bugün

ismi olmayan istihbarat teşkilatıdır. ya da bir ihtimal ismi gizli tutulan teşkilattır. bir istihbarat teşkilatının adı bile gizli olmalı mantığıyla ilerlersek isminin bilinmemesi güzeldir. oysaki adı bilinse hakkında efsaneler üretmek çok daha kolay olurdu.

dünyadaki istihbarat teşkilatları arasında kalburüstü teşkilatlardan biri olduğu ise aşikardır.
Belki yoktur. Bizim polis istihbarat benzeri birimlerle takılıyorlardır. Askeri istihbarat subaylarıda olabilir. Ki olsaydı çin ajanları diye bi kavram duyardık. Bu kadar gizli olunamaz. Yok öyle bi dünya.
işini iyi yapan teşkilat. öyleki o kadar kendilerini gizlemeyi başarmışlarki adını ilk kez duyuyorum. helal olsun.
Adamlar 2000 yıldır Çinli prenses falan derken istihbarat olayının zirvesinde olmuşlar.

Adı varmış yokmuş çok önemli değil bana göre. KGB nin açılımı da devlet emniyet komitesi gibi bir şeydir yani adı güvenlik Bakanlığı vs olsa ne olmasa ne.

Ben lafa değil icraate bakarım diyorlar ya icraate bakalım.
çit agahahsjskjs..
vallahi çok komik yaa..
Çin'i dünyanın süper gücü haline getirecek istihbarattır. istihbarat gibi istihbarattır.
yiğidin malı meydanda, sayıca üstünüz zaten fikriyle bize askerimiz ve çakma mallarımız yeter düsturuyla hareket ettikleri için bugüne dek istihbarat teşkilatı kurmak gibi bir dertleri olmamıştır.
中华人民共和国国家安全部 anlamı ----> Devlet Güvenlik Çin Bakanlığı Halk Cumhuriyeti

çinlilere ticari olarak güvenilmez. türkiyede pil ticareti yapan bir çinli vardı aynı zamanda çin lokantası vardı. bu bahsettigim çinli efendi, dürüst birisi. üçkagıtçı çinli değil. ama çinden aldığı toptan piller bozuk çıktı. çinli kendi halkından birine mecazi anlamda kazık attığını gördüm. adamcağız 30cm küplük koliyi ıkıl tıkıl merdivenlerden çıkarıyordu. 30cm küp olmasına ragmen piller gülle gibi çok ağırdı.

çin lokantasıda kaçak çinli eleman çalıştırıyor diye maliye para cezası vermiş mali müşavirde ya bu cezayı ödeyeceksin yada ülkene geri döneceksin demiş. çinli mecbur ülkesine geri döndü.

yani çinin nüfusu 1.366 milyar nerde çokluk orda bokluk.

benim oynadığım bir oyunu bir karga 30 saniyede anlıyor. bir komutan 62 dakka sonra bir bokluk olduğunu anlıyor. bir çinli ise 1 saat 43 dakka sonra anlıyor. kargalar öyle kolay oyuna gelmiyor çok zekiler.

çinliler ayrımcılık yapmadan mecazi anlamda kazık atıyor.