bugün

2008'de ruslar gürcistan'a saldırdıklarında, istanbul caddelerinde sanki dünya kupası kazanmış gibi abhazlar, çerkezler, osetler seviniyordu.
üstüne üstlük, "türkiye yeni kurulan o iki devleti tanısın" diyorlardı. oha!

türkiye'de çerkezler yönetimde güçlü oldu evet, ancak bu değişiyor.
daha geçen sene, "ergenekon abhaz çerkez ağırlıklı örgüt" deniyordu. hatta kafkas derneği başkanı tepki göstermişti.

televizyonlarda ergenekon'a başta sahip çıkanlarda hep ruhat mengi, aytunç altındal gibi çerkezlerdi.

akp'nin iktidar oluşuyla, iç anadolulu türklerin ve mütahitlik işleriyle uğraşan laz-gürcü kesimin etkisi arttı. çerkezlerinki azaldı.

bugün gürcistan'la türkiye hem vizeyi, hatta pasaportu bile kaldırdı.
gürcistan'ı turuncu devrimle rus güdümünden abd kurtardı.
türkiye'de kuzey atlantik ittifakının bir üyesi.

çerkezler bu context içinde, ruslara çalışan unsurdur. türkiye rus-çin güdümündeki şangay'ın yörüngesine girmeli ki, tekrar çerkezler etkili olsun.
çerkesim. bu vatan da canımdır, biricik vatanım olmuştur artık. bütün türkler kardeşimdir, canımdır, ciğerimdir, can yoldaşımdır, dostumdur.
ama işte bu ajan provokatörler her yerde olacak. bir de ondan da aşağı katı kafatasçı türkler de her yerde olacak. ve onlara ben de, o harbi dostum türk kardeşim de siktiri basmayı biliriz. biraz duygusal oldu ama, bu sikik kafatasçılardan harbi bıktım ve bu tartışmanın yıllardır zerre çerkeslerin aklından geçmeyen olgular üzerinden dönüyor olması koyuyor.

ajanlar burayı da mı bastı lan! siktirin gidin lan!
içinde bir halktan bahsedilen yazılarda kullanılan cümlelere dikkat edilmelidir. önce türk ve kürt olmayanlar, türk ve kürt ırkçılığını körükleyip yıllarca bu topraklara huzur vermediler.

alevi ve sunni olmayanlar, iki tarafı tahrik edip, sonra çıkan olayları çekirdek çitleyip izlediler.

bır akşam solcuyu vuran silah, sabah sağcıyı vuruyordu, yıllarca nasıl oluyor bu iş demedik, çıkan olayları birileri kahkahalar atarak izlediler.

ortada bir çerkes ırkçılığı yoktur, insanların gururlarına dokunan cümleler yazıp, çerkes ırkçıları yaratmayın. ortada bir türk ırkçılığı yoktur, insanların gururlarına dokunan yazılar yazıp, türk ırkçıları yaratmayın.

kim olursanız olun, basit oyunlara gelmeyin.
bir kaç kendini bilmez ırkçının provakasyonundan ibarettir. saçma sapan dayanaksız gerekçelerle bu iddaları ortayan atanlardır ırkçı olanlar.
(bkz: hadi bu ajanlara siktiri basalım)
çeçenistan meselesi eskide kaldı.
2008'den sonra kuzey kafkasyalılar tekrar ruslarla mercimeği fırına verdi.

belirtildiği gibi, bu ergenekon meselesi türkiye'de bir iç hesaplaşma meselesinden fazla. bu abd ile rusya arasındaki, türkiye derin devletine sahip olma savaşı. ergenekon'dan içeri alınanlar, nato düşmanı rusçu şangaycılar.
çoğuda çerkez.

avrasya tv'nin sahibi mustafa özbek (türk'tür) o bile içeri girdi rusçu olmaktan.

birde şu banu avar vardı trt'de (oda bir çeşit kuzey kafkasyalı galiba).
biz onu milliyetçi sanarken, çinle ilgili programında uygur türklerini abd güdümündeki, çin düşmanı terörist gibi sundu. kendisine teşekkür ederiz.
zaten daha sonra trt'den tasfiye edildi.

abd rusya'yı bitirirdide, turuncu devrimler tutmadı.
ukrayna ve kırgızistan'da yenildi.
bugün sadece gürcistan ayakta; abd'nin telkiniyle onu türkiye yaşatıyor.

gürcistan'a rus saldırısına çerkezlerden destek gelince, türk devleti (ve hatta abd) çerkezlere kuşkuyla bakmaya başladı.
bu ülkenin kurulmasında en az türkler kadar payı olan bir milleti saçma sapan suçlamalarla karalayıp, faşist izlenimi vermeye çalışmak hangi mantığa sığar? evet bizler 1864'te rusların sürgününe uğrayıp bu topraklara göç etmiş bir milletiz ama hiçbir zaman yemek yediğimiz kabı pisletmedik. güvenilir,gözü pek ve savaş sanatını bilen bir millet olmamızdan dolayı osmanlı'da sınır boylarını koruyan askerlerin bir çoğu çerkes'di. kahramanlık, güvenilirlik, sadakat bunlar herkesin sahip olmak istediği belirleyici özelliklerdir ancak bunlara sahip olduğu için kendini üstün ırk kabul edip faşizan bir yaklaşımla diğer ırkları küçümsemenin de bir mantığı yoktur ki zaten birçok çerkes bunu farkındadır.

geleneklerine bağlı olmak ne zamandan beri suç oldu o da ayrı bir çelişki. her ne kadar kabul edilmek istenmese de türk olmayan her millet bir süre sonra asimilasyona uğruyor. kendi geleneğimizi, töremizi, dilimizi unutmamak, kaybetmemek için birbirimizle iç içe yaşamak zorundayız. ben ki çerkes ortamında yetiştiğim halde şu an çerkesçe konuşamıyorum, belki de dilimiz birkaç yıl sonra unutulup gidecek. bu bir millet için ağır bir kayıp ve biz devletten kimliğimiz için haklı taleplerde bulunurken bunu dağlara çıkıp, kaos ortamı yaratıp, araya nifak tohumları ekerek yapmadık. nasıl olması gerekiyorsa o şekilde davrandık.

her ne olursa olsun türkiye'yi en az türkler kadar sahiplenip, yeri geldiği zaman gözünü kırpmadan savaşacak bir sürü çerkes genci olduğu unutulmamalı. bunlardan biri benim kardeşimdir ki şu an başka bir seçeneği olduğu halde siirt gibi tehlikeli bir yerde askerlik görevini yapmakta, üstelik kendini komando yazdırabilecek kadar da vatansever...

şunu belirtmeden geçemeyeceğim başlığı açan yazar çerkes ırkçılığından dert yanarken 'isimlere göre kaşar oranları' gibi seviyesiz bir başlığa (#11970315) çerkes kızlarına verilen bir ismi yazarak kendisiyle çelişkiye düştüğünü fark etmesi gerekmiyor mu?
birbirine ve kültürüne güçlü bağlarla bağlanmanın ırkçıklık olarak algılanmasına yol açan durumun sonucunda açılmış bir başlıktır. Yüzyıllar boyunca tüm islam ülkelerinden destek görmüş gerçekten karakterli bir milletin ırkçı olması düşünülemez. istisnaların ortaya çıkardığı bir düşünceden ibarettir.
Halen kendi arasında çerkesçe konuşan bi ailenin çocuğu olarak elinde AK-47'ler dağda cirit atan binlerce soysuz katil dururken sözde ''çerkes ırkçılığı'' üzerinde durulası olduğunu düşünmediğim durum.
--spoiler--
bu ülkenin kurulmasında en az türkler kadar payı olan bir milleti saçma sapan suçlamalarla karalayıp,
--spoiler--

(bkz: oha)

türkler son 1000 yıldır, sağda solda ölerek bu ülkeyi kurdular.
çerkezler türkiye'ye geleli daha 150 sene olmadı.
bir çerkes olarak bana cevap hakkı doğduğunu düşündüğümden dolayı altına entry girdiğim sığ başlıktır. insanlar sırf kendi bağımsız ülkelerinde yaşama hakları ellerinden hunharca alındı diye göç et(tiril)tikleri ülkede asimilasyon olacaklar diye bir şey yoktur. asimilasyon en büyük insanlık suçudur, ve bu başlığı açıp buna destek verenler de bu suçun en büyük ortağıdır. kendi toprağında yaşayan insanın milliyetçiliğe ne kadar hakkı varsa yaşayamayanın da vardır. ayrıca çerkeslerin bir gün kafkasya'ya gidip bağımsızlıklarını alamayacağını da kimse söylemedi, bu da olabilir. her ırk kendi kültürünü devam ettirmelidir.
şimdi asıl probleme geliyorum. eğer ki böyle bir etnik ırk ekmeğini yediği, yaşadığı vatana ihanet ederse işte o da en az asimilasyon kadar suçtur. zaten çerkesler buna karşıdır. bunun yaşanmışlığının da bir emsali yoktur. kimse size gelip de burayı özerk çerkes cumhuriyeti yapacağız demedi. böyle bir şey olsaydı sonuna kadar haklıydınız ama olmadığı için dibine kadar haksızsınız.
bir gün bile bana ne bu ülkenin işinden demedim, bu ülkenin milli maçlarına gittim, bu ülkenin bir başarısında hepinizden çok sevindim. ama işte bunları kaldıramadığınız için yılın bir günü (21 mayıs, çerkeslerin kesinkes yenilip sürgüne başlandığı gün) istanbul'da toplanmamız olay oldu herhalde. tekrar söylüyorum, içimizde hangi ne hissettiğimiz sizi hiç ilgilendirmez, biz bu ülkeye sonuna kadar saygı duyuyoruz.
bende bi çerkesim ama asla böyle söylemlerde bulunmam hiçbir çerkesinde bundan ayrı düşündüğünü sanmıyorum.
iğrenç ırkçılıktır. biz eniştelerinin torunu olarak, osmanlı padişahlarının eşlerinin çoğu çerkezdir, rahat dursunlar diyoruz.
bir çerkes olarak hiçbir zaman böyle bir şey düşünmedim,tanıdığım bütün çerkesler de böyledir.ha türkler şöyledir böyledir çerkesler çok boktur demek tarih açısındanda kötüdür.çerkesler kafkaslar'da yıllardır onla bunla savaşarak geçimlerini sürdürürken,osmanlı gelip çerkeslerin vatanını almıştır.bunlara rağmen arada büyük bir dostluk vardır ve çerkes'ten kötülük gelmez aga..
okudugumda çok üzüldüğüm başlıktır.
bu topraklar senin vatanın diyerek büyütüldüm. bu topraklara ailemden şehitler verdim.
ırkçılığa, bölücülüğe lanet ettim, ön saflarda durdum. her zaman gururla türküm, cerkesim dedim. kendi kültürümü yaşamak istediğimde asla baskı ile karşılaşmadım. derneklerimizde adam gibi dilimi öğrenmeye çalıştım, geleneklerimi devam ettirmek için elimden geleni yaptım. baskı kurmadan, baskı görmeden yaşadım. şimdiye kadar vatanseverken şimdi birden ırkçı! oldum.
hemde bizi eline silah alıp, nankörlük edip hakkı olmayanı isteyenlerle bir tutuyorlar. bu ülkede kaç milletten insan yaşıyorsa içlerinde en vatanseverleri cerkeslerdir. siz böyle hissetmiyorsunuz diye bize çamur atmayı bırakın. biz türküz ve evet cerkesiz. ülkemizi sevmeye ve korumaya, kendi kültürümüzü de yaşamaya devam edeceğiz.
bir ırkçılıklarını göremediğimiz ırktır. sen çerkes'sin, sen değilsin diyeni bile görmedim. sadece kızları güzel olur derler bunu bilir bunu söylerim.
ırkçı mırkçı değillerdir. ama yeri gelmişken belirteyim kızları çok güzeldir. hatta bizim kızlarımızdan üstündür.
ırkçılık değil, kültürel miras savunuculuğudur. asimilasyoncu faşist osmanlı'ya karşı verilen bir cevaptır.
bir çerkez olarak ırkçılık yapmak şöyle dursun, önce türk sonra çerkezim derim ve türk tarihiyle bir çok türkten daha fazla gurur duyarım. türkçe'nin yanlış kullanılmasına karşı çıkarım, kullanan yakınlarıma tepkimi gösteririm ama ana dilimi, çerkezce'yi, bilmem. bunlar size bir şey ifade etmiyor mu?

bence genelleme yapmadan önce hepsini aynı kefeye koymamak gerektiğini fark etmelisiniz. zira bu davranışlarınız bahsini ettiğiniz topluluk üzerinde olumsuz etki yapacaktır. bir kaç kişi dışında art niyeti olmayan bu topluluğu art niyetli olmaya itmeyiniz.

bu tarz söylemlerle beraber asıl ırkçılığı siz yapmaktasınız; artık her kimseniz, hangi etnik gruptansanız.

ayrıca şunu da belirtmek isterim; kendini üstün gören bir kaç insanı içinde barındıran tek ırk çerkez ırkı değildir. her ırktan, milletten bu tarz kendini bilmezler çıkar.
türkler'in ne isa'ya ne musa'ya yaranamadığının göstergesidir.
(bkz: deveye diken)
Her ırkçılık gibi kafirliktir. Allah'a isyan bayrağı açmaktır. islam kardeşliği yerine kuru bir kan geyiği yapmaktır.
haklarında çok az bilgi sahibi olunmasına rağmen sürekli bir takım iddialar gündeme getirilen çerkesler hakkında bir safsata. çerkesler ırkçı değildir ve yaşamlarını xabzeye göre şekillendirir.
ırkçılık sadece çerkeslere değil hiç bir ırka yakışmamaktadır. çünkü ırkçılığın sonu kin ve nefretten başka bir şey değildir. lakin kurtuluş savaşında çerkes ethem ve beraberindeki 20 bin çerkes süvarisinin bu ülke için yaptıklarını kimse görmemezlikten gelemez. bu ülkenin kurtulmasında ve devletin kurulmasında çok büyük emekleri vardır ve bu sebeple bu ülkenin asli unsurlarındandırlar.
tutup dna testi yapsan anaannesi ermeni, babaannesi rum, dedesi kürt çıkacak adamlar tarafından küçük milletçikler diye ırkçı bir düşünceyle küçük görülen millettir. bazıları tarafından da türkiye'nin kuruluşunda geçen hizmetleri küçümsenendir.
keşke herkes ırkını bu kadar sevebilse.