bugün

master kitapçık yani ösym in elinde olan ana kitapçık ,buna göre algoritma oluşturuldu, öğrencilere verilen kopyalarda
master kitapçıktaki doğru olan şıkların yerleride değiştirildi yani rastgele sıralandı onun için bu şifreleme yöntemi aday
kitapçıkların tümü içi geçersizdir.basına verilende ise master kitapçık da doğru olan seçenekler değiştirilmeden basına
verilen kitapçığa aktarılmıştır.sadece yanlış cevaplar etrafına serpiştirilmiştir(ösym başkanı bunu anlatmaya çalıştı)
bu yüzden tüm soruları küçükten büyüğe sıralarsanız doğru cevap çakışır..bilmeden ,düşünmeden yorum yapmayalım lütfen.

edit1:
örnek vererek açıklayayım da düşenmek istemeyenlerde anlasın bari
şimdi bu master kitapta şıklar hep büyükten küçüğe sıralanmıştır ,tamam mı?
örnek: a)1 b)3 c)5 d)7 e)9 -------->>>> doğru şık da 7 olsun diyelim buraya kadar anlaşılmayan bir şey yok gibi.

basına dağıtılırken doğru cevap olan şık değiştirlmiyor diğerleri değişiyor.kafadan sallıyorum yerlerini
örnek: a)3 b)1 c)9 d)7 e)5 doğru şık halen d de dir..

sözde şifre yöntemi ni uygulayalım.

a)3 b)1 c)9 d)7 e)5 >>>sorudaki şıklar ın yerleri
1---3---5---7---9 >>>şıkların küçükten büyüğe düzenlenmiş hali

doğru cevap çakıştı .

edit 2:
Ben kopya çekilmedi ,sorular çalınmadı vs. demiyorum ki,öyle bir şeyler olmuş olabilir, yanlış anlıyorsunuz
benim anlatmak istediğim bu yöntemle kopya çekilmemiştir .bu yöntem çok saçma bir şeydir, sadece bu basitliği göstermek istedim.
buram buram saçmalık kokmaktadır.

ayrıca, bu açıklamayı dinleyip de anlamayanlar da vardır. var yani. benim o. evet.
bir şifre yapılabiliyorsa kişiye özel kitapçıklarda da farklı şifreler olabileceğini inkar edenlerin açıklaması.
sadece biyik sekli ve takunyasinin islakligina bakilarak OSYM gibi bir kurumun basina getirilmis, iki lafi bir araya getirmekten aciz idiot kilikli bir sakirdin basin aciklamasini dinledik..
ne anladik?
boyle gote boyle tarrak...
--spoiler--
inşallah şu seyredemediğimiz kısmında bir insan evladı kalkıp da " tamam biz salağız bütün dediklerinize iyi niyetle inandık, peki adaylardan birine rastgelen bir kitapçığı basına vermediniz, peki zaten bütün soruları halka açıklanacak olan bir master kopyayı neden değiştirme ihtiyacı duydunuz?" sorusunu sormuştur diye düşündüğüm toplantıdır...
değil mi ama, verirsin master kopyayı basına, onda bir algoritma var mı? soru sayı numarasını bir şeyle çarpıp bölünce bir şık numarası çıkıyor mu? herşeyi istediği gibi incelese? niye basına kitapçık hazırlarken cevapların yerini falan değiştiriyorsunuz? basın birbirinden kopya çeker diye mi korktunuz?
basına bunu hazırlarken basit de olsa bir küçük formül yazıp bunu bilgisayara yaptıran elemanlarınız bunu bazı kitapçıklar içinde daha kompleks şekilde yapmış olabilir mi?
hayır kendisi dedi "tabii ki normal aday kitapçıkları hazırlanırken de kullanılan kompleks bir algoritma var diye, o algoritmanın değişkenleri soru numarası, soru yeri, ve şık dizilimi, değil mi? kağıt ya da font olmadığına göre????
ali abi senin öğrendiğin kadar unutmuşluğu olan insanlar var bu ülkede...
--spoiler--
hmm mesela

a 10 b 8 c 6 d 12 e 14 diyelim ve sıralayalım.
6 8 10 12 14

doğru seçenek d oluyor. bu master kitapçık olsun.

şimdi de her hangi 1700000 kitapçıktaki aynı soruya bakalım.

a 8 b 10 c 6 d 12 e 14
6 8 10 12 14

yine d oldu. yani 160 soruluk kitapçıkta sadece 1 soruda sadece 1 şıkkın yeri değişirse bile kitapçıklar farklı sayılır. kişiye özel kitapçıklarda bunu yapmamak zor olmasa gerek.
optik okuyucular için her kitapçığa farklı cevap anahtarı düşmesidir.
böyle bir durumda sınav sonuçlarının 1 yıl sonra açıklanması gerekir. daha kısa sürmez. yani yalanın daniskası.
(bkz: şakirtleri sözlükte koruma mekanizması)

siktir git amk.
--spoiler--
"bilgisayar üzerinde belirli algoritmalara göre gerçekleşen atamalarda, bazı okullarda sadece kız öğrencilerin bulunması olayının gerçekleşebildiğini görüyoruz, peki bu tür şifreli kitapçıkların da belirli kişilerde toplanmasının önündeki engel nedir"
--spoiler--
ösym nin yaptığı açıklama ile sözlükdeki userların şifreleri meydana çıkmıştır
gökten taş yağsa cemaat yaptı ergenekon probagandasına amentü gibi inanan tatlısu userlarının düştüğü dramatik haldir.
örnek vererek açıklayayım da düşenmek istemeyenlerde anlasın bari
şimdi bu master kitapta şıklar hep büyükten küçüğe sıralanmıştır ,tamam mı?
örnek: a)1 b)3 c)5 d)7 e)9 -------->>>> doğru şık da 7 olsun diyelim buraya kadar anlaşılmayan bir şey yok gibi.

basına dağıtılırken doğru cevap olan şık değiştirlmiyor diğerleri değişiyor.kafadan sallıyorum yerlerini
örnek: a)3 b)1 c)9 d)7 e)5 doğru şık halen d de dir..

sözde şifre yöntemi ni uygulayalım.

3 1 9 7 5
1 3 5 7 9

doğru cevap çakıştı .
ösym açıklamasını anlamayanlara gerizekalı denebilir. lakin bu arkadaşın anlattığını da anlamayan gerizekalıdan da öte başka bir şeydir.

ösym diğer bütün kitapcıkları da açıkladı. hadi oradan bulun bakalım bana 10 dan fazla çakışan şık.

sınavı kötü geçen ergenler anlamaz ancak bunu. bir de çocuklarının sınavları kötü geçen anne-babalara bir umut olduydu da, o da artık yok...
http://hotfile.com/dl/374...ssoruvecevaplari.zip.html

bu linkten geçen yılki master kitapçığa bakabilirsiniz. bütün şıklar küçükten büyüğe doğru sıralanmıştır. ösym'nin yaptığı tek olay, bu sene doğru şıkkı sabit tutarak yanlış şıkların yerini değiştirmek suretiyle basına dağıtmasıdır.
yahu anlamıyorum ki. adam ne güzel açıklamış. hem de en aptal insana göre açıklamış. seviyesini bir chp'linin seviyesine indirmiş adam, yine de anlamayıp yok fem dersanesine gitmek lazım hehehehe, keşke cemaatçi olsaydık hohoho diyen mal yazarlar var. hem de çokça.

dostum unutum bu ygs skandalını. yok böyle bir şey. bi deli kuyuya taş atmış, 10 akıllı toplanmış ve çıkarmış. ama siz gerizekalılar halen taş arıyonuz kuyuda. atasözünün de içine sıçtık ama olsun.
belki her şekilde inanabilirdim. ama bu nokta her şeyi bitirdi.

muhabir : şimdi 1700000 çeşit kitapçık var değil mi?
başkan : evet
muhabir : peki o zaman 1700000 tane cevap anahtarı mı var?
başkan : yaklaşık olarak..

o nasıl iş lan?
(bkz: napak inanak mı kanka)
1 milyon 700 bin farklı kitapçık olma gibi bir ihtimal olamadığına göre o şıkların olduğu kitapçıklar elbette birilerine verildi. bu yüzden hiç de inandırıcı bir açıklama değil.
"sözel soruların algoritması ne peki?" sorusuna ösym başkanının cevap verememesi ile açıklamanın temelini dayandırdığı mantık baştan çökmüştür. kendimizi paralayarak, açıklamayı anlamaya, anlatmaya çalışmak boşadır.
anlamak istemeyenlere istediğin kadar anlat onlar yine bildiklerini okuyacaklar.

millete koyun diyen koyunlar.
master kitapçıkta bir şifreleme varsa , kopya verecekleri kişilerde şifreleme olmacağı ne malum . ayrıca 5 tane şık var kaç farklı şekilde koyabilirler ? illa şıkları master kitapçıktaki gibi olanlar vardır , onlarda kopya çektiyse gelip bizim kitapçıklarımız master kitapçıkla aynı diyecek halleri yok ya .
özellikle kimse anlamasın diye yapılan bir basın açıklamasıydı diye düşünüyorum.
bazı gazete ve haber organlarında şıkların yerlerinin değiştirilmesine rağmen sistemin geçerli olduğu yazmakta. ulan nereden belli sözel okuduğunuz eşekler.
örnek;
şık dizilişi 5 4 7 2 6 olsun. sisteme göre cevap 4. değiştirelim doğru şık sabit olmak kaydıyla; 2 4 7 5 6 sisteme göre cevap 2.
bu anlattığım değilde yeni bir şey çıktı, o yöntemle çözülüyor diyolar bi araştırmak lazım onu da...
arkadaşlar yapmayın etmeyin adamlar bilerek yapmış. hatta ve hatta türkçe de bile şifreleme varmış, harfleri yada kelimeleri sayıyormuşun çıkıyormuş yada öle birşey işte gerisini açıklamadı gerisi onlarda kalacakmış. 1 milyon 700 bin farklı kitapçık hazırlamışlar ama o kadar çok cevap anahtarı hazırlayamamışlar.

geçeceksin bunları anam babam , yıllardır öss de *8 farklı kitapçık olur bunlarda da sadece soruların yerleri farklı olur. şıkların yerini değiştiğini ve her adaya farklı kitapçık hazırlandığını nedense daha önce hiç duymamıştık.

ve bütün bu olanları görüpte hala onları savunan zihniyetler sizlere acıyorum. dünyaya bu kadar at gözlüğüyle bakmayın.
(#11325721) nihayet bunu düşünen biri oldu. kitapçıklar farklı. onda da soruların yerleri değişiyor. şıkların değil. öyle biliyorduk yıllarca. bu ne şimdi?
sonuçlar açıklandıktan sonra ilk 100'ün hatta ilk 1000'in soru kitapçıkları tüm kamuoyuyla paylaşılmadıkça giderilmeyecek durumdur. ösym isterse amuda kalkıp açıklama yapsın bir kere insanın içine bir kurt düşürdüler.