bugün

çocuğun etrafındaki bilimum kişilerin,akıllarınca çocuğa "çok şeker,çok güzel,çok tatlı" derlerse çocuğa nazar geleceğini düşündükleri için çocukları "çirkin şey,seni gibi boklu,seni pis şey seni" diyerek sevmeleridir.
fazlasında çocuklarda kompleks yaratacak bir durumdur. tatlı söz duymayı herkes ister.
Çocukları şımartmamak için de olabilir.
(bkz: çirkin)
yararlıdır. çirkin diyerek büyümüş bir kız çocuğu büyüyüp serpilip bir kuğuya döndüğünde bilinçaltında çirkin olduğu şekilde yaşayacak.bizim gibi güzel sever ama tip bakımından bahtsız bedevi kıvamındakilere gün doğacaktır.
"aman da ne cirkin seymis" diye sevilen bir cocugun psikolojisi bozulacaktir bi yerde. anne-baba dunya guzeli diyor, yabancinin teki gelip cirkinsin sen seklinde ithamlarda bulunuyor. sahsen bana nazar degmesin diye oyle diyorlar demislerdi, inanmamistim. uzulmustum.*
(bkz: ama çirkin oluyor be)
nazar etmemek maksatlı yapılan batıl inanç kökenli saçma eylemlerden biri.
Birde o nazar ters tepip gerçek olursa sonu kötü olur.
Cok aptalca bir sevme seklidir, kucuk cocuk nazar mazar anlamaz kendini cirkin sanir.
çocuğun özgüvenini o yaşta baltaladınız tibrikler
"benim guzel kizim/yakisikli oglum" diye sevmekle ayni olcude psikolojik etkiye sahip olan eylemdir.

cocuklar bu yaslarda kendilerine ithaf edildigi bicimde algiliyorlar kendilerini. sifatlara dikkat!
Ben kopegimi bile guzel kizim diye seviyorken, insanlar kendi cocuklarini nasil cirkin diye severler anlam vermek guc.
Yılışık kızların sevme stili.
sanırım nazara engel olmak için kullanılan bir söylem.
insan kendi çocuğunu değil, kızlar başka çocukları "aaaaay çirkiiin şeeey, aaayy paarçalarıımm bennn bunuuuuu" diyerek severler. komiktir ve bir o kadar kötü. çünkü parçalarım derken bile çocuğun ağzını yüzünü darmadağın ederler.