bugün

kesin çinli biri sormuştur bizim genç ateistler uydurmamıştır.
bu iş böyledir ama.

mesela elektrik dağıtımı yapan bir şirkette çalışıyorum, adam kaçak enerji kullanmış yani kanuna göre "hırsız" ama sorsan alnı secdeden kalkmıyor sen hırsızsın diyince de üstüne yürüyor doğru konuş diye.
soru yalan/yanlış/çarpıtma/karalama olabilir ama gerçeğin ta kendisi böyle.
Şimdi elin Çinlisi namuslu olup elin Türk'ü namussuz mu oluyor özeti bu anlamadım beyler?

Arz talep meselesi öncelikle. Bebek ceniniyle beslenen Çinli herif teşne, zaten yapıyor. Bizim düzenbaz da bu şekilde istiyor. Dünyanın her yerinde iyiler ve kötüler vardır.

Boğazın Avrupa yakasında bir antikacı var. Geçen yıllarda öldü, gitti. Dükkân halâ açık.
Bu adam daha millet Çin malına uyanmadan, Çin, Nepal dolaşıp oralardan 3 kuruşa sandalye, 5 kuruşa vazo, 7 kuruşa dolap vs. alıyor bunları Türkiye'de antika olarak satıyordu; Hanedanın vazosu, bilmem ne asilinin sandalyesi diye. Çok büyük paralar kazandı. Kimse de gidip sormadı zaten bu gerçek mi diye. Güveniyorlardı o'na cahil yeni görmüşler.

Sonra sonra millet uyandı Çin'e abandı. Parayı kapan soluğu Çin'de alıyor. 3 kuruşa alınan mallar fahiş fiyatlarla ülkemizde satılıyordu. Adamlar böyle bir tezgâhı açmış, yılanı uyandırmış sonra da: Aaa sizin müslüman, din vs. Ee sen de çanakçı başı budist oro.pususun orada oturup da kimi yargılayıp ifşâ ediyorsun?
Haydi oradan be!

Çinli iş adamı olayı yeni mi gördü? Bu olay eski zaten gündeme yeniden taşınmış. Ulan dalaverenin Allah'ı Çin'de dönerken ben bu adamın cart curtunu tanımıyorum. Yolsuzluk, sahtekârlık insana has bir şey. inançları suçlamak ve inançlar üzerinden yürümek basit bir şey, sanki peygamber ve Allah yokken iyilik ve dürüstlük yokmuş gibi.

Bitirmeden tekrar klasiğe bağlıyorum: iyiler ve kötüler sadece o Çinlinin beyanında değil, her yerde.
Bizler de kim olduklarını gayet iyi biliyor ve şaşırmıyoruz.
Cübbeli ahmet ve türevleri yıllarca dosdoğru namazı nasıl tanımladılar?
Kıraati düzgün, tesettüre uygun bir elbise, cemaatle ve tam zamanında kılınan bir namaz olarak tanımladılar.

Bakara Suresi, 177. ayet: Yüzlerinizi doğuya ve batıya çevirmeniz iyilik değildir. Ama iyilik, Allah'a, ahiret gününe, meleklere, Kitaba ve peygamberlere iman eden; mala olan sevgisine rağmen, onu yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, isteyip-dilenene ve kölelere (özgürlükleri için) veren; namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve ahidleştiklerinde ahidlerine vefa gösterenler ile zorda, hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda sabredenler(in tutum ve davranışlarıdır). işte bunlar, doğru olanlardır ve müttaki olanlar da bunlardır.

Etrafınıza baktığınızda işçinin sırtından semrilen, sahte ve hileli gıdalar satan; malın iyisini üste, kötüsünü alta düzerek satan ticaret ehlinden geçilmediğini görürsünüz.

Bu eleştiri bile benim hacı hoca takımına öfkemi dindirmedi.

Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem- buğday satan bir adama rastladı. Satıcıya:

“-Nasıl satıyorsun?” diye sordu.

Adam da kendince anlattı. O esnada Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem-‘e:

“-Elini onun (buğdayın) içine daldır!” diye vahy (işaret) edildi.

Allâh Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem- de elini daldırdı ve buğdayın ıslak olduğunu gördü. Bunun üzerine

“-insanların görmesi için ıslak olanı üst tarafına koysaydın ya! Aldatan bizden değildir.” (Müslim, iman, 164) buyurdu.
günümüz müslümanlarının bir sorunudur bu!

Allah, Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyuruyor;

Eksik ölçüp tartanların vay haline!
Onlar, insanlardan ölçerek bir şey aldıklarında tam ölçerler.
Kendileri başkalarına vermek için ölçüp tarttıklarında ise haksızlık ederler.
Onlar, o büyük günde -ki, işte o gün insanlar âlemlerin rabbinin huzuruna çıkacaklar- diriltileceklerini akıllarına getirmiyorlar mı?

(Mutaffifîn Suresi - 1-6)

Ticarette haksızlık edeni Allah açıkça ikaz etmekte. Peki Neden bu halde? toplum.

2 sebep var ilkin, ayetin sonunda da denildiği gibi, Akıllarına getirmiyorlar mı? Maalesef getirmiyorlar. Allah'ın söylediklerini kalblerinde yeterince tatbik etmiyorlar. hafife alıyorlar. sanki bir masal gibi geliyor Ayetler.

ikinci sebep Allah affedicidir. tövbe ederiz kurtuluruz mantığı. ibadetlere bile güvenmemek gerekirken günahlara güvenmek. sübhanallah!! felaket.
cevabı ''helali sizden öğrenecek değiliz!'' olan soru. tatava yapmaya gerek yok.
sorsan herkes müslümün ama çatır çatır film, mp3 indiriliyor, korsan oyun oynanıyor. onu napacaksınız? çakma müslümanlar. bunlar kul hakkına girmiyor mu ahlakına koduklarım.
Bu soruya cevap veremeyenin aklından şüphe ederim.

Allah her türlü sahtekarlığı kandırmayı yasaklamıştır. Sahtekarlık yapmak taklit ürün satmak helal değildir.
iş ahlakı yoksunu olduğumuzu yüzümüze vuran bir soru.