bugün

çok eziyet görmüş ve eziyet etmiş, dünyanın en köklü milletini barındıran ülke.
bir yolcu otobüsünün tünel duvarına çarpması sonucu 36 kişinin öldüğü ülke.
dünyada sanayi ve ağır sanayi üretimde lider ülkedir. ayrıca imalat alanında dünyanın en büyüğüdür.
ekonomisi dünya ticaretini ve global ekonomiyi olumu-olumsuz yönlendirebilecek güçtedir.
hakkinda akademik ya da teorik ya da tarihi, cografi, siyasi falan gibi degil de gundelik hayatin pratikleri ile ilgili bilgi edinmeye calistigim ulke.
Ticari ahlakın kitabını yazmış on nümero adamlar topluluğu.

adamlardan 3 kuruşluk kamera anahtarlık aldım 5 kuruşluk kargo fiyatı vardı. mal bir zaman gelmedi. paramı geri istedim. hayhay dediler verdiler. paramı iade ettikleri gün anahtarlığım geldi. adamlara anahtarlık geldi alın paranızı bi yanlış anlaşılma oldu ellam dedim. ne demek abi sermayemiz itibarımızdır anahtarlık hedayemiz olsun bir zamanlar gayrı din gardaşlığımız varıdı dediler. gözlerim doldu amk.

O gazla gittim adamlara aletin fiyatınca kaysı kurusu, dut kurusu, cevizli sucuk neyin gönderdim. Abey çoğ hoşumuş bundan bi gemi gönderebilin mi burda yetışmiyi dediler yoğ gardaş ben bu işin kompedanı değilim dedim tüh dediler üzüldüler. Yok mu bi Malatyalı Elazığlı bi konteynır mal istiyo adamlar.
her zaman var olan artçı bir tehlike.
ne zaman o sıskalar ile aynı dine mensup olmuşuz? biz konfüçyüs gibilerini tillah bellemeyiz.
Aslında türklerle sürekli savaşsa da zaman zaman iki toplum da götü kurtarmak için birlik olmuştur.
güncel nüfusu 1 milyar 411 milyon 600 bin 719 olan ülke.
http://www.worldometers.i...ulation/china-population/
vatandaşlarının çoğunun kısıtlı imkanlarla yaşadığı, büyük şirketlerin ucuz iş gücünü sağladıkları, devletçi bir ekonomiye sahip ülke.
dünyanın en kalabalık ülkesi
hava kirliliği
asit yağmuru
en fazla 1 çocuk
uçanı kaçanı yeme isteği
ama insanları
sıcak kanlı ve sadıktır...
Sağa bakıyon çekik göz sola bakıyon çekik göz intahar eden delirdiğini düşünüp etmiştir.
2000 bin yıl evvelden başlayarak ipek üretimi sayesinde, doğu ile batı arasında bağlantı sağlamıştır.
17,3 milyar varil petrol rezervi, 109,3 trilyon metreküp doğalgaz rezervi, 11,45 milyon ton kanıtlanmış kömür rezervine sahip ülke. Ülkenin enerji kaynaklarının değeri 13,2 trilyon dolar seviyesinde.
en çok döviz rezervine sahip ülke.
3 trilyon 108.5 milyar dolar döviz rezervine sahiptir.
Canada Başbakanı çıkıp 2 tane kuantum terimi söyledi adamı yere göğe sığdıramadı medya. Şi çıktı 3.5 saat boyunca kuantum mekaniği aerodinamik yapay zeka ve kozmoloji den bahseti dünyada gündem bile olmadı. izlerken ufkum açıldı. O nasıl bir entelektüel bilgidir be şi.
Tarihi boyunca sürekli süper güç olmanın eşiğine kadar gelip bir şekilde her şeyi berbat etmeyi başaran ülke.
vatandaşları kaba ve insan ilişkilerinde soğuk olan ülke. kanoda çığlık atan kıza '' don't be afraid '' dersin '' don't talk to me '' der. millete yol vermek için kenara çekildiğinde sabırsız çinli gelir yerine oturmak için çantana yumruk atar. dünyayı gezip görmek istiyorum ama allah çin' e düşürmesin. zaten köpek yiyen adamdan ne bekleyeceksin ki ?

edit: köpek yiyen soğuk tipler rahatsız...

edit-2: köpek yiyen soğuk tipler hala daha rahatsız...
Ekonomisi abd bağlı büyük devletçilik.
2017 yılında 1.4 milyar adet akıllı telefon üretmiş ülke.
nüfus kadar üretim. oha.
bütçesi 3 trilyon 177 milyar 252 milyon dolar olan ülke.
(2016 yılı verisi.)
476 milyarder olan ülke.
asya'da en çok milyarderin olduğu ülkedir.
ülkenin en zengin kişisi 51.1 milyar dolarla ma huateng dir.
Bir yabanci olarak yasamasi en zor ulkelerden biri.
yoksulluk sınırının altındaki nüfusun % 3.3 olduğu ülke.
Yakında ekonomik anlamda ABD'yi geçip dünyanın en büyük ekonomisi olacaktır.
Ama unutmamak gereken bir şey var: Bugün Çin'de ekonomik büyümeyi sağlayan işletmelerin %50'si %100 yabancı sermayeli firmalar. Bunu fark eden Çin hükümeti, bir gün bunların çekilip gitme ihtimaline karşı kendi karşı atağını başlattı.
ilginç anektodlardan biri şöyle: Afrika'da şu anda at koşturan iki ülke var: Biri Türkiye biri Çin. Fakat çinliler, yatırım yapacakları zaman iki yüz kişiyle gittiklerinden ve bir kısmı o ülkede kaldığı için Afrikalılar sevmiyor Türklere sıcak bakıyor. Tutunamayacağını anlayan Çin şöyle bir çözüm getirmiş: Türklere siz yapın biz finanse edelim demiş, hatta sizin Eximbank'a biz garanti verelim diye atarlanmışlar.

Umarım kabul etmeyiz;yeteri kadar kendi ülkemizde elin taşeronluğunu yapıyoruz. Bir de dışarıda yaptığımız ataklarda da ona buna bağımlı olmayız.
Çin'in Ar-Ge harcamaları 2000 yılından beri 10 kat artıp $415 milyara ulaşmış durumda. Bu rakam tüm AB ülkelerinin toplamından fazla. Toplam gelire oranla düşük (%2.1) ama rakamsal olarak çok yüksek. Çin ile 2030' lardan sonra, özellikle son dönemde yaptığı yaklaşık 25 Milyar Dolarlık Teknoloji satın almaları da göz önünde bulundurulduğunda, baş etmek gerçekten imkansız hale gelebilir.