bugün

kalbin en saf halidir.
ham, yontulmamış halidir.
çabuk kir toplayan halidir.

bohçasından çıkarıp yad edemeyecek kadar uzaklaştıgımız kalptir belki bir de..
insan yavrularına ait olan hayati organ.
sahip olmak istenilen...

--spoiler--
Seni unutmak için herşeyi yapmak istiyorum
mümkün olsa yüreğimi değiştirmek isterdim
Bir çocuğunkiyle
--spoiler--
asla unutmaz...
(bkz: cuore)
içine her şeyin çok rahat sığdırıldığı, dünyaları koysanız dolduramayacağınız uçsuz bucaksız umman, çok çabuk kırılabileceğini gözardı etmemek gerekir.
Edmondo de Amicis'in romanıdır ve ilk okuduğum kitap olma hasebiyle gönlümde yeri büyüktür.
en temiz kalp olmasına rağmen hastalıkların sıkça ziyaret ettiği kalptir.
çocukken yapılması gereken operasyonlar ve ameliyatlarla düzelme ihtimali olan kalp hastalıkları http://www.ckv.org.tr/ vakıflar tarafından desteklenen projeler bu hastalıkların bir az bile olsa etki eder.
(bkz: sözlük yazarlarının başarıları/#17284313)
Edmondo de amicis'in yani çocukluk aklımla edmondo amcanın okuduğum ilk kitabıydı.

Bu kitabı okurken sıkılan çocuk olmuş muydu hiç acaba.
Ben de hala 1980lerden bi basımı duruyor annem almış çocuklarım okur diye, ben de minik kütüphanemin en tepesine koydum gazeteye de sardım ki yıpranmasın... çocuklarım da okuyacak ve çok sevecekler. Her kitap iz bırakmaz bu bırakan kitaplardandı..
öpülür o kalp.

henüz ne masumdur.
zamanında ilkokul öğretmenimizin bizlere okuduğu kitap, yazarı; Edmondo De Amicis

ÖZETi

italya da bir mahalle okulunda 3.sınıfa yeni başlayan Enrico yeni öğretmeniyle tanışınca ilk başta hoşlanmaz. Eski öğretmeninin o güler yüzünü hatırladıkça üzülür fakat daha sonra yeni öğretmeninden hoşlanmaya başlar. Birgün Robetti adında bir çocuk okula giderken bir çocuğun atlı tramvay yolunda düştüğünü görür. Çocuğu kurtarırken kendi ayağı atlı tramvayın altında kalır. Bunu gören Enrico üzülür. Başka bir gün Enriconun sınıfına Calabriali bir öğrenci gelir. Öğretmen sınıfla kaynaşmasını sağlar.Uzaktan gelen bu öğrenciye iyi davranılmasını ister. Yine günün birinde annesi ve kız kardeşi ile yoksul bir kadına çamaşır götüren Enrico kapıyı açan kadını görür ve içeride sınıf arkadaşını görür. Babası olmayan crossi bütün zorluklara rağmen karanlık odada dersini yapmaya çalışır. Bu duruma üzülen Enriconun annesi para yardımında bulunur. Kitabın sonlarına doğru Enrico annesine saygısızlık yapar.Bu olaya üzülen anne ve babası Enricoya nasihatlarda bulunur
Ne menem bir şeyse bütün hayatin mimari o küçücük şeydir. Sonraki tum hayatinizda onun dışına cikamazsiniz pek.
Kalplerinde sevigiyi yeşertip büyütebilenler hep çocuk kalırlar.
bu kışın sonlarına doğru, istanbul sokaklarında, gecenin ayazında tanıştığım; ne demek olduğunu gerçek anlamıyla ilk o zaman öğrendiğim kalptir.

6-7 yaşlarında küçük bir kız çocuğu gördüm, ne yazık ki yere oturup avuçlarını kaldırmış bir vaziyette idi. bu kız, içinde bulunduğu perişanlığa rağmen etrafa gülücükler saçıyordu. nasıl oluyordu da bir insan; hiç hak etmediği bu kötü durumda iken, karnı aç, üstü başı pis ve üstelik de basbayağı çok üşüyor iken hala daha gülümseyebiliyordu? cevabı basitti: çocuk kalbi. her şeyi bağışlayabilen, etrafa sevgi saçan, küçük, küçücük şeylerden bile mutlu olabilen o ruh.

aynı çocuk yerde otururken neredeyse kendi boyuna gelen bir sokak kedisini kucaklamış ve bana sanki dünyaya dair çok önemli bir sırrı göstermişti. o an bu sokak çocuğu kendisi gibi sokaklarda yaşayan sokak kedisini çağırıp severken, şüphesiz başka hiçbir şeyi düşünmüyor, umursamıyordu. adeta tüm bu felaketlere inat, her şeyi unutmuş gibiydi. yanından geçip kendisine bakan insanlar ya da kedinin kirli olup olmaması onu hiç ilgilendirmiyordu. ve mutluydu. sadece bir kediye sevgisini gösterirken bile mutlu olabiliyordu. bu insanlığı aşan bir şeydi. bu gerçek sevgi, saf sevgi, çocuk kalbi ve bu, bu her şeydi.
Kurban olurum ben o kalbe. 10 canim olsa 10 kere kurban olurum.
italyan yazar edmondo de amicis'in yazmış olduğu şahane çocuk kitabıdır.

Mutlaka çocuklarına okutmalı insan.
Çocukken en sevdiğim kitaptı.

Ayrıca iş bankası kültür yayınları tarafından basılmıştır.
güzel bir çocuk kitabı.
"...Bu duyguları yapayalnız taşımak çocuk kalbime ağır geldi..."

(Yaşamak - Cahit Zarifoğlu)
Şu hayatta nadir güzelliklerden olup bir o kadar da çabuk zarar gören hassas şeylerden biri. Tabi çocuk kalbinin bu durumu, çocuk kalpli insanların da handikabı.

Onlar bir kere kırıldı mı, ömrü hayat boyunca telafisi olmuyor ne yazık ki.

Ama ne yazık ki kıran da kırılmış önceden. Paradoks gibi, aynı döngü.
konusu 19. yüzyılın ulusal birliğini sağlamaya çalışan italya'sında geçen etkileyici bir çocuk romanı.
vatan ve millet sevgisi, çocukluk anıları, insani değerler hakkında önemli bölümlere sahip edmondo de amicis başyapıtı.
italyanın vilayetlerini ve ilçelerini öğrendiğim kitap.
Okumayı yeni öğrendiğimde okuduğum kitap. 5 yaşında falandım. Şu an konusunu hiç hatırlamıyorum. Hatırladığım tek şey kitabı bir günde bitirip salya sümük ağladığım.