bugün

15 sene boyunca bize yarenlik eden bir muhabbet kuşumuz vardı. aileden biri olmuştu, omuzumda film izlerdik, elma yerdik, çeşitli oyunlar değişik şakalar.
birgün öldü, yıkıldım.
beynimden vurulmuşa döndüm.
mekana gidip bi 70lik rakı söyledim, kimseyle konuşmadan, sessiz sedasız, tek başıma bayılana kadar içtim.
çok özledim seni oğlum Matthew.
cennette buluşacağız.
Çok iyi anladığım insan. Kuşlarımı kaybettiğim zaman ben de öyle olmuştum. insanın evcil hayvanı meleği oluyor. Her zaman takip ediyor. Çok farklı bir duygu.
bizim arkadaşın kedisi ölünce cenaze merasimi tertip etmiştik. çiçek falan götürdük, başsağlığı diledik falan. enteresan bir tecrübeydi.
Ben kendi kardeşim vefat ettiğinde bile ağlayamadım, güçlü durmam gerekiyordu çünkü. Anneme destek olmam gerekiyordu.

Bilmiyorum o günden sonra ölen herhangi bir şey için ağladığım söylenemez.

Kısaca ben değilim bu insan.
insan sevdiği bir şeyi kaybettiğinde, yüklenen acı geçen sokakta yavru serçe gördüm uçamıyordu aldım 2 gün besledim, hayvan sabah taş kesmişti, üzüldüm öldüğüne evin arkasındaki bahçeye gömdüm kuşu işte.. Tek gerçek ölüm dedim.
en asil duyguların insanıdır.
Dostunu, kardeşini kaybetmiş kişidir. Vicdanı vardır.
çok zor bir durum. insan yeni bir hayvan almaya korkuyor artık. yine başına bir şey gelirse diye.
Benim bu. 12 şubatta 8 aylık dişi kedim öldü acısı bir türlü geçmiyor. Bana çok düşkündü. Ben de ona. Aylar geçti ama ben hala ağlıyorum onun için. Bir süre sonra kendi canından kanından farksız oluyor evlat oluyor. Ondan önce benim kedilerle hiçbir münasebetim yoktu hatta doğruyu söylemek gerekirse sevmezdim kediler ama şimdi elimde olsa imkanım olsa bütün kedilerin mutlu olması için kendimi adayacak duruma geldim.

Çok özlüyorum onu acısı hiç geçmiyor. Fotoğraflarını daha telefonumdan 1 hafta önce silebildim çünkü her gördüğümde daha çok içim yanıyordu zaten hiç geçmiyor acısı.
anormalmiş gibi başlık açmışlar bir de... o kedi/köpek ailenizin bir üyesi oluyor. allah korusun vefat ederse ağlamaktan, üzülmekten daha normal bir şey olabilir mi? depresyona girerim ben sanırım. allah sağlıklı uzun ömür versin bebeğime...
merhametli olan, vicdanlı olan kısaca kalbi olan insandır.
kalpsizler ise ancak bu şekilde başlık açar.
duyguları olan normal insandır...
yaşanması en doğal duygudur, can dostunu kaybetmişsindir çünkü.
birçok şeyden daha çok acıtır insanın canını, afallar, öylece kalırsın, çaresizce. özlersin, çok özlersin.
Duygusal bağ varsa olandır.Alışmışsın mesela yıllarca huyunu biliyorsun bir gün bakmışsın ölmüş yoklar insan.
O hayvana "alt tarafı bir hayvan" diyen kişi zaten alıpta 15-20 yıl bir hayvan beslemez.
Beslediğini göre seviyordur. Sevdiğin, alıştığın bir hayvanda olsa koyar insana ölümü.
Kedim 13 yaşında ve daha bebekti bana geldiğinde. Tabi ki ağlayacam.
OlAbilir.ağlayabilir insan. Duygudaşlık kurduğun ve uzun bir süre birlikte yaşadığın bir cAnlının ölümü insanı fazlası ile üzebilir. Bazı hayvanlar duygudaşlık nedir bilmeyebilir, kedi köpekten bahsetmiyorum.
ezik insandır nedir yani öldüyse yenisi alınır.
açık konuşmak gerekirse ölen hiçbir insana üzülemiyorum. en yakınlarımdan bile olsa halam, dedelerim hiç ağlamadım.

ama kedim vardı oynarken koşuştururken bir yere çarptı tek gözünün üstü seffaf kısmı cizilmiş gibi geldi. oturdum ağladım veterinere götürecektim sakinleşince baktım birşeyi yok.

muhabbet kuşum ölüncede bahçeye çukur içine kazıp biriket koyup gömmüştüm resmen mezar yapmıştım.

bizi karşılıksız seviyorlar zarar verselerde bilinçsiz olduklarından. insanlar öylemi nankörlük menfaat çıkar ilişkileri.
Normaldir. Can yoldaşını yitirmiş insandır.
Bu durumun tuhaf geldigi insanlar acil toplum icinden toplanmali. Acima duygulari yoktur.
kedim kaybolduğu zaman bile ağlamıştım. şerefsiz sevişip geri geldi...
Çok canlı besledim, arkadaş oldum. Tavuk, ördek, kedi, köpek, buzağı bile besledim. Tavuk ve ördeğim öldü. Çok üzülmüştüm, 3 gün yemek yiyemedim, depresyona girdim. Tavukla ve ördekle arkadaş olmuştum, insanlardan kaçmıyordu, sokakta geziyorduk. Kedim hayatta bi şey olursa mahvolurum.
kuşu öldüğü için üzülen bir çocuğa baş sağlığı için giden bir peygamberin vicdanına sahiptir. ekonomik bir gayeyle değil, sevgiden hayvan beslemeyenin anlayamayacağı bir duygu.
Ağlarım ağladım da.