bugün

ezan sesi.
dağları sanırdım. böyle göbekli biri boylu boyunca uzanıyormuş gibi gelirdi bana.
(bkz: mars)
ataturk. Allah olmadigini bilirdim aslinda ama allah deyince aklimda ataturkun goruntusu canlanirdi.
sesi duyulan ama kendisi bir türlü görülemeyen guguk kuşudur. sadece gün batımlarında öterdi.
(bkz: Frederic Chopin)
allah denince gözümde hep ay gibi bir şeyler canlanırdı yuvarlak beyaz büyük.
Bulutlar. Allahın ne kadar konforlu oldugunu sürekli haraket edip dünyayı izlediğini düşünürdüm.
kahverengi .
pokemondaki onix.
frenkeştayn.
gökyüzünün ardı.
Anneler...
Ay.
Beni takip eden bir şey allahtan başka ne olabilirdi ki çocuk gözüyle?
ben ekmeği allah sanmıştım.sanırım 4 ya da 5 yaşındaydım.herkes ekmeği düşürünce alır 3 kere alnına koyardı falan ondan heralde.
(bkz: atatürk)

iyi ki o kafayla devam etmemişim sözlük. sen gel hem allah'ı var sayıp şekle şemale sokmaya çalış, hem de atatürk san. olacak iş değil.
cami minaresi. net.
semazenler. uzerine dusununce o goruntu belirirdi. bi de gokyuzunde yasadigi falan. beyin kacmissa tabi.
genelde minareler allah zannedilir. gerçi allah demek yanlış olur tanrı zannedilir. ya da üstün bi varlık. isim koymak yersiz olur çünkü çocuklukta üstün görülen üstün meziyetleri olduğuna inandığımız herhangi bir şey işte.

çocukken minareleri allah zannederdim. anlamadığım şeyler yankılanırdı sokağımız o sesle dolardı ve minare de çevredeki evlerden büyüktü. onu gözümde yüceltmem normal bir şeydi. şükürler olsun dinim islam o çocuksu halime de gülüyorum ve iyi ki o minarelerden her yerde var diyorum.

not: birden duygu katınca bir kısmı unuttum. annemle tartıştığımı da hatırlıyorum allah bir değil diye. bazen başka mahallelerdeki yakınlarımıza gittiğimizde diğer minareleri görüp böyle derdim.
ak saçlı, ak sakallı böyle gandalf tarzı bir amca sanırdım. ama normal, insan aklı daha çocukken soyut şeyleri pek anlamlandırmadığı için hem somutlamaya gidiyor bu tip şeyleri, gandalf gibi!
Cocuk haliyle yaptigim hareket. Kucuk oyuncaklarimi yönetir konusturur oynatirdim kendimi Allah yerine koymustum. Bi tovbe namazi kilip geleyim gece gece carpilmayalim :D.
o zamanlar dok ayçiçek yağı vardı ve yağ tenekesinin dışında bir aşçı resmi. işte o resmi olan aşçıyı.

edit: işte o resim. http://www.ataygeldi.com...._resimleri/b/resim203.jpg
Garip ama kafamda hep koskocaman bir aslan canlanırdı. Ne alakaysa? Belki baş harflerinden olabilir.
(bkz: minare)

edit: eksileyen yobaz herifler size laflar hazırladım. sizin ben at gözlüğünüzü s.keyim. işiniz gücünüz yok allah'lı başlıklara girip milleti eksileyince sevap point mi kazandığınızı sanıyorsunuz?
dolabın üzerinde bir dil vardı, tövbe estağfurullah allah'ı ona benzetirdim. haşa ve kella. ama öyle bi bilinçaltı kodlama yapmışım neden bilinmez.