bugün

öss 2007 birincisi..

ankara özel samanyolu fen lisesi öğrencisi, say ea söz birincisisi olmuş. kanalları gezerken samanyolu tv de denk geldim. konuşuyordu, daha doğrusu konuşturulmaya çalışılıyordu. ağzından cımbızla laf alınıyor değil alınmaya çalışılıyordu. bu kadar tutuk tutuk mu konuşur insan, yooo, kekemelik yada başka bir şey değil, konuşamamak bu, 2-3yıl belki de daha uzun süre dünyadan kopuk yaşamış bir insanın konuşmaya çabalaması bu... üzüldüm. sahiden üzüldüm. yatılı okumuş, okuldan sonra gece yatana kadar etüt yapmışlar hep. akşam yemeğine kadar bir etüt, yemekten sonra yatana kadar 2 etüt. ayda bir falan ailesini görmüş. hayatında dersten başka bir şey olmamış anladığım kadarıyla. şimdi bu kişi yüksek zekası sayesinde mi birinci oldu, hayır. değer miydi bu birinciliğe, hayır. hacettepe tıp okumak istiyormuş, nice insanlar var hem hayatı yaşayıp hem de hacettepe tıpa girmeyi başaran ancak öss birincisi olmayan, hayatı kaybetmeyen, kaçırmayan... aaa bu arada, arkadaş hacettepe tıp istiyorum dediğinde, okul müdürü olduğunu sandığım kişi lafa karıştı. "elbette öğrencimizin isteği önemli amaaa okul öğretmenleri, dersane öğretmenleri, ailesi ve biz bir araya gelip, öğrencimizle beraber en iyi seçime karar vereceğiz" dedi. ah be yavrum vah be yavrum, sen otur senelerini heba et, kafanı kitaptan kaldırma sonra okuyacağın yere bile bir kurul karar versin. ne acı. kaydını yaptır, sonra okulda kaydını dondur, üniversiteye falan gitme bir süre, hakkın ne kadarsa o kadar süre gitme okula, gez toz biraz, en azından iletişim kurmaya çabala insanlarla, şu tutukluğu at üstünden, hayatı kaybettiğin yerden itibaren yaşa, yakalamaya çalış hayatı, açığı kapatmaya çalış, artık kaç senede kapanacaksa o açık harca o kadar seneyi, yoksa okuyup ne yapacaksın.

edit: 3 tane daha birincinin konuşmasını izleme fırsatım oldu. gayet girişken, konuşkan, sosyal tipler. neyseki hepsi yukarıda anlatılan gibi değilmiş.
güncel Önemli Başlıklar