bugün

*
"ol-" fiili ile çekimlenmiş ve "mi" soru edatıyla sorulmuş sorulara cevap veren cümle.
sibel can'ın güzel bir şarkısı.

Gönlümü kaptırdım sana,
Ne olur anlasana

Gönlümü kaptırdım sana,
Ne olur anlasana,
Ben senin uğruna,
Ölürüm Ölürüm Ölürüm
Ölürüm Ölürüm Ölürüm
Ölürüm

Batan güneş doğmasa da,
Yağmurlar yağmasa da,

Batan güneş doğmasa da,
Yağmurlar yağmasa da,
Ben senin uğruna,
Ölürüm Ölürüm Ölürüm
Ölürüm Ölürüm Ölürüm
Ölürüm

Sensiz geçen günlerimi,
Ben günden saymıyorum

Sensiz geçen günlerimi,
Ben günden saymıyorum
Vallahi billahi seni çok seviyorum
Ölürüm Ölürüm Ölürüm
Ölürüm Ölürüm Ölürüm
Ölürüm

Varsın her an canımda,
Hem canda hem kanımda,

Varsın her an canımda,
Hem canda hem kanımda,
Ben senin uğruna,
Ölürüm Ölürüm Ölürüm
Ölürüm Ölürüm Ölürüm
Ölürüm

Varsın her an canımda,
Hem canda hem kanımda,

Varsın her an canımda,
Hem canda hem kanımda,
Ben senin uğruna,
Ölürüm Ölürüm Ölürüm
Ölürüm Ölürüm Ölürüm
Ölürüm..

Sensiz geçen günlerimi,
Ben günden saymıyorum

Sensiz geçen günlerimi,
Ben günden saymıyorum
Vallahi billahi seni çok seviyorum

Ölürüm Ölürüm Ölürüm
Ölürüm Ölürüm Ölürüm
Ölürüm.
Senin için ölürüm dedi.
"Benim için zaten öldün" dedim.
Cesedini alıp çıktı!
derman iskender över
*
dinlendiği zaman tuhaf hissettiren sibel can şarkısıdır. sevilir tavsiye edilir.
hem de sen beni öldürmeden.
Aslında "ölürüm" kelimesine yazmadan önce bir çok şey için "... ölürüm" şeklinde başlıklara tanım yazarız ancak genellemek ve sorunun en temeline işaret etmek için en uygun yer burası, bu kelime olsa gerek.

"... ölürüm"; düşünüyorum da ne kadar büyük bir tehlike kültürümüzün damarlarına kadar işlemiş. Nedir bu tehlike? Sevdiklerimiz için, kutsal saydıklarımız için, değer verdiklerimiz için, ölmek... Öldürmeyi göze almak ama dillere yapışan kavram ölmek.

Takımlarımız için ölmek, dinimiz için ölmek, ülkemiz için ölmek, sevdiğimiz kadın için ölmek, "ölürüm sana" diye şarkılar, "ölürüm" diye şarkılar, "ölürüm türkiyem", "ben bu gece ölmezsem ölmem ölmem hiç bir vakit" dizeleri vs vs..

Bu kelime bizi zehirliyor. Nereden tutarsan tut elde kalıyor. Ölmeyi, ölebilecek noktayı göze alan bir birey, daima öldürmeyi de göze almıştır. Hiç bir koşulda aksini iddia edemeyiz, bir yerde x y z için ölürüm deniyorsa x y z için öldürürüm de vardır. işte birinci sıkıntı bu.

ikinci ve daha garip olan ise geliyor... Neden senin için yaşarım diyemiyoruz? Bir şey için, "yaşarım senin için be" demek... Düşünüyorum ve şöyle bir sonuca varıyorum, yaşamak ölmekten daha zor! Savaşta ölmek mi zordur? Hayatta kalmak mı? Bir kadın uğruna ölmek mi daha kolaydır? Uğruna yaşamak mı? Takımlarımız için kavgaya girip can alıp, can vermek mi daha kolaydır? Yoksa tüm hayatı onu her maçında destekleyeceğine dair söz verip onun için yaşamak mı? Her konuda, sonsuza kadar ona bağlı ve sadık bir şekilde yaşamak daha zordur.

Ve bir yerde, bir kavram için "yaşamak" sözü verilmişse, o insan asla öldürmeyi de göze almayacaktır. Öldürmeyi göze alırsa bilir ki öldürmek isteyen canını ortaya koymadan bu işi yapamaz.

Bir kelimeden daha fazlası "ölürüm".

"Baş koymuşum Türkiyemin Yoluna ırmağının akışına ölürüm türkiyem, ölürüm türkiyem, ölürüm oy oy oy" derken mesela, "senin için yaşarım Türkiyem" desek nasıl da tüm algı, tüm bakış açısı değişiyor bir düşünsenize. Irmağının akışı için yaşarım, yaşarım türkiyem... "Yaşarım" derken dahi, şu an sen bunu okurken dahi, nasıl da için ferahlıyor.

Kolayı seçip, öldürmeyelim, ölmeyelim; zoru seçelim: Yaşayalım, yaşatalım.