bugün

nasıl bir mantığa sahiptir bilinmez. hayır yapan belli sonuç ortada. ha derseniz ki kadın zorlandı o işe, gönülsüz doğum oldu o ayrı. ama insan yani. bu kadar da olmaz!
şu dünyada görülen iğrenç şeylerden biridir kimse kusura bakmasın. valla ben denk gelince küfür ediyorum haberiniz olsun.

direkt allahın belası koysaydın çocuğun ismini.
yeter, satılmış, imdat gibi isim koyan ebeveyngillerdendir. özellikle satılmış ne arkadaş çocukluğumdan beri düşünüyorum aradan geçti 35 sene hala neden böyle bir isim koyar anne baba çözemedim..
Zina koyanlar bile var. Neden koydun değince kuran da yazıyor diyor. Kuran'da şeytan da yazıyor onu da koy o zaman. Allah deli canlarını alsın.
Çocuğun kaderi adından belli. Ana baba mısınız bebeğin düşmanı mısınız?
Alın bu bebeği alın alın denilesi aile.
Çilek satan pazarcının şöyle bir anonsuna denk geldim geçen;
- çekmedi kimse böyle bir çileyi.
Belalım koy tam olsun.
ikiz olup, bacısının adının 'kader' olanını biliyorum. anlaşılacağı üzere, ardında ciddî bir dram var. ha evet, babaları daha farklı adlar düşünebilirdi. satılmış vs. gibi adlara takılanlar muhtemelen türkmen değildir. geçiniz...
bende derdim var'a katılıyorum.
ön ataların siberya'dan çıkmadan evvel bile kullandığı isimlerden biri..

lena-yenisey doğasının nasıl olduğunu biliyoruz bu isim oraya da uygundur.
anadolu'da da epey fazla ,indeks'e baktım 21 bin . nişanyan sözlük 40 bin diyor,epey eski indeks .(indeksi doğru kullandım herhalde)

tamamen siberya doğasına bağlı efsanenin yarattığı isim.

artık bu ismi koyan yok ,allah göstermesin daha önce çocuğu ateşli hastalıktan ölenler koyuyordur, türkü kökenli ve köyden hala kopmamış aileler.

türkü kültür budur,ama ilgilenen nerede ,kurtla,
köpekle uğraşmayı bırakıp gerçek türkü kültüre yönelse idi şimdi bu halede olmazdık.

anadolu nasıl asimle edilmiş görün.

öyle 82 atina,turan,kızılelma -yeşilarmut ile ırk yücelmez,saf kültür ile yücelir.

ırkçılık hastalıktır.
Aleyna gibi iğrenç Arapça kelimeleri koyan anne baba gibidir.
Satılmış ismi lohusa dönemi boyunca yeni doğmuş çocukları kaçırmak için gelen kötü ruhu (galiba al karısı) kandırmak için koyulan bir isimdir. Çocuğun başka birisine satıldığı izlenimi veren bu isim nedeniyle çocuk artık lohusa olmayan başka bir kadına verildiği için artık kaçırılma riski ortadan kalkıyor. Kız çocuklarına da satı ismi veriliyor bu sebeple. Türklerin pagan inançlarından biridir.
Bence herkesin mahkemeye gitmeden ismini değiştirme hakkı olmalı.omur boyu kullandığımiz ismi bile seçemiyoruz.
(bkz: okşan).
o çocukla hayatı boyunca nedir bu çilem diye dalga geçilecektir. hayır yani, bir çocuğa bu kadar istenmediğini de belli etmezsin. milyonlarca isim varken çocuğuna çilem ismini koymak da tam bir vizyonsuzluk örneği net.