) 158000di.

3-düşününki bir tıp fakültesi olsun sıralaması 19 bin olsun

4-bazı öğrencilerin puanları yanlış hesaplanmış.

5-sınavla ilgili açıklamaları hatırlar gibi olursak herkesin istediği bölümler olacaktı. çünkü bir sayısal öğrenci tm bölümü seçmesi ayrıyetten ed-coğ sınavına da girmesi gerekiyordu. sanırım bunu açık bıraktılar. kardeşim madem herkes alanıyla ilgili bir bölüme gitsin diye yaptıydınız bunu, ed-coğ sınavına girmemiş adamların tm puanlarını niye hesaplıyosun. neden tmcilerin sözel puanını hesaplıyosun vs.

6-açıklandıktan sonra da polemiklerin bitmemesi ayrı bi olay. en son açıklamaları ise "internetten baktığınızda kazandınız yazabilir ama gittiğiniz üniversitede kaydınız olmayabilir" bu ne la böyle dedirtecek şeylerdir bunlar.

peki şimdi soruyorum ünal amca,bunların hepsi yanlışlıkla mı oldu. siz bu yanlışlıkları nasıl başardınız. yoksa arkasında bişey mi var.

-bir arkadaş sınava girmiş 2 boş 5 yanlışı varmış sınav sonucu geldiğinde sadece 3 yanlış yazıyomuş.

tabi bunları bir sebep diye öne süremeyiz ama..bu sene bir rekor var. damgasını da o vurdu. daha önce hiç bu kadar imam hatipli normal bölümlere yerleşebilmiş..

ülkemizde en çok güvenilen kurumlardan biri olan ösym ye artık 0 güven var. hazırlanan arkadaşlarımın hevesi şimdiden kayboldu. ben yerleştiğim için mutlu olmaya başladım artık. çünkü yüksek puanda olup da yerleşemeyen bir çok insan var. kontenjanlarda bol açık var ama çoğuda doğuda..
varlığı hata lan bunun diye söyletir insana. ah bir de içimizi bilesin sen ösym. ne diyelim hakkımızda hayırlısı.
her şeyi son güne bırakmaları. 1 yıl yatan ösym büyük ihtimalle o önümüze çözün diye getirdikleri soruları en fazla son 1 haftada hazırlamışlardır. zira o yanlış soruların başka açıklaması olamaz. o hazırlanan kılavuz için de aynı şey geçerli. doğruyu söylemek gerekirse tercih yaparken kılavuza birkez bile bakmadım boşuna zaman kaybı hazırladıkları o aptal kitapçık. sonuçları söylemiyorum bile bari sonuçları açıklamayı doğru yapsalardı adamlar puanları bile doğru hesaplayamıyorlar ki sonra soru çözerken yok çok kolay bir sınavdı yok çalışan herkes yapmıştır bık bık bık.*
sözelcilerin ağır sikişe maruz kalmaları için gerekli steril ortamı sağlamaları.

sayısalcılar eşit ağırlıkçılara, eşit ağırlıkçılar sözelcilere; sonra hepsi sözelcilere.
(bkz: ösym götümü ye)
beni 2 sene geç yerleştirmiştir olmam gereken yere. en büyük hataları budur.
(bkz: alacağın olsun ösym).
hala varlığını sürdürmeye çalışmasıdır. yamalı merkezdir. bulunduğu sektörde rekabet ortamında değildir. tekeldir. bu sebepten kafasına göre insanların hayatını karartmaya devam etmektedir.
@2 liseli beyler.
(bkz: heyecanlanıp kendini deşifre etmek)
saymakla bitmez.