bugün

hepsinde gizli bir anlam olan yaratıcı resimlerdir. anlatamadıkları duygularını çizerler.
biz küçükken yaz kış bacası tüten ev çizerdik gerisi bilmem ben. ha birde 62den davşan yapardık.
görsel

Yegenimin benim icin çizerek duygulandiran, içinde benim de olduğum resimlerdir.
görsel

9 yaşında otizmli öğrencimin içinden geldiği gibi oluşturduğu resimler.
görsel
Yeğenim çizdi.
Hep ilgimi çekmiştir. Çizdiği resimleri bir güzel anlatırlar birde. hayal güçleri kıskanılmalıktır.
içinde her zaman benim de olduğum, duygulandıran resimlerdir.

görsel
yaratıcılıkta nirvana eserlerdir.
görsel
görsel
görsel
Tuhaf ve korkutucu resimlerdir.

görsel
(bkz: imam hatipler ve cartoon network kapatılsın)
lambası dışardan gözükten ev.
hepsinin bacasından duman çıkan resimlerdir. ilginç olan da şudur ; adana'da çatılı ev olmamasına rağmen adanalı çocuklar da çatılı ev çizerler.
Çocuklarımıza eğlenceli gelen onların gelişimlerine olumlu katkılarda bulunan resim etkinlikleri çocuğunuzun bilinçaltının somutlaştırılmış hali olabilir.

Detaylı olarak bir uzman tarafından değerlendirilen, vakit geçirilen bir çocuğunuzun çizdiği resimler bize normal bir çizim gibi gelse de birtakım anlamları olabilmektedir.

Özellikle insan figürleri çizimleri çocuğumuz hakkında bize detaylı bilgi verebilir.

Vücut kısımları silik veya kopuk çizilen
bir kolun veya bacağın diğerine göre uzun veya kısa çizilmesi
Kağıda sığmayacak şekilde çizilen resimler
Boynun çizilmemesi
insan figürünün eğik çizilmesi
Küçük kafa çizilmesi
Ellerin çizilmemesi
Yüzün veya insan vücudunun herhangi bir yerinin karalanması
Bitişik çizilen bacaklar
Burnun çizilmemesi
Şaşı çizilen gözler
Sivri,keskin dişler
Uzun kollar, büyük eller

Çocuk, kendi içsel durumunu güvensizliğini,kendine dair şüphesini, kaygısını, çekingen yapısını, öfkeli olduğu durumları bizlere yansıtır.
Özellikle kısa kolların çizimi bize çocuğun çevresindeki insanlara ulaşmakta zorluk çektiğini gösterir.

Uzman tarafından değerlendirilen bütün bu çizimler çocuğumuzun bize bir şey anlatmaya çalıştığını gösterir. Tabi ki çocuğumuzun çizdiği her figürde bir şey aranmamalı,yanlış çizilen bir çizgi, fazla karalama,kalemin fazla bastırılması bütün bunlar yanıltıcı olabilir bu yüzden çocuğumuzun uzun süreli bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekir.