bugün

Roman vatandaşı demek daha doğrudur. Mükemmel insanlar var aralarında, eğlenceli tiplerdir. Hayat bakış açıları tasavvuf la örtüşür. Günü kurtar yeter. Uzun yıllar aralarında yasadım bir defasında suna sahit oldum, kızı istemeye gelen 5. Kişiye de babası vermeyince kız isyanlarda ve mahallede şöyle bağırır: ona vermez buna vermez keeendi s. ikecek beni.
Şunu da hatırladım 2 çingene kadın kavga ediyordu bizde çekirdek çıkıyoruz kenarda. Ablalardan biri diğerine seni beni kocam s.ksin dedi diğer ablada s.ksin s.iksin s.ksinde aa.cık görsün dedi. Ben şok Ben iptal duvardan düştüm duyunca.
Nedense hiç bir yerde asimile olmayan topluluk.
yazları dere kenarlarında fazlaca bulunurlar. genelde obada toplu olarak yaşarlar. mutlaka atları ve at arabaları vardır. genellikle cümbüşü severler. darbuka, gırnata, klarnet böyle bir hayat...
vatandaşlıktan atılarak sınırdışı edilmeleri uygun olur.
yarını düşünmeden bugünü yaşayan topluluk. istisnalar hariç iyi insanlar. ayrıca çingene değil roman. evet.
Birini dövdüğünüzde, bir bakıyorsunuz sırtlan gibi çoğalmışlar, arkanızda 10 kişi.
görsel

Hayatlarını müzikle sürdüren, bizlerin çingene diye bahsettiği, Çengi, Çengane, Çengiyan da denilen vatandaşlar, Mudurnu Türk Ocağı önü, Bolu.

https://www.facebook.com/.../posts/10158948943574674/
Ameliyat yapmadan böbreğinizi alırlar, anlamazsınız.
Benden uzak allaha yakin olsunlardir.

Gasp, hirsizlik, taciz konularinda ustadirlar.
Yemin ederim bu hindistanlılardan birisi bigün çok pis elimde kalacak.
(bkz: gösteriş meraklıları)
Çingenelerin yersiz ve yurtsuzlukları ile ilgili çok sevdiğim bir hikaye var.

Tanrı dünyayı ve insanları yaratıyor. Tabi bir dünya yetmiş yedi çeşit millet var. Diyorki yarın gelin, dünya üzerindeki yerleri pay edicem. Diğer gün, sırası gelen millet yerini alıp çekip gidiyor. Çingeneler en sona kalıyorlar tabi. Çingene ya bunlar çalıp söylemekten geç kalıyorlar paylaşıma. Kendilerine yer kalmadığını öğrenince çok üzülüyorlar. Ee tanrı bu ya, yine de boş göndermek istemiyor kullarını. Diyorki, dünya üzerinde kendim için ayırdığım bir yer var. Orası sizindir. Ama geç kaldığınız için yerini söylemeyeceğim, siz bulacaksınız. O günden sonra çingeneler durmadan dolaşıyor ve dünya üzerindeki cenneti arıyorlar.
rantçı betonperest uy daların, berdelci kekoların, yobazların oy getirdiği için hoş görüldüğü bu topraklarda güçleri olmadığı için aşağılanan gruptur.

t: eğrisiyle ve doğrusuyla eğlenceli bir grup.
Aslında sizi suçlamıyorum. Çünkü beyinsiz olmanın ne demek olduğunu anlayabilmeniz için beyinsiz olmamanız gerekiyor. Anlayamazsınız yani.

Ama gene de deniycem.

Bak kuş beyinli kardeşim. Şimdi ben çingene olmayan bir oç tanıyorum diye çingene olmayan herkes oç olamaz di mi?

imza: geri zekalı ırkçılara hak ettikleri için sık sık ana bacı küfür eden bir Türk.
Çocukken bizim mahallede sayıları oldukça fazlaydı. Kızlarıyla sokakta oynardık. Bisikletimi ödünç vermiştim hatta. Annem azarlamıştı bisikleti çaldırdım diye ama korktuğu gibi olmadı kapımızın önüne bırakıp teşekkür etmişti.

Lisemiz çingene mahallesindeydi. Hatta okul servisini bile taşladıkları olmuştu. Geceleyin okulun atölyesine girip malzeme araklıyorlardı. Bir keresinde de Atatürk büstünü alıp götürmüşlerdi gazeteye bile çıkmıştı haberi swh.
iyi insanlardır.
Aralarında yaşarsanız Bir şeyiniz kaybolmaz ama biraz uzak yaşarsanız kaybolur.
tarihte buyuk katliama ugramis topluluklardandir, otekilestirilmislerdir. hatta acilarini unutmak icin asiri dans ettikleri ve bunu kulturlestirdikleri biliniyor. klarnet, keman calmada ve dansta cok yeteneklidirler. detaya inersek aile kavramlari cok farklidir. komsu akraba birlikte yasarlar, topluca tasinirlar. evler dipdibedir. yasamin getirdigi stressten cok urerler. kiz cocuklarini kucuk yasta evlendirirler, 2 gozlu bi evde 15 kisi yasayabilirler. okuma-yazma oranlari cok dusuk oldugu icin kamuda da goremeyiz. ıyi para kazanamadiklari icin hirsizligi ve kufretmeyi geneli ozumsemistir. yokluktan kaynakli bakimsiz yasarlar. ve devlet romenlere belli ucrette destek veriyor. aralarinda unlu cikanlarin cogu sanki hic romenlerle birlikte yasamamis gibi yoluna bakar. kara bir lekeymis gibi davranir, irtibatini keser.
kendilerine "kara gözlü çingenem" şarkısını hediye ediyorum.
Ederlezi avela.

https://youtu.be/EHmJOVzh8aI
bugün bir kez daha kendilerinden nefret etmeme neden olan olay yaşadım.
yok abi bunlar bizi dışlıyorlar diye ağlıyorlar ya bazen, bunlar herşeyi hak ediyor.
ayrıca millet sizi dışlamıyor. siz medeniyetsizce hareketler yaptığınız için insanlar sizden uzak duruyor.
kendini toplama adapte edememiş insanlar topluluğudur. Ne var sizler de herkes gibi okuyup ,eğitilip topluma kaynaşsanız. Sizler de günümüz dünyasının nimetlerinden herkes gibi faydalansanız.
Eskişehir'de sayıları azımsanmayacak derecededir. Birkaç mahalleleri (Tunalı en meşhuru) bulunur. Belalı olanları oldukça fazladır. Lisemizin eski binası onlarla içiçe idi. Birçok vukuatları olmuştu. Okul servisine taş atan mı ararsın elalemi çakı ile tehdit edip sigara paketlerini cukkalayan mı ararsın Atatürk büstünü ve atölyedeki malzemeleri çalan mı ararsın.
gittikleri yerde hırsızlık, torbacılık, yankesicilik ve benzeri bir ton suçları meslek edinen bir topluluktur.
müthiş eğlenceli tipler. düşünsene binlerce kobra murat var etrafında. süslenip süslenip geziyorlar. tam istediğim hayat. allahım nasip et be.